Gdy rodzeństwo ze sobą rywalizuje

jesień, liście, dzieci/fot. Fotolia
Co zrobić, kiedy Twoje dzieci nieustannie się kłócą? Z pewnością oczekują Twojej reakcji - ale jakiej? Jak zachować się podczas kłótni pomiędzy rodzeństwem? Jak wpłynąć na zmniejszenie rywalizacji pomiędzy dziećmi?
/ 23.11.2011 23:42
jesień, liście, dzieci/fot. Fotolia

Dlaczego dochodzi do rywalizacji pomiędzy rodzeństwem?

Rodzeństwo rywalizuje ze sobą przeważnie po to, by zwrócić na siebie uwagę rodziców. Od Twojej reakcji zależy, czy dzieci będą walczyć o uwagę jeszcze zacieklej, czy zaczną ze sobą współpracować. To główny powód rywalizacji pomiędzy rodzeństwem.

Pozostaje pytanie - jak się zachowywać, aby nie wzmagać agresywnych zachowań u dzieci?

Przede wszystkim - nie wolno karać! To kategorycznie odpada - karanie dzieci umocni je w poczuciu krzywdy i zaogni konflikt pomiędzy nimi. Zatem, co robić?

Jak zachowywać się, gdy rodzeństwo się kłóci?

Najlepszą opcją jest ustalenie reguł dotyczących zachowania dzieci. Powiedz im jasno, że nie mogą się bić (sprawiać sobie bólu - np. poprzez gryzienie, bicie, czy inne agresywne zachowania) oraz przezywać (agresja werbalna także jest niedopuszczalna, pamiętaj, jak bardzo słowa mogą ranić).

Gdy zasada zostaje złamana wkrocz do akcji. Spokojnie rozdziel dzieci, przypomnij zasadę i nie karz nikogo! Po prostu - przypominaj! Bardzo ważne także, abyś skupiała uwagę na pokrzywdzonym dziecku. Staraj się zachować spokój i zajmij się "ofiarą", zamiast krzyczeć na "agresora". W ten sposób dziecko, które rozpoczęło kłótnię nie dostaje tego, co chce - czyli Twojej uwagi.

Zobacz też: Wychowanie dziecka - co musisz wiedzieć?

Kilka sposobów na kłótnie dzieci

Kłótnie o zabawkę

Dzieci rywalizują także o zabawki - i wcale nie mają ochoty dzielić się jedną rzeczą z rodzeństwem. Dlatego musisz wkraczać do akcji - powiedz dzieciom, że powinny się dzielić, że są rodziną, a dzielenie się w najbliższymi jest normalne i naturalne. Nie będziemy Cię oszukiwać, rozmowa nie poskutkuje w 99%. Dlatego - użyj fortelu!

Widząc, że rodzeństwo kłóci się o zabawkę powiedz do starszego dziecka "Myślę, że powinieneś nauczyć młodszego brata jak tego używać! Przecież sam świetnie wiesz, jak się bawić, więc może pokaż braciszkowi, jakie zastosowanie ma ta zabawka". Taka zachęta poskutkuje o wiele bardziej niż krzyk lub rozkaz, żeby natychmiast podzielił się zabawką!

Warto także ustalić, że dzieci mogą bawić się razem tylko wtedy, kiedy oboje lubią daną grę.

Ostatecznością jest zabranie zabawki, czyli przysłowiowej kości niezgody. Powiedz maluchom, że misio/lalka/gra musi odpocząć, ponieważ ma już dość ich wzajemnych kłótni i walk o nią. Dana rzecz powróci do maluchów, kiedy te zaczną ze sobą współpracować. A to prędzej czy później nastąpi!

Kłótnie o uwagę rodziców

Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest poświęcać dzieciom tyle samo czasu. Musisz nauczyć się zaspokajać ich indywidualne potrzeby. Nie wyróżniaj żadnego z maluchów, nawet podczas ich kłótni staraj się zachować spokój. Nie krzycz i nie każ żadnego z małych rozrabiaków - unikniesz rozgoryczenia jednego z dzieci.

Wkraczaj do akcji tylko wtedy, kiedy któremuś z dzieci dzieje się krzywda i przypominaj o zasadzie nie zadawania bólu. Najlepiej by było, abyś cały czas uczyła dzieci pokojowego rozwiązywania konfliktów. Niech dzieci zamiast agresji fizycznej lub werbalnej rozmawiają. Zachęcaj je do tego na każdym kroku.

Pamiętaj, że proces wychowawczy jest długotrwały - żadne z proponowanych przez nas rozwiązań nie przyniesie natychmiastowego efektu. Musisz być konsekwentna i... sprawiedliwa!

Zobacz też: Co zrobić, gdy dziecko nie chce nawiązywać konfliktów?

Redakcja poleca

REKLAMA