POLECAMY

Sprawdź, ile przytyjesz w ciąży!

Na pewno jesteś ciekawa...
Sprawdź, ile przytyjesz w ciąży! fot. Fotolia

Nie każda kobieta tyje w ciąży tyle samo. Doskonale wiemy, jak ogromne bywają to nieraz różnice. Zdarza się, że ciężarna tyje mniej niż 10 kg, ale też bywają przypadki, kiedy waga wzrasta niemal o 30 kg. W tym przypadku żadna skrajność nie jest dobra i zdrowa, ani dla przyszłej mamy, ani dla dziecka. Podpowiadamy, ile powinnaś przytyć, aby nie zaszkodzić ani dziecku, ani sobie.

Ile powinno się przytyć w ciąży?

Sugerowany wzrost wagi w ciąży zależy m.in. od tego, ile dana kobieta ważyła przed zajściem w ciążę. Z kolei to, ile przytyje uwarunkowane jest trybem życia, jaki prowadzi w ciąży, sposobem odżywiania, jaki jest jej ogólny stan zdrowia oraz jakie ma predyspozycje genetyczne.

Utrzymuje się, że najlepiej jest, kiedy kobieta w ciąży przytyje 14 kg. Nie jest to jednak prawda absolutna dla wszystkich kobiet. Im mniej ważyłaś przed ciążą, tym możesz więcej przytyć w jej trakcie bez szkód dla dziecka i dla siebie samej.

Waga w ciąży w zależności od wagi wyjściowej

  • Jeśli przed ciążą ważyłaś od 40 do 50 kg, możesz przytyć maksymalnie 18 kg.
  • Przy wadze wyjściowej 50-60 kg - możesz przytyć 15 kg.
  • Przy wadze wyjściowej 60-80 kg - 12 kg.
  • Przy wadze powyżej 80 kg - powinnaś przytyć nie więcej, niż 11 kg.
Dobrze jest znać te granice i trzymać się ich, jeśli zależy ci na tym, by szybko schudnąć po ciąży. Każdy dodatkowy kilogram powyżej tej normy nie wniesie niczego do rozwoju dziecka, a jedynie sprawi, że po porodzie dłużej będziesz się borykać z nadmiernymi kilogramami.

W którym miesiącu ciąży najwięcej się tyje?

Nieprawdą jest, że najwięcej powinnaś przytyć pod koniec ciąży. Jeśli faktycznie tak będzie, prawdopodobnie te kilogramy zostaną ci na dłużej. Dziecko najbardziej intensywnie rozwija się w II trymestrze ciąży i to wówczas możesz przybrać najwięcej.

Łącznie w I trymestrze powinnaś przytyć o około 2-4 kg, w II trymestrze 4-6 kg, a w III trymestrze 3-4 kg.

Ile traci się kilogramów po porodzie?

Przeciętnie, jeśli ciężarna przytyła w sumie 14 kg w czasie całej ciąży, tuż po porodzie będzie lżejsza o 7 kg. Na tę wagę składają się: waga dziecka, wody płodowe oraz łożysko. Resztę kilogramów stracisz, jeśli włożysz w to nieco wysiłku. Odpowiednia dieta i ćwiczenia fizyczne bywają nieocenione. Dodatkowe kilogramy łatwiej będzie ci również stracić, jeśli będziesz karmiła piersią swoje niemowlę. Oczywiście nie możesz się przy tym objadać!

Sprawdź też:

Tagi: ciąża
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)