Czy Twoje dziecko jest uzależnione od gier komputerowych?

Czy Twoje dziecko jest uzależnione od gier komputerowych?

Zjawisko uzależnienia od gier komputerowych staje się coraz bardziej powszechne wśród dzieci i młodzieży. Reakcją na próby ograniczenia dostępu do komputera jest często agresja dzieci. Czy negatywnych skutków grania w gry komputerowe można uniknąć?
/ 13.09.2010 13:44
Czy Twoje dziecko jest uzależnione od gier komputerowych?

Zaniepokojeni rodzice zgłaszają się do poradni psychologicznych, podejrzewając uzależnienie swojego dziecka od gier komputerowych. To zjawisko jest specyficzne i niezwykłe, bo przecież komputer kojarzy nam się z czymś nowoczesnym i atrakcyjnym. Treści zawarte w grach komputerowych często pokazują rzeczywistość, której nie jesteśmy w stanie przeżyć w naszej codzienności. Dla dzieci i młodzieży gry komputerowe są możliwością wcielenia się w postać bohatera świata mitologicznego, twórcy nowych miast, kierowcy formuły czy nawet bezwzględnego mafiozo.

Gra wyobraźni

Rodzice zazwyczaj pozwalają młodemu człowiekowi na obcowanie w wirtualnym świecie. Gry rozwijają wyobraźnię i uczą. Poza tym nie jest to tylko bierne odbieranie tego, co się dzieje na monitorze, tak jak to mamy w przypadku telewizji. Po to, aby utrzymać się w grze, dziecko kreuje i aktywnie działa. Niepostrzeżenie zainteresowanie grami może rozwinąć się w syndrom uzależnienia.

Jakie są objawy uzależnienia od gier komputerowych?

Do najczęstszych jego objawów należą:

  • Na próby ograniczenia dostępu do komputera dziecko reaguje złością i agresją;
  • Izolowanie się od rodziny i znajomych;
  • W przypadku pozbawienia możliwości gry, pojawiają się objawy abstynencyjne (takie sam, jak w innych uzależnieniach): depresja, obniżony nastrój, bezsenność, rozdrażnienie, niekontrolowana agresja;
  • Drastyczne zmiany nastroju – przeżywanie albo dobrego nastroju i samopoczucia, albo też poczucie odrętwienia czy niemocy;
  • Rezygnacja z innych aktywności (sportu, spotkań z kolegami czy z rodziną) na rzecz grania;
  • Wagary na i lekceważenie obowiązków szkolnych oraz domowych;
  • Zaniedbanie higieny;
  • Zanik mięśni spowodowany brakiem ruchu.

Powyższe obserwacje powinny być jednoznaczną wskazówką do pójścia do profesjonalisty.

Polecamy: Uzależnienie od komputera

Jak chronić dziecko przed uzależnieniem?

  • Aby uchronić dzieci przed niebezpiecznym wpływem gier komputerowych rodzice powinni przede wszystkim wiedzieć, z jakimi grami obcują ich pociechy. Na rynku istnieje wiele gier mogących niekorzystnie wpływać na jeszcze niedorosłą osobowość dziecka. Ważnym jest ustalenie, które z nich są dozwolone.
  • Dzieci powinny wiedzieć, kiedy jest ich „komputerowy czas”. Nieograniczony czas przy komputerze powoduje łatwy, a co za tym idzie częsty dostęp do świata rozrywki. Rodzice, których dzieci spędzają niepokojąco dużo swojego czasu przed wirtualną rzeczywistością gier, mogą postarać się różnorodnie spędzać czas wspólnie z całą rodziną.

Na koniec chciałabym wspomnieć o bardzo ważnej rzeczy. Otóż, pamiętajmy, że dzieci często biorą przykład z tego, jak funkcjonują ich rodzice. Jeśli mama i tata swój czas wolny pożytkują na oglądaniu telewizji, prawdopodobnie także ich dziecko dzięki procesowi naśladowania, również nie będzie poszukiwało innych form rozrywki związanych z wyjściem z domu i spotkaniem ze znajomymi.

Czytaj także: Dziecko uzależnione od telewizji

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/05.08.2015 12:25
Zapraszam do udziału w badaniu "Czy Twoje dziecko gra za dużo?" http://normalizacja.badanie.net/
/24.04.2013 13:50
Jeżeli istnieje podejrzenie uzależnienia trzeba działać zdecydowanie. Powinno dać się lepsze możliwości spędzania wolnego czasu dziecku. Dodatkowo należy ograniczyć czas, który dziecko spędza grając. Np. zrobić formę nagrody - posprzątasz pokój - dopiero wtedy zagrasz. więcej: [b]http://www.mlodamama.pytania.info/27/jak-sprawic-moje-dziecko-nie-gralo-tak-duzo-gry-komputerowe[/b]
/29.03.2013 18:59
Wszystko jest dla ludzi. Niektórzy korzystają więcej a inni mniej. Jednak po pewnym czasie osoba uzależniona sama dojdzie do wniosku, że musi zmienić swój styl życia. Po drugie nie każde uzależnienie musi być "ZŁE". Niektóre gry mogą inspirować młodzież do programowania. Nagrywając poradniki do gier można w szybki sposób zdobyć ogromną ilość widzów a co za tym idzie niewielki zarobek który dla dzieci w wieki lat ok 16-18 może być czymś interesującym.Dodatkowo po zdobyciu wprawy w komentowaniu gier dziecko może zostać np. komentatorem piłki nożnej :)
POKAŻ KOMENTARZE (2)