Wybór butów dla dziecka jest tak naprawdę trudny.

Jak wybrać buty dla dziecka

Mimo dużego wyboru butów damskich, męskich i dziecięcych zadanie wyboru butów wcale nie jest łatwe.
/ 15.07.2010 19:05
Wybór butów dla dziecka jest tak naprawdę trudny.

Jeśli samej sobie kupisz buty za ciasne, za szerokie, za krótkie lub za długie albo uciskające stopę, zwrócisz buty do sklepu, a jeśli to nie będzie możliwe – nie będziesz w nich chodziła. W przypadku butów dziecięcych sprawa jest o wiele trudniejsza – szczególnie jeśli czeka Cię zakup pierwszych butów dla swojej pociechy.

Pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty to gwarancja udanych pierwszych kroków. Nie przyspieszaj tego momentu zakładając leżącemu i baraszkującemu na brzuszku dziecku. Zanim dziecko zacznie stawiać pierwsze kroki, jego nóżki powinny swobodnie rosnąć w delikatnych skarpetkach. A kiedy już zdecyduje się na pierwsze kroki, zadbaj, by jego nóżki znalazły się w odpowiednich butach.

Dobry but – czyli jaki?

Dobre buty to takie buty, które nie krępują ruchów dziecka, dają swobodę stawiania kroków a jednocześnie są właściwym zabezpieczenie i podparciem dla dziecięcych stóp. Muszą zabezpieczań kostkę przed urazami, dobrze chronić palce i nie mogą ślizgać się po podłodze.

Pierwsze buty muszą być dobre i dlatego powinny sięgać nieco ponad kostkę, mieć sztywną piętę i dużo miejsca na swobodne ułożenie i poruszanie palcami. Muszą mieć zabezpieczenie przeciwpoślizgowe. Podeszwa w miejscu zginania palców powinna być elastyczna.

Pierwsze kroki już za Wami

Wasze dziecko nauczyło się chodzić, jednak rola butów nadal jest ważna. Dziecięce stopy szybko rosną, dlatego raz na trzy miesiące mierz stopę dziecka i upewniaj się, że obuwie, które nosi nie jest za małe.

Pamiętaj, by kupować buty dla dziecka dłuższe o 6 – 10 mm od stopy, by zapewnić jej swobodny wzrost.

Buty na każda okazję

Mimo, że uczniowie nie lubią zmieniać w szkole obuwia to po opuszczeniu szkolnych murów wiele osób dba o to, by zmieniać obuwie w miejscu pracy. Dlatego w przypadku nawet małych dzieci trzeba zadbać o prawidłowy wybór butów do chodzenia po domu, w przedszkolu i na spacery.

Polecamy: Czy nosić dziecko w chuście

Z czego buty dla dziecka?

Buty muszą być wykonane z materiałów naturalnych: skóry lub tkaniny. Zwracaj też uwagę na producenta butów, na ich atesty i rekomendacje.

Materiały te chłoną wilgoć, zapobiegają grzybicom i obcierają skóry stopy.

Tego się wystrzegaj przy zakupie butów dla dziecka

Nie zakładaj dziecku butów, w których chodziło inne dziecko – takie buty są zdeformowane i skłaniają stopę Twojego dziecka do popełniania błędów poprzednika. Nie decyduj sama o noszeniu przez dziecko wkładki ortopedycznej – tę decyzję pozostaw lekarzowi. Zgłoś się do niego jeśli stopa Twojego trzyletniego dziecka nadal jest płaska. 

Czytaj także: Jak wybrać garderobę dla dziecka