Czy Twoje dziecko jest uzależnione od gier komputerowych?

Czy Twoje dziecko jest uzależnione od gier komputerowych?
Zjawisko uzależnienia od gier komputerowych staje się coraz bardziej powszechne wśród dzieci i młodzieży. Reakcją na próby ograniczenia dostępu do komputera jest często agresja dzieci. Czy negatywnych skutków grania w gry komputerowe można uniknąć?
/ 13.09.2010 13:44
Czy Twoje dziecko jest uzależnione od gier komputerowych?

Zaniepokojeni rodzice zgłaszają się do poradni psychologicznych, podejrzewając uzależnienie swojego dziecka od gier komputerowych. To zjawisko jest specyficzne i niezwykłe, bo przecież komputer kojarzy nam się z czymś nowoczesnym i atrakcyjnym. Treści zawarte w grach komputerowych często pokazują rzeczywistość, której nie jesteśmy w stanie przeżyć w naszej codzienności. Dla dzieci i młodzieży gry komputerowe są możliwością wcielenia się w postać bohatera świata mitologicznego, twórcy nowych miast, kierowcy formuły czy nawet bezwzględnego mafiozo.

Gra wyobraźni

Rodzice zazwyczaj pozwalają młodemu człowiekowi na obcowanie w wirtualnym świecie. Gry rozwijają wyobraźnię i uczą. Poza tym nie jest to tylko bierne odbieranie tego, co się dzieje na monitorze, tak jak to mamy w przypadku telewizji. Po to, aby utrzymać się w grze, dziecko kreuje i aktywnie działa. Niepostrzeżenie zainteresowanie grami może rozwinąć się w syndrom uzależnienia.

Jakie są objawy uzależnienia od gier komputerowych?

Do najczęstszych jego objawów należą:

  • Na próby ograniczenia dostępu do komputera dziecko reaguje złością i agresją;
  • Izolowanie się od rodziny i znajomych;
  • W przypadku pozbawienia możliwości gry, pojawiają się objawy abstynencyjne (takie sam, jak w innych uzależnieniach): depresja, obniżony nastrój, bezsenność, rozdrażnienie, niekontrolowana agresja;
  • Drastyczne zmiany nastroju – przeżywanie albo dobrego nastroju i samopoczucia, albo też poczucie odrętwienia czy niemocy;
  • Rezygnacja z innych aktywności (sportu, spotkań z kolegami czy z rodziną) na rzecz grania;
  • Wagary na i lekceważenie obowiązków szkolnych oraz domowych;
  • Zaniedbanie higieny;
  • Zanik mięśni spowodowany brakiem ruchu.

Powyższe obserwacje powinny być jednoznaczną wskazówką do pójścia do profesjonalisty.

Polecamy: Uzależnienie od komputera

Jak chronić dziecko przed uzależnieniem?

  • Aby uchronić dzieci przed niebezpiecznym wpływem gier komputerowych rodzice powinni przede wszystkim wiedzieć, z jakimi grami obcują ich pociechy. Na rynku istnieje wiele gier mogących niekorzystnie wpływać na jeszcze niedorosłą osobowość dziecka. Ważnym jest ustalenie, które z nich są dozwolone.
  • Dzieci powinny wiedzieć, kiedy jest ich „komputerowy czas”. Nieograniczony czas przy komputerze powoduje łatwy, a co za tym idzie częsty dostęp do świata rozrywki. Rodzice, których dzieci spędzają niepokojąco dużo swojego czasu przed wirtualną rzeczywistością gier, mogą postarać się różnorodnie spędzać czas wspólnie z całą rodziną.

Na koniec chciałabym wspomnieć o bardzo ważnej rzeczy. Otóż, pamiętajmy, że dzieci często biorą przykład z tego, jak funkcjonują ich rodzice. Jeśli mama i tata swój czas wolny pożytkują na oglądaniu telewizji, prawdopodobnie także ich dziecko dzięki procesowi naśladowania, również nie będzie poszukiwało innych form rozrywki związanych z wyjściem z domu i spotkaniem ze znajomymi.

Czytaj także: Dziecko uzależnione od telewizji

Redakcja poleca

REKLAMA