Kiedy możesz poczuć pierwsze ruchy dziecka?

Dziecko w brzuchu wcale nie jest takie statyczne, jak ci się wydaje.
Kiedy możesz poczuć pierwsze ruchy dziecka? fot. Fotolia

Ciąża to wyjątkowy stan. Nieustannie w łonie kobiety coś się zmienia, wielu tych skomplikowanych zmian nawet nie da się dostrzec gołym okiem. Wielu też w ogóle nie czuć. Każda przyszła mama zastanawia się jednak, kiedy zacznie czuć pierwsze ruchy swojego maleństwa. Podpowiadamy, od którego tygodnia ciąży możesz się tego spodziewać. Sprawdź!

Kiedy czuje się ruchy dziecka?

To zależy. Kobieta, która spodziewa się dziecka po raz pierwszy, prawdopodobnie zacznie czuć jego ruchy nieco później, niż doświadczona mama. Z reguły w pierwszej ciąży kobieta czuje, że dziecko się porusza w brzuchu, kiedy jest w 20 tygodniu. Przy drugiej lub kolejnej ciąży taka sytuacja może nastąpić już w 14 tygodniu.

Ważna jest też waga przyszłej mamy. Zwykle kobiety drobniejsze, szczuplejsze czują ruchy płodu wcześniej, niż te, które są nieco bardziej zaokrąglone. Każda mama powinna zatem sama obserwować i wsłuchiwać się w swoje ciało i cierpliwie czekać na pierwszą odczuwalną reakcję dziecka.

A kiedy dziecko zaczyna się ruszać?

To, że ciężarna odczuwa istnienie maleństwa w jej brzuchu od ok. 14-20 tygodnia, nie oznacza, że dopiero wtedy się ono porusza. Tak naprawdę dziecko kręci się już o wiele wcześniej, ale jest tak małe, że jego ruchy nie są zauważalne przez przyszłą mamę.

Jak porusza się dziecko w poszczególnych tygodniach ciąży?

  • 7 tydzień ciąży - to czas, kiedy ruchy maleństwa możesz zobaczyć po raz pierwszy na badaniu USG;
  • 10 tydzień ciąży - to czas, kiedy można zaobserwować ruchy ramion, są one jednak jak na razie sporadyczne;
  • 12 tydzień ciąży - już wtedy dziecko zaczyna się obracać, wykonując salta i fikołki. Potrafi też marszczyć czoło;
  • 14 tydzień - mniej więcej w tym czasie dziecko nabywa kolejną umiejętność, dzięki dłuższym już ramionom jest w stanie sięgnąć kciukiem do ust, przez co ćwiczy ssanie.

Kolejne ruchy dziecka możesz już czuć. Czas po 24 tygodniu ciąży to zwykle moment, kiedy czuć ruchy dziecka wyraźniej. Na tym etapie ciąży maluch staje się bardziej ruchliwy, łatwiej będzie ci więc zauważyć jego ruchy.

Sprawdź też:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)