Jak sprawdzić, czy dziecko ma nadwagę?
Do sprawdzenia, czy waga dziecka jest prawidłowa, używa się tzw. siatek centylowych. Są one dostępne w poradniach dziecięcych, w Internecie, zwykle znajdują się także w książeczce zdrowia dziecka. Istnieją oddzielne siatki dla chłopców i dziewczynek.
Jak korzystać z siatki centylowej?
Początkowym etapem jest znalezienie siatki odpowiedniej dla wieku (istnieją oddzielne siatki dla niemowląt i starszych dzieci) i płci dziecka. Następnie zaznaczamy na siatce wagę dziecka i odczytujemy, na której krzywej znajduje się zaznaczona przez nas wartość. Za normę przyjmuje się wagę mieszczącą się w przedziale od 10 do 90 centyla (wagę poniżej 10 centyla uznajemy za niedowagę, a powyżej 90 za nadwagę). Dla przykładu, jeśli waga naszego dziecka znajduje się na 25 centylu, oznacza to, że 25% rówieśników naszego dziecka ma mniejszą wagę, a 75% (100 – 25) większą. Dobrze jest także sprawdzić, na którym centylu znajduje się wzrost dziecka. Najlepsza sytuacja to ta, w której waga i wzrost zajmują mniej więcej ten sam centyl.
Oblicz siatkę centylową dla dziecka - kliknij tutaj.
Zmiana diety dziecka z nadwagą
Nieodłącznym elementem walki z nadwagą u dziecka jest modyfikacja jego diety. Należy pamiętać, że nie wolno zmniejszać dziecku liczby posiłków ani ograniczać szczególnie ważnych w tym okresie składników odżywczych. Warto wprowadzić w ciągu dnia stałe pory posiłków. W ten sposób organizm przyzwyczaja się do harmonogramu żywienia, co pozwala uniknąć nagłych napadów głodu.
Zawsze pilnuj, aby dziecko nie wychodziło z domu bez śniadania – jest to najważniejszy posiłek, który dostarcza energii na cały dzień.
Do szkoły dawaj mu drugie śniadanie. Może to być np. kanapka z chleba razowego z chudą wędliną i warzywami oraz owoce. Staraj się zmienić nawyki żywieniowe całej rodziny – dziecko chętniej zje zdrową marchewkę, gdy zobaczy, że jedzą ją również rodzice. Ciężkie i kaloryczne produkty dobrze jest zastąpić zdrowymi – słodycze owocami, smażone mięso i ryby pieczonymi, słodzone napoje wodą mineralną. Dopilnuj, aby dziecko nie jadło tzw. ”śmieciowego” jedzenia, czyli chipsów, batoników, hamburgerów. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w ustaleniu właściwej diety dla swojego dziecka, poradź się lekarza pediatry lub dietetyka.
Polecamy: Jak zmienić nawyki żywieniowe dziecka?
Aktywność fizyczna
Równie ważne jak dbanie o prawidłową dietę jest zachęcanie dziecka do aktywności fizycznej. Staraj się przekonać dziecko, że atrakcyjniejsze od grania na komputerze lub oglądania telewizji jest wyjście całą rodziną na spacer lub granie w piłkę z kolegami czy rodzeństwem. Dobrze jest zapisać malca na zorganizowane zajęcia ruchowe – mogą to być zajęcia prowadzone specjalnie dla otyłych dzieci lub jakakolwiek aktywność fizyczna np. basen, judo lub taniec.
Czytaj także: Jak rozmawiać z pediatrą o wadze dziecka?