Kiedy po porodzie można zajść w ciążę

Kiedy po porodzie można zajść w ciążę fot. Adobe Stock
Kobieta po porodzie może mieć owulację nawet po ok. 45 dniach od porodu, ale nie oznacza to tak szybkiej możliwości zajścia w ciążę. Płodność i to, kiedy kobieta może zajść w ciążę po porodzie, jest zależne od hormonów, laktacji, naturalnych predyspozycji.
Milena Oszczepalińska / 11.08.2020 06:13
Kiedy po porodzie można zajść w ciążę fot. Adobe Stock

Po porodzie kobieta przechodzi przez okres połogu, który trwa 6-8 tygodni i jest to czas regeneracji organizmu po ciąży i porodzie. W teorii zatem po tym czasie jest szansa, że może ponownie zajść w ciążę - zwłaszcza jeśli nie karmi piersią, a współżyje. 

Kiedy można zajść w ciążę po porodzie

Na pytanie, kiedy można zajść w ciążę po porodzie, nie istnieje uniwersalna odpowiedź. Teoretycznie uważa się, że jeśli młoda mama karmi niemowlaka piersią, jest poddana naturalnej antykoncepcji, ponieważ laktacja wpływa na poziom prolaktyny czyli hormonu, którego duże stężenie „blokuje” możliwość zapłodnienia.

Ważne jest jednak rozróżnienie teorii od praktyki: karmienie piersią to nie jest metoda antykoncepcji i nie zabezpiecza przed kolejną ciążą! Żeby tak było, laktacja musiałaby być bardzo rygorystycznie utrzymywana, a organizm kobiety musiałby działać hormonalnie wzorcowo. Zdarzają się coraz częściej przypadki, gdy karmienie piersią nie stanowi przeszkody w zajściu w kolejną ciążęJeśli dziecko je z piersi jako dodatek, ale jednocześnie jest karmione butelką, to działanie antykoncepcyjne może nawet nie powstać wcale.

Czy ciało kobiety jest gotowe na ciążę tuż po porodzie

Ciąża w krótkim czasie po porodzie nie jest niemożliwa, ale lepiej byłoby dla kobiety, gdyby ze staraniami o kolejne dziecko zaczekała przynajmniej rok, a minimum pół roku. Kluczowe jest tu dojście do siebie podczas i po połogu. Zarówno ciąża, poród, jak i pierwsze miesiące z maleństwem, stanowią nie lada wyzwanie dla organizmu kobiety. Powinna zatem dać sobie czas na regenerację. 

Dr Emily Jackson i dr Anna Glasier ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przeanalizowały cztery badania naukowe poświęcone owulacji u kobiet niekarmiących piersią. Odnotowano przypadki, w których owulacja miała już miejsce po 25 - 27 dniach od porodu. Większości kobiet powrót do płodności zajmował od 45 do 94 dni.

Trzeba mieć na uwadze te badania, jeśli nie chce się od razu zajść w ciążę po porodzie. Jeśli kobieta zajdzie w ciążę w pierwszym roku po porodzie, musi się liczyć ze zwiększonym obciążeniem. To duży wysiłek dla całego organizmu.

Kiedy można zajść w ciążę po cesarce

Jeśli przy poprzedniej ciąży konieczne było wykonanie cesarskiego cięcia, kobieta na pewno nie powinna planować kolejnego dziecka przed upływem roku lub nawet dwóch od porodu, by blizna na macicy miała szansę na całkowitą regenerację. Jeśli natomiast zajdzie w ciążę wcześniej, prawdopodobnie będzie konieczne znowu wykonanie cesarskiego cięcia. Istnieje też zwiększone ryzyko ciąży ektopowej

Artykuł pierwotnie opublikowany 13.011.2015.