POLECAMY

Kiedy wykonać test ciążowy?

Kiedy wykonać test ciążowy, by był wiarygodny? Jaki test ciążowy najlepiej sprawdzi, czy jesteś w ciąży? Podpowiadamy, jaki test ciążowy wybrać, jak go odczytać oraz informujemy - co sprawdza test ciążowy.
Kiedy wykonać test ciążowy?

Odpowiedzi na pytanie "Czy jestem w ciąży" udzieli nam test ciążowy. Oczywiście musisz go wykonać w odpowiednim momencie, aby wynik, który się pokaże był wiarygodny. Warto także pamiętać, że test ciążowy może się mylić!

Kiedy wykonać test ciążowy?

Test ciążowy najlepiej wykonać na dwa tygodnie po stosunku, podczas którego mogło dojść do zapłodnienia. Wówczas stężenie hormonu - hCG (który wytwarza zarodek) powinno być na tyle wysokie, aby test ciążowy mógł je wykryć. Ma to znaczenie zwłaszcza dla kobiet, które nie mają regularnych cykli.

Polecamy: Co powinnaś wiedzieć o witaminie płodności?

Dobrym momentem na wykonanie testu jest także pierwszy dzień planowanej miesiączki. Mniej więcej na dwa tygodnie przed krwawieniem zachodzi owulacja - a więc jest to potencjalny czas, kiedy może dojść do zapłodnienia.

Testy ciążowy wykonuje się rano. Wtedy poziom hCG w moczu jest największy i test ciążowy jest bardziej wiarygodny.

Zobacz także: Kalkulator dni płodnych

Jaki test ciążowy wybrać?

Na rynku występuje kilka rodzajów testów ciążowych. Należą do nich:

  • Test ciążowy płytkowy – zawiera jałowy pojemnik, pipetkę i płytkę testową. Do pojemnika należy zebrać mocz, następnie za pomocą pipetki nanosi się próbkę moczu na płytkę testową.
  • Test ciążowy paskowy – zawiera pojemnik i test paskowy. Po zebraniu moczu do pojemnika należy w nim zanurzyć test. Nazwa testu pochodzi od paska z antyciałami HCG.
  • Test ciążowy strumieniowy – jest w postaci flamastra. Nie wymaga on stosowania pojemnika do zbierania moczu. Jedną z końcówek testu umieszcza się na kilka sekund w strumieniu moczu.

Pamiętaj jednak, aby dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi dołączoną do testu!

Przy wyborze testu ciążowego zwróć uwagę na jego czułość. Wyrażają ją jednostki IU/l - im mniejsza liczba jednostek IU/l tym test jest czulszy i wcześniej wykrywa ciążę.

Ilość 500 IU/l - test jest w stanie już po 10 dniach od zapłodnienia wykryć ciążę!
Ilość 800 IU/l - test jest w stanie dopiero po 3 tygodniach od zapłodnienia wykryć ciążę!

Jak odczytać wynik testu ciążowego?

Sposób odczytania wyników testu ciążowego znajduje się na ulotce. Wygląda on jednak zazwyczaj tak samo - obserwujemy, czy pojawią się czerwone (różowe) linie w oknie kontrolnym. Jeśli zarówno w oknie kontrolnym (C), jak i testowym (T) pojawią się linie - wtedy wynik testu ciążowego jest pozytywny. Z kolei jedna linia (w obszarze kontrolnym C) oznacza wynik negatywny. Tak wygląda odczytywanie wyników w testach ciążowych płytkowych i strumieniowych. W testach paskowych zwykle nie ma tych oznaczeń, ale w ulotce znajduje się informacja, w którym miejscu powinna pojawić się linia kontrolna (przeważnie na górze pola odczytu).

Kiedy test ciążowy kłamie?

Tak, test ciążowy może się mylić. Może okazać się, że nie wykrył dostatecznej ilości hormonu hCG lub, że wykonałaś go nieprawidłowo. Test ciążowy najlepiej powtórzyć po tygodniu lub dwóch - oczywiście, jeśli nadal nie masz miesiączki!

Zobacz także:  Ciąża i poród - co musisz wiedzieć?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
kochałam się 10.03.2013r i doszło do wytrysku kiedy mogę zrobić test dziś jest 17 i czy by test już wyszedł?