Jak wspierać młodą sportsmenkę?

Jak wspierać młodą sportsmenkę?

Wielu rodziców marzy, żeby ich córki w przyszłości stały się sławnymi tenisistkami lub złotymi medalistkami w jeździe figurowej na lodzie. Wprawdzie sport to zdrowie, ale o czym należy pamiętać przed zapisaniem swojej pociechy na dodatkowe zajęcia? I jakie obowiązki przyjmujemy przez to na siebie?
/ 03.11.2010 12:07
Jak wspierać młodą sportsmenkę?

Czy warto?

Zanim Twoje dziecko zdecyduje się w pełni zaangażować w uprawianie jakiegoś rodzaju sportu, uświadom mu, jak wiele czasu może od niego wymagać wspięcie się na wyżyny swoich możliwości w tej dziedzinie. Będzie to nie tylko wymagało długich godzin treningów, ale także będzie nieść ze sobą ryzyko kontuzji.

Niektóre takie kontuzje mogą zaś pociągać za sobą trwające całe życie konsekwencje. Poza tym nie ma gwarancji, że nawet najdłuższy, najcięższy i najbardziej bolesny trening przyniesie córce sukcesy. Powiedz jej, że powinna zajmować się sportem, ponieważ sprawi on, że:

  • Będzie miała więcej energii oraz będzie sprawniejsza i zdrowsza.
  • Rozładuje swoje stresy i zrealizuje swoje pasje.
  • Spożytkuje swoje szczególne zdolności, których nie powinna marnować.

Polecamy: Od czego zacząć walkę z nadwagą?

Przygotuj siebie i dziecko na zmiany

Twoja córka powinna zajmować się sportem nie tylko dla szansy zdobycia olimpijskiego złota. Jeżeli zdecyduje się grać w szkolnej albo lokalnej drużynie, jej zwykły plan dnia na pewno ulegnie zmianie. Będzie spędzała na tych zajęciach więcej godzin niż jej koledzy ze szkoły, a życie Twojej rodziny zacznie się kręcić wokół jej sportowych obowiązków. Napełni Cię to dumą, nawet jeśli uświadomisz sobie, że nie masz już prawie w ogóle wolnego czasu.

Niezależnie od tego, jak teoretycznie swobodna powinna być Twoja córka na bieżni, zawsze wiążą się z tym ukryte koszty, takie jak wspólne zdjęcia z drużyną, wyjazdy na specjalne obozy i dodatkowa żywność dla córki i jej koleżanek z zespołu, kiedy wpadną do Ciebie do domu, aby świętować swój sukces. Powitasz je zadowolony, że córka odnalazła dziedzinę, w której może w pełni pokazać swoje nadzwyczajne zdolności, ale przekonasz się szybko, że Twoje rezerwy finansowe zostaną uszczuplone.

Polecamy: Jak wprowadzić dziecko w świat pieniędzy?

Wielu rodziców wydaje więcej pieniędzy, niż przewiduje ich budżet. Przeprowadzają się w okolicę, w której pracuje najlepszy trener. Poświęcają weekendy na treningi na specjalistycznych obiektach sportowych, a wakacje spędzają na zawodach, które chce obejrzeć ich córka. Podejmują wszelkie wysiłki, aby wspierać swoje dziecko w różnych sportowych zainteresowaniach. W rezultacie ich córka świetnie sobie radzi.

Michelle Wie, urodzona w 1989 roku w Honolulu, jest sławną amerykańską golfistką i jedną z najlepszych młodych zawodniczek na świecie. Zaczęła grać, mając cztery lata, regularnie trenuje cztery godziny dziennie, a w weekendy siedem godzin. Jak do tej pory, jej kariera rozwija się w rekordowym tempie, przechodząc wszelkie oczekiwania.

Fragment pochodzi z książki "Córka doskonała. Jak wychować mądrą i szczęśliwą kobietę. Poradnik bez kantów" autorstwa Eriki V. Shearin Karres i Rebeki Rutledge. Wykorzystanie za zgodą wydawcy.