POLECAMY

Jak zaplanować wiosenny spacer z dzieckiem?

Mamy wiosnę. Piękną porę roku. Dni stają się co raz dłuższe, cieplejsze. Pogoda zachęca do spacerów. Jak wykorzystać słoneczne dni i zaplanować spacer z dziećmi, które niezmiennie mają mnóstwo energii? Oto kilka prostych rozwiązań, które możesz wprowadzić w życie wybierając się z malcem na przechadzkę. Zaplanuj wiosenny spacer z dzieckiem!
Jak zaplanować wiosenny spacer z dzieckiem?

Po pierwsze wygoda na wiosennym spacerze

Na spacer wybierz wygodne buty i ubranie. Nie ubieraj się zbyt grubo. Z dzieckiem będzie to na pewno aktywny spacer, więc grube ubranie będzie ograniczać twoje ruchy i dodatkowo może ci być za ciepło. Koniecznie weź nieduży plecak. Potrzebne drobiazgi nie będą ci obciążać kieszeni, a dodatkowo możesz wziąć małą przekąskę i coś do picia. Zabawa na świeżym powietrzu wzmaga apetyt.

Takie przygotowanie oszczędzi ci też marudzenia dziecka na głód i pragnienie. Pamiętaj też żeby odpowiednio ubrać dziecko. Nie za ciepło, wygodnie i przede wszystkim wybierz ubranka, których nie będzie ci szkoda, kiedy się mocno zabrudzą lub nawet potargają. Ty się nie będziesz przejmować nowymi rajtuzami czy spodniami, a dziecko będzie się czuć swobodnie bez twoich ciągłych uwag.

Zobacz też: Ranking najczęstszych błędów wychowawczych

Po drugie dobra zabawa na wiosennym spacerze

Na spacer z dzieckiem wybierz odpowiednie miejsce. Może to być plac zabaw, park lub las. Pamiętaj jednak, żeby było to z daleka od samochodów i innych niebezpiecznych miejsc. Rozbrykane dzieci często puszczają nasze ostrzeżenia mimo uszu i traktują wszystko jako dobra zabawę. Wybór miejsca oszczędzi ci zatem krzyków i pogoni za dzieckiem biegnącym w stronę ulicy.

Ważne jest też aby rodzice czynnie uczestniczyli w zabawach. Możecie pobawić się w ganianego lub chowanego. Postaraj się aby to raczej dziecko wygrywało, nie ty. Porażka dla malucha w tej sytuacji jest bardziej bolesna niż dla ciebie. 

Zobacz też: Zabawy w ogrodzie dla dzieci dwuletnich i starszych

Chwal małe sukcesy twojego dziecka. Dobrym pomysłem jest też zabranie piłki. Daje ona wiele możliwości do gier i zabaw. Możecie ją kopać, rzucać do siebie, wymyślać proste gry, na przykład kto ma piłkę podaje nazwę koloru, czy zwierzątka.

Taki spacer może być dobrym czasem, żeby na przykład nauczyć dziecko jazdy na rowerze czy hulajnodze. Kiedy przyroda budzi się do życia możecie razem z dzieckiem w lesie lub parku poszukać jej pierwszych oznak. Jest to okazja do treningu spostrzegawczości i poznawania nowych zjawisk, roślin, zwierząt.

Spacer z dzieckiem nie może być monotonny. Dzieci mają dużo energii i zawsze szukają okazji, by ją spożytkować. Jest to też wasz wspólny czas.

Pamiętaj zatem, aby:

  • postawić na wygodę, a nie elegancję
  • wybrać odpowiednie miejsce
  • uczestniczyć w zabawach z dzieckiem

Zobacz też: Jak sobie poradzić z małym buntownikiem?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/6 lat temu
Wiosenny spacer z dzieckiem, tylko gdzie ta wiosna???
/6 lat temu
Hmm...dobrym miejscem na wiosenny spacer z dzieckiem może być na przykład Kampinos. Pamiętam, że kiedyś był tam taki fajny plac zabaw wykonany z drewna. Tylko nie pamiętam dokładnie w którym miejscu.
/6 lat temu
Taki wiosenny spacer z dzieckiem to fantastyczne i nie zapomniane chwile. Już sama nie mogę się doczekać jak zrobi się jeszcze troszkę cieplej i wyruszę z moim 6 letnim synkiem na wiosenną przechadzkę. Znacie może ciekawe miejsca na spacery z dzieckiem w okolicy Warszawy? Oprócz Powsina - to jedno z naszych ulubionych miejsc :)