Jeśli martwi Cię apetyt maluszka
Dobry apetyt jest dla wielu mam równoważny ze zdrowym dzieckiem. Gdy dziecko traci apetyt mamy bardzo się niepokoją i szukają przyczyny. Należy jednak pamiętać, że przejściowe zmniejszenie łaknienia (2-4 dniowe) nie jest powodem do niepokoju.
Martwisz się, że Twoja pociecha je mniej niż rówieśnicy? Pamiętaj, że maluszek nie zawsze musi mieć ochotę na jedzenie. Niemowlęta (dzieci do 1 roku życia), tak jak małe dzieci różnią się między sobą apetytem. Każde ma swój sposób na jedzenie. Dlatego nie należy się porównywać z przesadą apetytu swojego dziecka z innym. Brak apetytu nie powinien być przyczyną niepokoju, jeśli dziecko prawidłowo przybiera na wadze, jest radosne i pełne energii. Na pewno nadrobi niedobory jedzenia w innym czasie.
Kiedy do pediatry?
Gdy natomiast dziecko nie ma apetytu ponad tydzień, a wcześniej normalnie chętnie jadło lub dziecko przestaje przybierać na wadze, lepiej poprosić pediatrę o wizytę. Szczególnie jeśli oprócz braku apetytu dziecko ma wzdęty brzuszek, skarży się na jego ból, ma problem ze zrobieniem kupki, jest blade, łatwo się męczy, konsultacja pediatryczna jest potrzebna natychmiast.
Czytaj też: Jak leczyć biegunkę u niemowląt?
W niektórych przypadkach lekarz zleci odpowiednią dietę, zapisze leki na infekcję i dziecko powraca do zdrowia. Wraz z poprawą zdrowia pojawia się też chęć jedzenia. Czasami potrzebne będzie wykonanie badań w celu znalezienia przyczyny braku apetytu.
Czy niejadek to maluch z problemami?
Wśród maluszków zdarzają się też niejadki, które bardzo dobrze funkcjonują pomimo przyjmowania małej ilości pokarmów. Każde dziecko jest inne, ale i niejadki można zachęcić do jedzenia przygotowując smaczne, urozmaicone posiłki na ładnych talerzykach. Czasami warto zaprosić inne dzieci i wtedy z nimi i niejadek staje się obżartuszkiem. W aptekach można także kupić preparaty pobudzające apetyt dziecka.
Warto też zweryfikować dietę dziecka. Być może zjada ono same słodycze, pije wysoko słodzone napoje i potem nie ma ochoty na pełnowartościowe jedzenie.
Należy także pamiętać, że za brak apetytu mogą również odpowiadać stres lub jakieś kłopoty, które trapią dziecko. Należy z dzieckiem porozmawiać, jeśli jest oczywiście większe i dowiedzieć się co się dzieje.
Polecamy: Jakie są pierwsze objawy cukrzycy typu 1 u dzieci?