Jak spędzać z dzieckiem czas przed komputerem?

Jak spędzać z dzieckiem czas przed komputerem?

Komputer nie musi być złowrogim sprzętem, nieprzydatnym w nauce i zabawie dziecka. Może być wręcz dobrym sposobem spędzenia czasu z dzieckiem, a przy okazji nauczyć dziecko nowych, interesujących rzeczy. Kiedy usiąść z maluchem do wspólnej zabawy przy komputerze?
/ 27.10.2010 13:29
Jak spędzać z dzieckiem czas przed komputerem?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy jest dobry czas na zapoznanie dziecka z komputerem. A może lepiej w ogóle tego nie robić, zanim pójdzie do szkoły? Obecnie nauka obsługi komputera jest niezbędna. W niektórych przedszkolach są prowadzone programy „mały przedszkolak”. Dlatego jeśli nasze dziecko chce się pobawić naszym komputerem, lepiej usiąść z nim przed ekranem razem, niż czekać, aż włączy go samo.

Plusy?

Monitory są na tyle dobrej jakości, że nie popsują wzroku bardziej niż telewizor. Poza tym małe dzieci nie są w stanie wysiedzieć przed komputerem długo. Po obejrzeniu bajeczki czy zabawie innym programem, chętnie powrócą do swoich zabawek.

Polecamy: Siatki centylowe - czy twoje dziecko dobrze się rozwija?

Czas przed komputerem może być przyjemnym okresem dla maluszka i rodzica. Przeważnie większość rodziców rozpoczyna kontakt z komputerem od puszczania kilku krótkich bajeczek. Mogą to być ulubione z telewizora Tubisie lub Miś Puchatek. Jeśli nie mamy takich bajeczek na płytce, można poszukać ich razem z dzieckiem w Internecie. Można też z niego pościągać rysunki ulubionych postaci i podrukować dla dziecka do kolorowania.

Jeśli dziecko chce przyciskać klawiaturę, to można włączyć program do malowania i spróbować z nim trochę porysować. Na pewno spodoba mu się wirtualna kredka z myszki. Przy okazjo można malucha uczyć nowych słów, rysować nowe przedmioty, nazywać, liczyć i kolorować.

Polecamy: Rysowanie - wskaźnik rozwoju dziecka

  • Jeśli dziecko się znudzi można pobawić się w szukanie przedmiotów na stronach internetowych. Pobudzi to jego wyobraźnię i zmusi do zapamiętywania.
  • Gdy dziecko będzie starsze można porysować z nim kartki i porozsyłać do znajomych. Na pewno malec będzie się cieszył, gdy ktoś odpowie i pochwali jego dzieło.

Rozwijające gry i programy

Można też przedszkolakom kupić proste gry komputerowe. Pozwoli to na rozwinięcie zdolności manualnych i wyrobi refleks. Oczywiście na tego typu zabawy należy ograniczyć czas. Gry przeważnie bardzo wciągają użytkowników i trudno je zakończyć. Rodzic musi kontrolować czas spędzony przed komputerem.

Można też zakupić program muzyczny i pozwolić mu tworzyć muzykę. Będzie to prawdziwa frajda dla dziecka, a rodzic nie będzie musiał wydawać sporo pieniędzy na instrumenty muzyczne.

Polecamy: Czy Twoje dziecko jest uzależnione od gier komputerowych?