POLECAMY

Co zrobić jeśli dziecko je same słodycze?

Patrzysz z zazdrością na dzieci swoich koleżanek, które z chęcią jedzą obiadek? A Ty swojego dziecka nie możesz przekonać aby zjadło coś innego niż batony i czekoladki? Jest na to kilka rad. zobacz, co zrobić, jeśli Twoje dziecko je same słodycze.
Co zrobić jeśli dziecko je same słodycze?

Kształtowanie odpowiednich nawyków żywieniowych jest bardzo istotne już od najmłodszych lat. To właśnie wtedy dzieci poznają nowe smaki i kształtują swoje gusta żywieniowe. Słodycze powinniśmy wprowadzać do diety naszych dzieci jak najpóźniej.

Tak samo jest ze słodkimi napojami - zamiast od małego podawać słodkie soki spróbuj przekonać dziecko do picia wody. Zbyt duża ilość węglowodanów prostych w diecie dziecka może przyczyniać się do występowania otyłości w wieku późniejszym.

Nie zganiaj wszystkiego na geny, gdyż to właśnie nieodpowiednie nawyki żywieniowe są pierwszym krokiem do nadwagi i otyłości.

Według badań dzieci które są otyłe w wieku 6-9 lat, prawdopodobieństwo wystąpienia u nich otyłości w późniejszych latach wzrasta 10- krotnie. Natomiast otyłość w wieku 10-14 zwiększa ryzyko otyłości w dorosłości 30- krotnie.

Jak przekonać dziecko do zmiany nawyków?

Kiedy dziecko pozna słodki smak trudno jest je oduczyć spożywania słodkich przekąsek, szczególnie jeśli wszyscy domownicy często spożywają różnorodne ciasteczka i czekoladki. Warto jednak postarać się zmienić dietę swojego dziecka aby w jego diecie znajdowały się wszystkie niezbędne składniki potrzebne do prawidłowego rozwoju. 

Zobacz także: Zdrowe jedzenie dla dziecka

Spróbuj przekonać dziecko do nowych smaków których wcześniej nie znało. Wcześniej Twoje dziecko nawet nie chciało spróbować nowych dań?? Podjadając słodkie przekąski pomiędzy posiłkami gdy przychodziła pora obiadu Twoje dziecko nie odczuwało później głodu stąd mogła wynikać jego niechęć do próbowania nowych rzeczy.

Warto zaangażować dziecko we wspólne przygotowanie posiłków. Przedstaw kilka propozycji a następnie pozwól mu podjąć samodzielną decyzje na co ma ochotę i co danego dnia będzie na obiad. Z

apewniam Cię że dziecko kiedy będzie wiedziało że to jego decyzja a dodatkowo będzie pomagało w przygotowaniu posiłku- obiad z pewnością będzie smakował mu lepiej.

Jeśli uwielbia tylko słodycze wymyślcie wspólnie kilka przepisów np. słodkie naleśniki z serem i truskawkami, ryż z jabłkiem i śmietaną, sałatki owocowe.

Postaraj się natomiast jak najrzadziej kupować słodycze, a kiedy już to zrobisz niech nie zastępują one posiłku. Ustal stałe godziny posiłków. Najlepiej aby przerwy pomiędzy nimi wynosiły około 3 godzin. Pamiętaj aby w tym czasie dziecko nie podjadało.

Warto również rozmawiać z dzieckiem, wyjaśnić że musi się dobrze odżywiać aby być zdrowym i prawidłowo się rozwijać. Wytłumacz również jakie mogą być konsekwencję jedzenia samych słodyczy (np. próchnica czy otyłość)

Zamiast słodyczy kupuj owoce (w rozsądnej ilości), gdyż mają równie słodki smak a dodatkowo są źródłem witamin i błonnika pokarmowego.

Zobacz także: Słodycze - tabela kalorii i zawartości tłuszczu

Co zrobić kiedy już nic nie pomaga?

Kiedy Twoje dziecko nie chce jeść (nie licząc słodkich przekąsek), a dodatkowo jest osłabione i apatyczne lub występują inne dolegliwości koniecznie musisz zgłosić się z nim do lekarza, który zleci zrobienie podstawowych badań.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/5 lat temu
...szczerze mówiąc liczyłam na odpowiedz na pytanie zawarte w tytule artykulu....wlasnie co zrobić. Odpowiedz w stylu "spróbuj przekonać dziecko" to zadna podpowiedz.....tyle to wiem bez czytania artykułu.....w jaki sposob to dziecko przekonać?
/5 lat temu
Moja córeczka Nicolka ma 3,5 latka podawałam jej slodkie rzeczy w wieku 2 lat/Od tej pory je tylko żelki,batony itp.ale teraz zaczełam nie kupować slodkiego,żadnych lodow śmietankowych latem,ciasta , piekę bo slodkie natturalnie:),daje jej suszone owocki.Po drugie mała je już obiadki.Slodkich rzeczy dostaje b.malo i mam SUkces