POLECAMY

Co warto wiedzieć o przekąskach?

Podawanie dzieciom przekąsek pomiędzy posiłkami nie jest dobrym rozwiązaniem na zaspokojenie głodu malca. Zwłaszcza, jeśli nie wiemy, jakie przekąski wybierać. Zobacz, co musisz wiedzieć, by utrzymać prawidłową dietę swojego dziecka.
Co warto wiedzieć o przekąskach?

Jakie przekąski wybrać?

Przy ustalaniu menu przekąsek zadbaj, żeby pochodziły z różnych grup produktów spożywczych. Zdrowa przekąska to owoce – kawałki brzoskwini, banan, starte jabłko lub mus owocowy. Owoce maluch powinien dostawać dwa razy dziennie. Możesz połączyć je z naturalnym jogurtem albo twarożkiem, dostarczając porcji witamin i wapnia. Taki posiłek można podać na podwieczorek lub drugie śniadanie.

Możesz także na przekąskę przygotować warzywa – surowe lub gotowane i podać je dziecku na zimno w domu lub podczas spaceru.

Jeśli twoje dziecko skończyło rok, możesz podać mu także ser żółty pokrojony w słupki, suszone morele, rodzynki, orzechy czy płatki migdałowe.

Także naturalne soki owocowe lub warzywne, szczególnie te przygotowane w domu, mogą być doskonałą, bo zdrową i pożywną, przekąską.

Zabawne przekąski można zrobić wspólnie z dzieckiem. Mogą to być na przykład owocowe lub warzywne koreczki. Wypróbuj połączenia małych kosteczek żółtego sera z wydrylowaną oliwką, przepiórcze jajko z obranym ze skóry kiszonym ogórkiem lub koktajlowym pomidorkiem, albo dowolne owocowe kombinacje np. kawałki melona z jabłkiem, borówkami, winogronami.

Zobacz też : Jak namówić niejadka do jedzenia?

Jak duża powinna być przekąska?

Zwróć uwagę na to, że żołądek dziecka ma znacznie mniejszą pojemność od naszych, dorosłych żołądków. Niektórzy rodzice i babcie mają ambicję wmusić w dwulatka na drugie śniadanie całe jabłko lub pełne opakowanie twarożku. Dla maluszka to za dużo. Nie wmuszaj w dziecko więcej jedzenia niż jest w stanie zjeść ze smakiem. 

Zobacz też : Etapy wzbogacania diety

Pozwól mu zdecydować, jaka porcja jest dla niego wystarczająca. Dotyczy to zarówno dużych, jak i małych posiłków. O ile dziecko przed obiadem nie zjadło batonika lub nie wypiło buteleczki soku, będzie w stanie właściwie ocenić, jaka porcja jedzenia jest mu potrzebna.

Warto też stosować zasadę – porcja przekąski dla małego dziecka to tyle, ile zmieści się w jego dłoni. Wystarczy więc kilka fistaszków, 2 suszone morele, ćwiartka jabłka, pół małego banana.

Jakich przekąsek unikać?

Małym dzieciom nie podawaj jedzenia pozbawionego wartości odżywczych a jednocześnie bardzo kalorycznego, czyli: chipsów, białych bułek, batoników, cukierków, żelków, lizaków, słodzonych soków i napojów gazowanych. Te produkty skutecznie odbierają apetyt na inne wartościowe pokarmy. Nie dziw się więc, że po powrocie ze spaceru, podczas którego dziecko zjadło wafelka i popiło go sokiem, nie będzie miało ochoty na obiad.

Zwróć uwagę, że gotowe przekąski i słodycze zawierają mnóstwo niezdrowych dodatków. Oprócz dużej ilości cukru znajdziesz w nich utwardzone tłuszcze, a więc również szkodliwe izomery trans, sól, mleko w proszku, barwniki, aromaty, zagęstniki, spulchniacze, konserwanty. Większość z nich to po prostu bardzo ładnie opakowane toksyny.

Więcej informacji : Wydawnictwo W.A.B.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)