Teoretycznie stnieje szansa, że mimo palenia w ciąży kobieta urodzi zdrowe dziecko, ale nie ma na to żadnej gwarancji. Ponadto pozornie zdrowy noworodek może być dzieckiem podatnym na choroby. Może być nadpobudliwy i mieć kłopoty z nauką.
Skutki palenia w ciąży
Palenie w ciąży zwiększa ryzyko komplikacji ciążowych oraz okołoporodowych. Zalicza się do nich:
- wadliwe umiejscowienie łożyska,
- przedwczesne odejście wód płodowych,
- krwawienie w ciąży,
- poronienie,
- poród przedwczesny.
Palenie w ciąży skutkuje nie tylko komplikacjami okołoporodowymi, lecz także poporodowymi:
- dziecko jest zagrożone bezdechem oraz śmiercią łóżeczkową (SIDS - zespół nagłej śmierci niemowlęcia),
- czterokrotnie wzrasta ryzyko uzyskania przez dziecko niskiej oceny w skali Apgar,
- rośnie ryzyko wystąpienia nowotworów, chorób układu oddechowego, infekcji uszu, alergii pokarmowych, chorób serca,
- dzieci mam palących mogą być nadmiernie agresywne i mogą sprawiać kłopoty swym zachowaniem, często są diagnozowane pod kątem ADHD.
Jak palenie w ciąży wpływa na mamę
Kobieta, która pali dziennie paczkę papierosów, w ciągu roku wlewa do płuc filiżankę smoły. Występuje wówczas chrypka lub kaszel, ponieważ ta kleista substancja zlepia rzęski wyścielające błonę śluzową dróg oddechowych. Tak naprawdę nie ma możliwości ich oczyszczania. Paląca mama zwiększa u siebie ryzyko wystąpienia:
- zawału serca,
- udaru mózgu,
- zaburzenia krążenia,
- nowotworów (raka szyjki macicy)
- przewlekłych chorób dróg oddechowych.
Jak rzucić palenie w ciąży
Najlepsze co ciężarna może zrobić dla siebie i swojego dziecka, to rzucić palenie. Im wcześniej tym lepiej, ale rzucenie palenia nawet w ostatnim okresie ciąży, pomoże dostarczyć dziecku tlen. We wczesnym okresie ciąży organizm prawdopodobnie sam ostrzega przed trucizną - wiele kobiet ma wstręt do papierosów. Wykorzystaj ten moment i nie sięgaj już po papierosa.
Rzucanie palenia w ciąży jest o tyle utrudnione, że nie może być wspomagane zamiennikami nikotyny i środkami farmakologicznymi. Musi być podparte niezłomną wolą i samozaparciem. Zabronione jest używanie plastrów nikotynowych, gum do żucia, inhalacji nikotynowych czy tabletek na bazie cytyzyny.
Artykuł pierwotnie opublikowany 12.10.2011.
Czytaj także: Kiedy mama w ciąży pije alkohol: zespół FASCzy w ciąży można pić kawęHybryda w ciąży - wszystko, co musisz wiedzieć