Aby skutecznie walczyć z alergią w ciąży wiele kobiet stosuje wapno (calcium) w ciąży. Jest ono bezpieczne w rozsądnych dawkach i pomaga, gdy pojawia się wysypka. Jak radzić sobie z przewlekłą alergią w ciąży?
Alergia w ciąży - kiedy nigdy wcześniej jej nie miałaś
Jak radzić sobie z alergią w ciąży
- sól fizjologiczną i wodę morską do płukania nosa,
- Nanobase czy Alantan do łagodzenia podrażnień, jeśli np. skóra jest podrażniona,
- śledź komunikaty o pyleniu roślin,
- po powrocie np. ze spaceru myj dokładnie ręce i twarz (nawet weź prysznic); nos możesz przepłukać przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną.
- nie otwieraj okien w dni suche,
- w suche dni unikaj otwierania okien - wietrz mieszkanie w dni deszczowe lub o poranku.
Co na alergię w ciąży - leki
Miej na względzie, że żadne leki dostępne bez recepty nie powinny być stosowane w ciąży na własną rękę. Koniecznie konsultuj wątpliwości z lekarzem, który wytłumaczy ci, że leki możliwe do stosowania w okresie ciąży (również te na alergie) to te, które znajdują się w grupie A i niektóre z grup B (nie przeczytasz tego na ulotce).
Leki przeciwhistaminowe w kategorii B dopuszczone do podawania w ciąży, to:
- Claritine (loratadyna),
- Zyrtec (cetyryzyna) oraz odpowiedniki: Allertec i Amertil.
Jeśli zostało u ciebie zdiagnozowane alergiczne zapalenie błony śluzowej, to możesz stosować leki z grupy steroidowych leków wziewnych z grupy B:
- Budesonid i Pulmicort (zawierające substancję czynną budesonid),
Ważną grupę stanowią leki rozszerzające oskrzela przy alergiach w ciąży, które mają charakter astmatyczny. Są to:
- Atrovent (bromek ipratropium),
- Berodual (bromek ipratropium + fenoterol),
- alternatywnie: Singulair (montelukast).
Alergia w ciąży gdy miałaś ją już wcześniej - czy brać leki
Gdy zachodzisz w ciążę, możesz usłyszeć, że powinnaś odstawić zażywane wcześniej leki. Czasem przerwanie leczenia jest niewskazane i szkodliwe, może mieć odwrotny skutek od zamierzonego.
Jeśli już wcześniej byłaś pacjentką alergologa, to nie ma powodu przerywać leczenia. Niemniej jednak wizyta u alergologa w celu konsultacji i ew. zmiany leku jest konieczna. Skutki odstawienia leków mogą być dużo groźniejsze niż potencjalny negatywny wpływ leków.
Uczulenie na truskawki
Jest groźne, nagłe, częste - uczulenie na truskawki (a konkretnie małe pestki, które się na niej znajdują), których trudno sobie odmówić może być groźne szczególnie dla kobiet w ciąży.
Może objawiać się swędzącą, czerwoną wysypką alergiczną, lecz także dusznościami, spuchniętym podniebieniem i językiem, co utrudnia oddychanie. Konieczna jest szybka reakcja i pilne udanie się na pogotowie.
Jesteś w ciąży? Uzupełnij swoją wiedzę: