
1. Gdy odczuwasz uczucie rozbicia
Domowe leczenieJesteś zmęczona, masz katar, boli cię głowa. Zarezerwuj sobie dwa, nawet trzy dni na wygrzewanie. Ciepło sprawia, że naczynia krwionośne rozszerzają się i krew szybciej krąży, dostarczając organizmowi energię do walki z chorobą. Nie narażaj się na przewianie, bo wahania temperatury osłabiają błonę śluzową gardła i nosa. Połóż się, ale trzymaj głowę wysoko – łatwiej ci będzie oddychać. W sypialni powinno być maksymalnie 20°C. Staraj się jeść zdrowe potrawy, np. buraki, cebulę, czosnek. Postaw przy łóżku termos z ciepłą wodą z sokiem z cytryny, malin lub czarnego bzu i sięgaj po niego co godzinę.
Co z apteki?
Możesz sięgnąć po Olbas Oil. Zawiera olejki goździkowy, miętowy, eukaliptusowy. Kropla do inhalacji (na chusteczkę) pomoże usunąć obrzęk śluzówki nosa. Posmarowanie klatki piersiowej i pleców (nie brzucha!) maścią Wick VapoRub rozgrzeje. Preparat czosnkowy Aliofil możesz łykać, jeśli nie lubisz jeść czosnku.
Z tego zrezygnuj!
Bez porozumienia z lekarzem, podczas przeziębienia w ciąży, nie łykaj witaminy C. Duża jej dawka jest już pewnie w preparacie dla kobiet w ciąży, który przyjmujesz, a jej nadmiar może prowadzić do powstawania kamieni nerkowych. Nie bierz też preparatów na grypę. Zawierają pseudoefedrynę, która podnosi ciśnienie krwi.
2. Męczący katar
Domowe leczenieDopóki katar jest wodnisty, możesz radzić sobie bez pomocy lekarza, ale gdy zmieni się w gęsty i żółty, wybierz się do przychodni. Nawilżaj nos solą fizjologiczną (wydmuchuj jedną dziurką, zatykając drugą).
Co z apteki?
Marimer, Stérimar zawierają wodę morską i miedź, Tonimer Gel – wyciąg z alg oraz pantenol. Zmniejszają obrzęk śluzówek, nawilżają.
Z tego zrezygnuj
Środki z ksylometazoliną: Nasivin, Tyzine, Otrivin, Akatar. W ciąży śluzówki są bardziej ukrwione, a więc i obrzęknięte. Kropelki powodują wtórny ich obrzęk, co może nasilać katar.
3. Drapie w gardle
Domowe leczenieDo kataru dołączył się ból lub drapanie w gardle. Na początek zastosuj płukankę z wody z solą.
Co z apteki?
Ziołowa płukanka (Septosan) zawiera miętę i szałwię. Zabija bakterie, łagodzi stan zapalny gardła. Płucz je ostudzonym naparem dwa razy dziennie. Możesz stosować Tantum Verde (aerozol, tabletki do ssania).
Z tego zrezygnuj
Tabletki do ssania z salicylanami mogą wywołać zaburzenia w rozwoju dziecka (np. Cholinex, Strepsils, Septolete). Nie stosuj też preparatów zawierających tymianek i podbiał – mogą wywołać zaburzenia krążenia krwi.
4. Kaszel
Domowe leczenieWypróbuj syrop z cebuli. Ale jeśli nie masz apetytu, nie możesz spać, męczy cię kaszel, wybierz się do lekarza. Sygnałem poważnej infekcji jest też odchrząkiwanie przy kaszlu żółtawej wydzieliny, kłucie w klatce piersiowej, gorączka.
Co z apteki?
Syrop prawoślazowy lub z babki lancetowatej.
Z tego zrezygnuj
Nie przyjmuj syropów z kodeiną (np. Sinecod) – mogą negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Flegaminę i Mucosolvan, stosowane przy suchym kaszlu, możesz brać tylko za zgodą lekarza.
5. Gorączka
Domowe leczenieJeśli gorączka sięga 38°C, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Gdy temperatura przekracza 38,5°C, zanurz się w letniej wodzie na 2–3 minuty (o temperaturze ok. 36°C). Połóż się do łóżka, pij herbatkę malinową lub z cytryną. Staraj się dużo spać, dbaj o przewiewne przykrycie.
Co z apteki?
Na gorączkę możesz brać środki z paracetamolem (np. Apap, Panadol).
Z tego rezygnuj
Odstaw preparaty z ibuprofenem (np. Ibufen, Nurofen). Może on wywołać zaburzenia w układzie krążenia płodu. Groźne są też aspiryna i pochodne (polopiryna, etopiryna) ze względu na kwas acetylosalicylowy (zwiększa on ryzyko poronienia).
napisane na podstawie tekstu Małgorzaty Uścińskiej/Mamo to ja
WYPOWIEDZ SIĘ!