Jakie przekąski wybrać?
Przy ustalaniu menu przekąsek zadbaj, żeby pochodziły z różnych grup produktów spożywczych. Zdrowa przekąska to owoce – kawałki brzoskwini, banan, starte jabłko lub mus owocowy. Owoce maluch powinien dostawać dwa razy dziennie. Możesz połączyć je z naturalnym jogurtem albo twarożkiem, dostarczając porcji witamin i wapnia. Taki posiłek można podać na podwieczorek lub drugie śniadanie.
Możesz także na przekąskę przygotować warzywa – surowe lub gotowane i podać je dziecku na zimno w domu lub podczas spaceru.
Jeśli twoje dziecko skończyło rok, możesz podać mu także ser żółty pokrojony w słupki, suszone morele, rodzynki, orzechy czy płatki migdałowe.
Także naturalne soki owocowe lub warzywne, szczególnie te przygotowane w domu, mogą być doskonałą, bo zdrową i pożywną, przekąską.
Zabawne przekąski można zrobić wspólnie z dzieckiem. Mogą to być na przykład owocowe lub warzywne koreczki. Wypróbuj połączenia małych kosteczek żółtego sera z wydrylowaną oliwką, przepiórcze jajko z obranym ze skóry kiszonym ogórkiem lub koktajlowym pomidorkiem, albo dowolne owocowe kombinacje np. kawałki melona z jabłkiem, borówkami, winogronami.
Zobacz też : Jak namówić niejadka do jedzenia?
Jak duża powinna być przekąska?
Zwróć uwagę na to, że żołądek dziecka ma znacznie mniejszą pojemność od naszych, dorosłych żołądków. Niektórzy rodzice i babcie mają ambicję wmusić w dwulatka na drugie śniadanie całe jabłko lub pełne opakowanie twarożku. Dla maluszka to za dużo. Nie wmuszaj w dziecko więcej jedzenia niż jest w stanie zjeść ze smakiem.
Zobacz też : Etapy wzbogacania diety
Pozwól mu zdecydować, jaka porcja jest dla niego wystarczająca. Dotyczy to zarówno dużych, jak i małych posiłków. O ile dziecko przed obiadem nie zjadło batonika lub nie wypiło buteleczki soku, będzie w stanie właściwie ocenić, jaka porcja jedzenia jest mu potrzebna.
Warto też stosować zasadę – porcja przekąski dla małego dziecka to tyle, ile zmieści się w jego dłoni. Wystarczy więc kilka fistaszków, 2 suszone morele, ćwiartka jabłka, pół małego banana.
Jakich przekąsek unikać?
Małym dzieciom nie podawaj jedzenia pozbawionego wartości odżywczych a jednocześnie bardzo kalorycznego, czyli: chipsów, białych bułek, batoników, cukierków, żelków, lizaków, słodzonych soków i napojów gazowanych. Te produkty skutecznie odbierają apetyt na inne wartościowe pokarmy. Nie dziw się więc, że po powrocie ze spaceru, podczas którego dziecko zjadło wafelka i popiło go sokiem, nie będzie miało ochoty na obiad.
Zwróć uwagę, że gotowe przekąski i słodycze zawierają mnóstwo niezdrowych dodatków. Oprócz dużej ilości cukru znajdziesz w nich utwardzone tłuszcze, a więc również szkodliwe izomery trans, sól, mleko w proszku, barwniki, aromaty, zagęstniki, spulchniacze, konserwanty. Większość z nich to po prostu bardzo ładnie opakowane toksyny.
Więcej informacji : Wydawnictwo W.A.B.