Co należy wiedzieć o przekąskach i przegryzkach?

Jakie są zdrowe przekąski i przegryzki dla dziecka - czas się przekonać/ fot. okładka książki
Prawidłowe odżywianie wpływa na rozwój dziecka. Im więcej będziesz wiedziała o poprawnym żywieniu dziecka, tym lepiej będzie się ono rozwijało. Dlatego warto wiedzieć, jakie podawać mu przekąski przegryzki.
/ 08.11.2010 09:14
Jakie są zdrowe przekąski i przegryzki dla dziecka - czas się przekonać/ fot. okładka książki

Niezdrowe przekąski i przegryzki

Dzieci w wózkach z bułkami, batonikami, słonymi paluszkami – takie obrazki często widzimy podczas spacerów. A przecież przekąska to mały posiłek. Dlatego powinien być zdrowy. Nie dziw się, że twoje dziecko odmawia zjedzenia obiadu, jeśli podczas spaceru zjadło słodką bułkę albo kilka biszkoptów. Taka niezdrowa przekąska odebrała mu chęć na pełnowartościowy posiłek.

Jedzenie dobre dla dziecka

Roczne dziecko powinno zjadać pięć posiłków dziennie, a więc śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Między nimi nie powinno podjadać. Żołądek dziecka, podobnie jak żołądek dorosłego człowieka, potrzebuje czasu na trawienie i odpoczynek. Dlatego też unikaj ciągłego podtykania dziecku jedzenia. 

Zobacz też : Czy moje dziecko je normalnie?

Można odnieść wrażenie, że niektóre maluchy jedzą nieustannie. Śniadanie przedłuża się do drugiego śniadania, a to z kolei do obiadu. Przez cały dzień mama albo babcia biegają za dzieckiem z kanapką albo bananem. To męczące zarówno dla malucha, jak i jego opiekunów. Jedzenie nie może być udręką.

Poza tym jedzenie podczas zabawy może być niebezpieczne. Biegające dziecko może na przykład zakrztusić się kęsem posiłku. Dlatego też zadbaj o to, by wprowadzać dobre zwyczaje i karm swoje dziecko w odpowiednich warunkach, w spokoju, najlepiej bezpiecznie usadzone i przypięte w foteliku, przy stole. 

Zobacz też : Czy karmić dziecko domowym jedzeniem?

Jeśli dziecko zjadło pożywny obiad, nie ma potrzeby dopychania go owocami na deser. Może je przecież dostać później, na podwieczorek, trzy godziny po obiedzie.

Jeśli z kolei twoje dziecko zjadło mały obiad np. tylko zupę, pewnie niedługo będzie głodne. Możesz wtedy dać mu coś do przegryzienia.

Ważne, żeby każda przekąska dostarczała maluchowi cennych składników, a nie zaśmiecała jego organizm. Pamiętaj też, że pełnowartościowa przekąska może zastąpić posiłek. Przegryzka to z kolei mała przekąska czyli np. pół ryżowego wafelka, albo dwa kęsy jabłka. Nie zastępuje więc posiłku.

Więcej informacji : Wydawnictwo W.A.B.

Redakcja poleca

REKLAMA