POLECAMY

Kolejna ciąża tuż po porodzie?

Sprawdź, czy i kiedy jest to możliwe.
Kolejna ciąża tuż po porodzie? fot. Fotolia
"Kiedy po porodzie można zajść w kolejną ciążę?" - to pytanie zadaje sobie wiele młodych mam. Niektóre ze strachu, że może się to zdarzyć zbyt wcześnie, inne z kolei w nadziei, że będą wychowywały dwoje dzieci w niewielkiej różnicy wieku. Jeszcze inne chcą wiedzieć, jak to wygląda z punktu widzenia biologii. Podpowiadamy, jakie są możliwe rozwiązania w tej kwestii.

Kiedy po porodzie można zajść w ciążę?

Tak naprawdę nie ma na to jednej uniwersalnej odpowiedzi. Teoretycznie uważa się, że jeśli młoda mama karmi niemowlaka piersią, jest poddana naturalnej antykoncepcji, ponieważ laktacja produkuje prolaktynę, czyli hormon hamujący płodność. Zdarzają się jednak przypadki, gdy karmienie piersią nie stanowi przeszkody w zajściu w kolejną ciążę. Dlaczego?

Nie samo karmienie piersią wpływa na obniżenie płodności kobiety, ale jego regularność i częstotliwość. To oznacza, że tylko wówczas, gdy dziecko dużo i często ssie pierś, w organizmie kobiety wytwarzana jest taka ilość prolaktyny, która ma działanie antykoncepcyjne. Jeśli dziecko je z piersi jako dodatek, ale jednocześnie jest karmione butelką, to działanie antykoncepcyjne może nie powstać.

Czy ciało kobiety jest gotowe na ciążę tuż po porodzie?

Ciąża w krótkim czasie po porodzie nie jest niemożliwa, ale lepiej byłoby dla kobiety, gdyby z kolejną ciążą zaczekała przynajmniej rok, a minimum pół roku. Zarówno ciąża, poród, jak i pierwsze miesiące z maleństwem stanowią nie lada wyzwanie dla organizmu kobiety. Powinna zatem dać sobie czas na regenerację. Jeśli zajdzie w ciążę w pierwszym roku po porodzie, musi się liczyć ze zwiększonym obciążeniem - będzie musiała jednocześnie nosić rosnące maleństwo w brzuchu, jak i zajmować się tym już narodzonym. To duży wysiłek nie tylko dla kręgosłupa, lecz także dla całego organizmu.

Kolejna ciąża po cesarskim cięciu

Jeśli przy poprzedniej ciąży konieczne było wykonanie cesarskiego cięcia, kobieta na pewno nie powinna planować kolejnego dziecka przed upływem roku lub nawet dwóch od porodu, by blizna na macicy miała szansę na całkowitą regenerację. Jeśli natomiast zajdzie w ciążę wcześniej, prawdopodobnie będzie konieczne znowu wykonanie cesarskiego cięcia. 

Zbyt mała różnica wieku między rodzeństwem wcale nie jest taka korzystna

Owszem, to ułatwia utrzymanie im bliskich relacji w dzieciństwie i w starszym wieku, ale na samym początku może budzić sporo konfliktów. Roczny maluch potrzebuje wciąż dużo uwagi i czułości ze trony mamy. Jeśli jednak będzie ona zajęta pielęgnacją kolejnego noworodka, może być zmuszona na okazywanie starszemu dziecku mniej zaangażowania, niż byłoby to wskazane. 

Sprawdź porady dla ciężarnych:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)