Kalendarz ciąży – tygodnie 31 – 34

Kalendarz ciąży – tygodnie 31 – 34
Trzeci i ostatni trymestr ciągle trwa. Przed Tobą i Twoim maleństwem kolejne tygodnie, podczas których dziecko się rozwija, a Ty przygotowujesz do porodu.Prezentujemy Ci kalendarz ciąży, a Ty spróbuj się uspokoić i odprężyć. Pamiętaj, by nie forsować się zbytecznie – może to tylko zaszkodzić dziecku!
Kalendarz ciąży – tygodnie 31 – 34

Kalendarz ciąży - tydzień 31

Wiek płodowy: 29 tygodni (204– 210 dni)

Przed tobą 9 – 8 tygodni (62– 56 dni) do terminu porodu

Twój maluszek

Wielkość

Twój maluszek waży teraz od 1,3 do 1,7 kg. W dalszym ciągu szybciej przybywa mu dekagramów niż centymetrów. Dzięki temu, gdy przyjdzie na świat będzie pyzaty i zaokrąglony jak amorek. Od 30. tygodnia długość twojego dziecka niewiele się zmieniła, aczkolwiek tempo wzrostu jest indywidualnie zmienne w dość szerokich granicach.

Rozwój

Twojemu maluszkowi zaczyna powoli brakować miejsca, co ogranicza jego ruchliwość. Powinnaś odczuwać mniej więcej dziesięć ruchów na godzinę. Jeśli wydaje ci się, że maluch rusza się mniej niż zwykle, spróbuj wypić dużą szklankę soku owocowego. Jeśli jednak to nie doda dziecku energii albo doda w mniejszym stopniu, niż byś się spodziewała, skontaktuj się z lekarzem.

Ty

Co się dzieje z tobą fizycznie

Coraz częściej możesz czuć się opuchnięta. Jeśli nie dokucza ci podwyższone ciśnienie ani nie  masz stwierdzonego białka w moczu, twoją obrzękniętą twarz, ręce i stopy można uznać jedynie za fizjologię.

Twoje powiększone gabaryty i przesunięcie środka ciężkości mogą sprawiać, że ciągle się potykasz, obijasz o kanty mebli. Jesteś niczym słoń w składzie porcelany. Postaraj się nosić wygodne buty i szczególnie uważać na upadki.

Co powinnaś zrobić

Jeśli masz tylko czas i możliwości powinnaś zorganizować drobne przyjęcie dla rodziny i przyjaciół. Mowa tu oczywiście o tak zwanym baby shower, który jest przyjęciem wydawanym przez przyszłych rodziców jeszcze przed przyjściem na świat ich dziecka. I chociaż jest to zwyczaj typowo amerykański, to coraz częściej pojawia się także i w Polsce. Nic dziwnego bo jest to zwyczaj bardzo miły i na pewno wart naśladowania. W Stanach Zjednoczonych takie przyjęcia odbywają się zazwyczaj między trzydziestym a trzydziestym szóstym tygodniem ciąży. Dzięki takiemu przyjęciu młoda mama może pokazać się gościom w pełnej krasie, pochwalić się pięknym, ciążowym brzuszkiem, będąc jednocześnie na tyle w formie, że przygotowania i samo trwanie przyjęcia powinny budzić w niej więcej radości i zapału niż zniechęcenia i znużenia.

Polecamy: Badania w czasie ciąży czyli maluszek pod kontrolą

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj artykuł w dziale "Ciąża tydzień po tygodniu": 31. tydzień ciąży lub 7. miesiąc ciąży

Kalendarz ciąży - tydzień 32

Wiek płodowy: 30 tygodni (211– 217 dni)

Przed tobą 8 – 7 tygodni (55– 49 dni) do terminu porodu

Twój maluszek

Wielkość

Waga twojego dziecka dochodzi już do 2 kg, a wzrost od 38 do 43 cm.

Rozwój

Skóra twojego dziecka staje się mniej przezroczysta i przybiera różowy odcień, w miarę jak odkładają się pod nią kolejne warstwy tkanki tłuszczowej.

Szkielet maluszka powoli ulega kostnieniu, co oznacza, że nie tylko duża główka, ale także kolana, łokcie i piętki stają się twardsze niż kiedykolwiek wcześniej. W związku z tym, że dziecko nabiera coraz więcej sił, jego celne kopnięcie tuż pod łukiem żebrowym może nawet na chwilę pozbawić cię oddechu!

Ty

Co się dzieje z tobą fizycznie

Od rozpoczęcia tego tygodnia aż do momentu porodu może ci przybywać około pół kilograma tygodniowo. Połowa z twojej wagi przypada na rosnące dziecko, a reszta spowodowana jest zatrzymaniem wody w organizmie.

Na pewno w tym okresie ciąży  cierpisz na obrzęki. Wystrzeganie się spożywania napojów gazowanych i soli może choć trochę zminimalizować ich wielkość. Jednak jeśli zauważysz u siebie nagły i znaczny obrzęk twarzy lub dłoni skontaktuj się natychmiast z lekarzem. Objawy takie mogą świadczyć o zatruciu ciążowym.

Co powinnaś zrobić

To najwyższa pora, aby ostatecznie zdecydować się kto powinien być przy tobie, gdy będziesz rodziła swoje maleństwo. Partner, mama, kuzynka, przyjaciółka, a może doula?

Polecamy: Zagrożenia ciąży

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj artykuł w dziale "Ciąża tydzień po tygodniu": 32. tydzień ciąży lub 8. miesiąc ciąży

Kalendarz ciąży - tydzień 33

Wiek płodowy: 31 tygodni (218– 224 dni)

Przed tobą 7 – 6 tygodni (48– 42dni) do terminu porodu

Twój maluszek

Wielkość

Twoje dziecko waży już ponad 2 kg. Od tego momentu będzie przybywać mu około 200 g tygodniowo. Długość ciemieniowo-pośladkowa dziecka wynosi około 29 cm.

Rozwój

Jeśli wszystko przebiega poprawnie, twoje dziecko ustawiło się już główką do przodu i w ciągu najbliższych sześciu tygodni może w każdym momencie zsunąć się niżej,  w głąb miednicy i  w  końcowym efekcie wywierać ucisk na szyjkę macicy. Jest to idealna pozycja do porodu, ale i także dodatkowy sposób na dobre ukrwienie jego intensywnie rozwijającego się mózgu. Ciemne, spokojne i zaciszne wnętrze macicy jest najlepszym miejscem dla tego procesu.

W tym czasie dziecko jest także zajęte gromadzeniem zapasów twoich przeciwciał, które ochronią go przez pierwsze miesiące życia.

Ty

Co się dzieje z tobą fizycznie

Wciąż przybywasz na wadze pół kilograma na tydzień. Objętość płynu owodniowego osiąga swoje maksimum i wynosi od pół do półtora litra.

Jak to przeżywasz

Dla twoich bliskich i znajomych może się wydawać, że do porodu dzieli cię jeszcze tylko sześć tygodni. Nawet nie zdają sobie sprawy, jak bardzo czas może zwolnić swój bieg pod koniec ciąży. Ich „tylko” od twojego „aż” oddziela prawdziwa przepaść.

Jeśli nadal pracujesz zawodowo, to z pewnością coraz częściej liczysz dni do urlopu macierzyńskiego. To także ważny dla ciebie moment, by ostatecznie zdecydować, co będzie dalej z twoją pracą.

Co powinnaś zrobić

To dobry moment na pewne podsumowanie twojej dotychczasowej kariery zawodowej. Postaraj się zgromadzić kopie zakresu swoich obowiązków z ostatnich lat, a także rekomendację jak się z nich wywiązywałaś. Spisz najważniejsze sprawy, nad którymi pracowałaś, a także osiągnięcia, z których jesteś szczególnie dumna. Zrób to właśnie teraz na bieżąco, jeszcze przed porodem, gdy masz wszystko na świeżo w pamięci, a nie odtwarzaj pod koniec urlopu macierzyńskiego, po długim czasie zajmowania się dzieckiem i domem.

Polecamy: Witaminy - źródło zdrowia mamy i dziecka

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj artykuł w dziale "Ciąża tydzień po tygodniu": 33. tydzień ciąży lub 8. miesiąc ciąży

Kalendarz ciąży - tydzień 34

Wiek płodowy: 32 tygodnie (225– 231 dni)

Przed tobą  6 – 5 tygodni (41– 35 dni) do terminu porodu

Twój maluszek

Wielkość

Twoje dziecko waży już powyżej 2,5 kg, a zatem zostało mu już niewiele do osiągnięcia – średnio od 0,5 do 1, 5 kg.

Rozwój

Mózg twojego maluszka zawiera już miliardy gotowych neuronów. Przed nim trudne zadanie powiązania ich między sobą. Połączenia między komórkami nerwowymi mózgu idą w setki miliardów, ponieważ każda z nich łączy się średnio z kilkudziesięcioma innymi. Dzięki złożoności i bogactwu tej sieci połączeń (zwanymi synapsami) jesteśmy w stanie kojarzyć, uczyć się, pamiętać, wyciągać wnioski.

Prawdopodobnie płód na tym etapie rozwoju potrafi śnić. Liczne badania wykazują, że gałki oczne śpiącego płodu poruszają się w podobny sposób jak oczy dzieci i dorosłych w fazie REM, czyli tej, w której powstają marzenia senne.

W momencie przyjścia na świat, rozwój mózgu twojego dziecka nie będzie jeszcze zakończony. W ciągu pierwszego roku życia mózg maluszka trzykrotnie zwiększy swoją objętość i osiągnie 75% wielkości właściwej dla dorosłego człowieka.

Ty

Co się dzieje z tobą fizycznie

Twoja macica kilka tygodni przed porodem jest od pięciuset  do tysiąca razy większa niż przed ciążą.

Coraz bardziej może dokuczać ci parcie na mocz. Z pewnością zaczynasz mieć serdecznie dość swego stanu i marzysz, żeby to się wreszcie skończyło.

Co powinnaś zrobić

Jeśli chciałabyś uświadomić swojemu partnerowi, jak czujesz się będąc pod koniec ciąży, weź duży plecak , wypakuj go ziemniakami, tak aby ważył tyle kilogramów, ile ci przybyło, i każ ponosić ukochanemu, lecz nie na plecach, tylko przed sobą na brzuchu. Po takiej próbie twój ukochany  z pewnością spojrzy na ciebie innymi oczami. Poza tym ciekawe jak długo wytrzyma taką próbę?

Choć masz jeszcze sporo czasu (aczkolwiek nigdy nie wiadomo…), pomyśl , co chciałabyś zabrać ze sobą do szpitala. Dobrym pomysłem będzie wygospodarowanie jednej półki w szafie na składowanie tego ekwipunku.

Zobacz także: Kalendarz ciąży - tygodnie 35 - 37

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj artykuł w dziale "Ciąża tydzień po tygodniu": 34. tydzień ciąży lub 8. miesiąc ciąży

Redakcja poleca

REKLAMA