Rozwój dwulatka – ciekawość świata

Rozwój dwulatka – ciekawość świata
Dwuletnie dziecko trochę chodzi, trochę mówi, dużo rozumie i wszystko jest dla niego interesujące. Aby prawidłowo się rozwijało muszą mu pomóc w tym rodzice. Od rodziców natomiast wymaga się cierpliwości i opanowania. Bo jak wiemy maluch potrafi wiele nabroić.
/ 22.10.2010 11:06
Rozwój dwulatka – ciekawość świata

Każdy dzień w życiu dziecka jest dla niego wyzwaniem. Może nauczyć się nowych interesujących rzeczy. Po pierwszych urodzinach dużo maluszków umie już chodzić. Oczywiście nie jest to pewny chód. Maleństwo często się przewraca, nie potrafi omijać czasami przedmiotów. Dość często korzysta jeszcze z możliwości chodzenia na czworakach.

Poszukiwanie skarbów

Dwulatki już sporo rozumieją. Są w stanie wykonać proste polecenia, choć nie zawsze mają na to ochotę. Są bardzo ciekawe świata. Wszędzie chcą zajrzeć, wszystkiego spróbować. Najbardziej lubią przeglądać szafki w poszukiwaniu skarbów. Potrafią wywrócić dom do góry nogami. Takie zachowanie to oznaka zdrowia, dlatego nie trzeba się na nie denerwować. Nie robią tego, by rodzice mieli więcej sprzątania. Nawet jeśli zamkniemy szafkę będą chciały właśnie ją usilnie otworzyć.

Polecamy: Jeśli zdarza Ci się krzyczeć i bić dziecko

Smakowanie świata

Dzieci w tym wieku lubią wszystko testować buzią, dlatego trzeba ich bardzo pilnować. Mogą łatwo coś małego połknąć albo się zakrztusić. Potrafią doskonale wspinać się po meblach, zwłaszcza gdy leży na nich coś kolorowego. Interesujące są też gniazdka elektryczne. Warto więc zakupić zaślepki.

Bawiąc uczyć

Dzieci przez zabawę najwięcej się uczą. Bardzo dobrze jest kupić im zabawki złożone z dużej ilości większych elementów. Potrafią z nimi sobie wspaniale radzić. Dwulatek powinien umieć zbudować wieżę z klocków, od turlać rzuconą do niego piłkę. Ulubionym zajęciem może okazać się przesypywanie proszku z pojemnika do pojemnika czy przelewanie wody. Dzieci w tym wieku powinny umieć namalować kółko pokolorować prostą postać oczywiście niekoniecznie mieszcząc się w szkicu rysunku. Lubią eksperymentować malowanie farbkami, rączkami, mazakami. Czasami zamiast po papierze malują np. po ścianach.

Mowa dwulatka

Dzieci w tym wieku mają sporo energii. Najlepiej zabrać je na dwór, by biegało i poznawało zabawki na placu zabaw. Dzieci w drugim roku życia często nie umieją jeszcze dobrze mówić. Potrzeby sygnalizują krzykiem, bądź płaczem. Chcą często rzeczy zabronionych przez rodziców.

Polecamy: Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Umiejętności malucha

Dwulatki potrafią zakładać nieskomplikowane elementy garderoby. Często jednak o wiele lepiej idzie im rozbieranie się. Umieją też jeść prawie samodzielnie zwłaszcza proste potrawy i zupy. Często robiąc przy tym niesamowity bałagan. Przeważnie przed trzecimi urodzinami zaczynają kontrolować potrzeby fizjologiczne i można zamienić pieluchę na nocnik.

Redakcja poleca

REKLAMA