Alergia w ciąży - co na alergię w ciąży i czy wapno w ciąży jest dozwolone

Alergia w ciąży fot. Adobe Stock
Alergia w ciąży może pojawić się nagle, bardzo częste jest uczulenie na truskawki. Co na alergię - wapno w ciąży można zażywać po konsultacji z lekarzem - nadmiar może źle wpływać na łożysko.
Edyta Liebert / 05.03.2020 13:03
Alergia w ciąży fot. Adobe Stock

Aby skutecznie walczyć z alergią w ciąży wiele kobiet stosuje wapno (calcium) w ciąży. Jest ono bezpieczne w rozsądnych dawkach i pomaga, gdy pojawia się wysypka. Jak radzić sobie z przewlekłą alergią w ciąży?

Alergia w ciąży - kiedy nigdy wcześniej jej nie miałaś

Tak jak zmieniają się twoje preferencje żywieniowe i potrzeby organizmu w ciąży, tak i mogą pojawić się reakcje uczuleniowe i alergiczne niezależnie od tego, czy masz takie tendencje.
 
Wszystko to za sprawą hormonów: alergia w ciąży może pojawić się nagle, dlatego warto unikać cytrusów, czekolady, orzechów, owoców morza czy mleka i miodu oraz zaniechać kosmetycznych eksperymentów. Trudniej jest zabezpieczyć się przed pyłkami brzozy czy kurzem. Co jeśli alergia w ciąży już się pojawiła?
 

Jak radzić sobie z alergią w ciąży

Dość łagodne postacie alergii mogą przejść samoistnie. Możesz wspomóc i redukować objawy poprzez stosowanie kilku środków:
 • sól fizjologiczną i wodę morską do płukania nosa,
 • Nanobase czy Alantan do łagodzenia podrażnień, jeśli np. skóra jest podrażniona,
 • śledź komunikaty o pyleniu roślin,
 • po powrocie np. ze spaceru myj dokładnie ręce i twarz (nawet weź prysznic); nos możesz przepłukać przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną.
 • nie otwieraj okien w dni suche,
 • w suche dni unikaj otwierania okien - wietrz mieszkanie w dni deszczowe lub o poranku.
Wapno w ciąży (calcium w ciąży) na alergię
Na alergię w ciąży wiele kobiet pije wapno jako środek wspomagający i łagodzący objawy skórne. Odczucie poprawy jest jednak bardzo indywidualne i niekiedy nie można się obejść bez leków antyalergicznych czy wizyty u alergologa.
 
Zwolennicy stosowania wapna na alergię w ciąży hołdują teorii, że pierwiastek ten ma właściwości uszczelniające śródbłonek naczyń krwionośnych, a co za tym idzie - zmniejsza objawy.
 
Ile możesz brać wapna w ciąży? Odpowiedź brzmi: nie więcej niż 1000 mg/dobę, bo  nadmiar wapnia, szczególnie w połączeniu z witaminą C, może powodować kamicę nerkową i mieć negatywny wpływ na łożysko. 
 

Co na alergię w ciąży - leki

Miej na względzie, że żadne leki dostępne bez recepty nie powinny być stosowane w ciąży na własną rękę. Koniecznie konsultuj wątpliwości z lekarzem, który wytłumaczy ci, że leki możliwe do stosowania w okresie ciąży (również te na alergie) to te, które znajdują się w grupie A i niektóre z grup B (nie przeczytasz tego na ulotce).

Leki przeciwhistaminowe w kategorii B dopuszczone do podawania w ciąży, to:

 • Claritine (loratadyna),
 • Zyrtec (cetyryzyna) oraz odpowiedniki: Allertec i Amertil.

Jeśli zostało u ciebie zdiagnozowane alergiczne zapalenie błony śluzowej, to możesz stosować leki z grupy steroidowych leków wziewnych z grupy B:

 • Budesonid i Pulmicort (zawierające substancję czynną budesonid),

Ważną grupę stanowią leki rozszerzające oskrzela przy alergiach w ciąży, które mają charakter astmatyczny. Są to:

 • Atrovent (bromek ipratropium),
 • Berodual (bromek ipratropium + fenoterol),
 • alternatywnie: Singulair (montelukast).

Alergia w ciąży gdy miałaś ją już wcześniej - czy brać leki

Gdy zachodzisz w ciążę, możesz usłyszeć, że powinnaś odstawić zażywane wcześniej leki. Czasem przerwanie leczenia jest niewskazane i szkodliwe, może mieć odwrotny skutek od zamierzonego.

Jeśli już wcześniej byłaś pacjentką alergologa, to nie ma powodu przerywać leczenia. Niemniej jednak wizyta u alergologa w celu konsultacji i ew. zmiany leku jest konieczna. Skutki odstawienia leków mogą być dużo groźniejsze niż potencjalny negatywny wpływ leków.

Uczulenie na truskawki

Jest groźne, nagłe, częste - uczulenie na truskawki (a konkretnie małe pestki, które się na niej znajdują), których trudno sobie odmówić może być groźne szczególnie dla kobiet w ciąży.

Może objawiać się swędzącą, czerwoną wysypką alergiczną, lecz także dusznościami, spuchniętym podniebieniem i językiem, co utrudnia oddychanie. Konieczna jest szybka reakcja i pilne udanie się na pogotowie.

Jesteś w ciąży? Uzupełnij swoją wiedzę: