POLECAMY

Kalendarz ciąży – tygodnie 17 – 20

W tym okresie odczujesz już pierwsze ruchy swojego dziecka. Twój brzuszek zacznie też rosnąć, stając się widocznym dla otoczenia. Pamiętaj, aby okazywać dziecku dużo miłości – jest ono w tym okresie, kiedy bardzo reaguje na bodźce z zewnątrz.
Kalendarz ciąży – tygodnie 17 – 20

Kalendarz ciąży - tydzień 17

Wiek płodowy: 15 tygodni (106 – 112 dni)

Przed tobą 23 – 22 tygodni (160– 154 dni) do terminu porodu

Twój maluszek

Wielkość

W tym tygodniu twoje maleństwo jest szerokości twojej dłoni, ma długość około 12 cm i waży 90 – 100 g -  czyli dokładnie tyle, co kostka mydła. Ciężar samego dziecka po raz pierwszy przewyższa ciężar łożyska.

Rozwój

Twoje dziecko wygląda teraz całkiem śmiesznie, bo całe jest pokryte meszkiem płodowym (lanugo), który układa się na maleńkim ciałku w wymyślne fale, przypominające odciski palców. Skóra maleństwa jest nadal bardzo cienka, ale zaczyna się pod nią odkładać, tak zwana brunatna tkanka tłuszczowa, odgrywająca ważną rolę w termoregulacji. W najbliższych dniach maluszek zacznie poruszać gałkami ocznymi pod zarośniętymi jeszcze powiekami. Ruchy te będą wahadłowe – raz w prawo, raz w lewo.

Ty

Co się z tobą dzieje fizycznie

Z pewnością twoje wciąż powiększające się piersi stają się coraz bardziej tkliwe i napięte, sprawiając ogromny ból.

Łożysko  zdążyło się już w pełni ukształtować i zbudować z gęstej sieci naczyń i tkanek. To właśnie ono jest głównym łącznikiem, przez który w jednym kierunku przechodzą niezbędne dziecku substancje odżywcze, a w drugim produkty uboczne jego metabolizmu. Teraz gdy ta konstrukcja została ukończona i podjęła pracę, powinnaś poczuć przypływ energii i sił witalnych.

W tym okresie ciąży twoje serce przepompowuje zwiększoną o 20% objętość krwi. Dno twojej macicy znajduje się na wysokości około pięciu centymetrów poniżej pępka i sama powinnaś z łatwością je wyczuć.

Podczas nawet niewielkiego wysiłku fizycznego mogą zdarzyć ci się epizody ostrego, kłującego bólu w dole brzucha, mniej więcej na wysokości głębokiego wycięcia dolnej części bielizny. Przyczyną tego nieprzyjemnego bólu jest napisanie się więzadła obłego i mięśni podtrzymujących wciąż powiększającą się macicę. Ból zazwyczaj mija samoistnie w trakcie krótkiego odpoczynku. Jeśli jednak pomimo tego nadal się utrzymuje, skontaktuj się z lekarzem.

Jak to przeżywasz

Właśnie teraz przytłumiona zmęczeniem i dolegliwościami pierwszego trymestru ciąży ochota na seks może do ciebie powrócić. Wiele kobiet twierdzi, że to właśnie drugi trymestr ciąży przyniósł im niezwykły rozkwit życia seksualnego.

Zachodzące w twoim organizmie przemiany fizjologiczne, zwiększone ukrwienie narządów miednicy sprzyjają intensyfikacji bodźców i doznań.

Polecamy: Jak załagodzić ból porodowy metodami naturalnymi

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj artykuł w dziale "Ciąża tydzień po tygodniu": 17. tydzień ciąży lub 4. miesiąc ciąży

Kalendarz ciąży - tydzień 18

Wiek płodowy: 16 tygodni (113 – 119 dni)

Przed tobą 22 – 21 tygodni (153 – 147 dni) do terminu porodu

Twój maluszek

Wielkość

Twoje dziecko ma od 12,5 do 14 cm długości od szczytu główki do kości ogonowej  i waży nieco ponad 140 g.

Rozwój

Twój maluszek ma już w pełni uformowane kosteczki słuchowe, struktury ucha wewnętrznego, a także odpowiedni ośrodek w mózgu, który jest zdolny do odbierania i przetwarzania bodźców słuchowych. Teraz nie ulega wątpliwości, że bogactwo świata dźwięków naprawdę staje otworem przed twoim dzieckiem.

Badania wykazują, że niemowlęta doskonale pamiętają dźwięki zasłyszane w łonie matki i że mają skłonność do tych, które brzmią znajomo. Wykorzystaj tą wiedzę i już teraz zacznij śpiewać swojemu maleństwu kołysanki. Być może dzięki temu dziecko szybciej będzie zasypiać przy niej później, gdy  już będziesz miała je w ramionach, a nie w brzuchu.

Maleństwo ma nadal wiele miejsca w twojej macicy, więc z pewnością wesoło koziołkuje w twoim brzuchu i ćwiczy świeżo uformowane mięśnie. Często także zmienia pozycję, zgina i prostuje kończyny, ssie kciuk i robi fikołki.

Jego maleńka siatkówka staje się coraz bardziej wrażliwa na światło i istnieje duże prawdopodobieństwo (pomimo wciąż zarośniętych szpar powiekowych), że jest wstanie zauważyć nagłe przejaśnienia, w momencie gdy zaświecisz mu jaskrawym światłem skierowanym prosto na swój brzuch.

Ty

Co się z tobą dzieje fizycznie

Prawdopodobnie w tym tygodniu wreszcie poczujesz pierwsze ruchy swojego nienarodzonego dziecka, jakby delikatne trzepotanie motyli w dole brzucha. To właśnie ten moment w wielu kulturach na całym świecie uważa się za początek nowego życia.

Niestety możesz teraz odczuwać pobolewania mięśni ud i łydek, a także okolicy kości ogonowej.

Co powinnaś zrobić

Pamiętaj, że już wkrótce powinnaś znaleźć czas na poważną rozmowę ze swoim partnerem na temat waszej organizacji przyszłego życia. To ważne aby mieć jasność, że przez kilka miesięcy po urodzeniu dziecka, a tak naprawdę, aż do czasu jego pójścia do przedszkola, nie będziesz w stanie zajmować się i nim, i całym domem w pojedynkę. A może warto pomyśleć o kimś bliskim, kto na pewien czas mógłby z wami zamieszkać i regularnie służyć pomocą w organizacji nowego życia.

Polecamy: Dolegliwości okresu ciąży

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj artykuł w dziale "Ciąża tydzień po tygodniu": 18. tydzień ciąży lub 5. miesiąc ciąży

Kalendarz ciąży - tydzień 19

Wiek płodowy: 17 tygodni (113 – 119 dni)

Przed tobą 21 – 20 tygodni (146 – 140 dni) do terminu porodu

Twój maluszek

Wielkość

Twoje dziecko ma od 12,5 do 15 cm długości i waży blisko 200 g – jest więc wielkości dużego jabłka.

Rozwój

Jeśli urodzisz dziewczynkę już teraz jej jajniki zawierają  pęcherzyki z powstającymi właśnie komórkami jajowymi. To oznacza tyle, że już wkrótce gotowa będzie połowa materiału genetycznego twoich przyszłych wnuków!

Twój maluszek spędza większą część czasu na dotykaniu ścian worka owodniowego i własnej twarzy, chwytaniu sznura pępowinowego, ssaniu kciuka i pedałowaniu nóżkami. Jeśli spodziewasz się bliźniąt nie wykluczone, że między maluchami dochodzi do pierwszych przepychanek.

Także teraz twoje dziecko wykazuje pierwsze skłonności do prawo – lub leworęczności.

W mózgu maluszka rozwijają się także ośrodki wyspecjalizowane w przetwarzaniu bodźców z narządów zmysłów – dotyku, smaku, powonienia, wzorku i słuchu. W ośrodkach tych powstaje coraz gęstsza i coraz bardziej złożona sieć połączeń nerwowych.

Dziecko jest już w stanie usłyszeć głośne dźwięki. Odbiera także twoje uczucia, zwłaszcza te negatywne, związane ze stresem i zagrożeniem. Odpowiada na te bodźce wzmożoną aktywnością.

Dlatego tak ważne jest abyś umiała się zrelaksować i wyciszyć. Ćwiczenie jogi i medytacji może działać kojąco nie tylko na ciebie, ale również maluszka.

Ty

Co się z tobą dzieje fizycznie

Od czasu do czasu może dokuczać ci ostry ból przypominający ból rwy kulszowej, który związany jest z uciskiem nerwu kulszowego przez coraz większe dziecko. Możesz także odczuwać bóle okolicy lędźwiowo – krzyżowej, która zmuszona jest do podtrzymywania rosnącej macicy.

Coraz widoczniej wystający brzuch i coraz większe piersi odchylają twoją sylwetkę ku tyłowi.

Co powinnaś zrobić

Postaraj się jak najczęściej pracować nad wydolnością układu krążenia. Spaceruj, ćwicz na stacjonarnym rowerze lub bieżni. Sprawność i wytrzymałość, którą w ten sposób rozwijasz, przyda ci się nie tylko podczas porodu, ale także później, bo – jak się wkrótce przekonasz – opieka nad dzieckiem jest naprawdę bardzo ciężką pracą.

Polecamy: Ile powinnaś przytyć w ciąży?

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj artykuł w dziale "Ciąża tydzień po tygodniu": 19. tydzień ciąży lub 5. miesiąc ciąży

Kalendarz ciąży - tydzień 20

Wiek płodowy: 18 tygodni (127 – 133 dni)

Przed tobą 20 – 19 tygodni (139 – 133dni) do terminu porodu

Twój maluszek

Wielkość

Długość twojego dziecka od kości ciemieniowej do pośladków wynosi 13,5 – 16 cm i 22 – 25 cm od główki do palców stóp, a ciężar jego ciała ponad 250 g, a wciągu najbliższego miesiąca wzrośnie o pół kilograma. Twój malec wielkością nie przypomina już jabłka, tylko dorodny owoc mango.

Rozwój

Czy wiesz, że już  w tym tygodniu w dziąsłach twojego dziecka poniżej zawiązków zębów mlecznych powstaną zawiązki zębów stałych, które światło dzienne ujrzą dopiero za kilka lat.

Gałki oczne malucha poruszają się coraz sprawniej, jednak nie zawsze w zgodnym duecie. Ruchy kołyszące w osi poziomej -  z lewa w prawo i odwrotnie – z zeszłego tygodnia ustępują miejsca prawdziwemu przewracaniu oczami – który to nawyk, jak sama się przekonasz, utrzyma się przez cały wiek młodzieńczy.

Nad delikatnymi powiekami pojawiają się brwi, a na głowie pierwsze włoski, odróżniające się od jednolitego meszku płodowego.

Prawdopodobnie od tego momentu, twoje dziecko potrafi rozróżniać pory dnia – ranki, popołudnia i noce – o czym świadczyłyby coraz wyraźniejsze zmiany w dobowym rytmie jego aktywności.

Maluszek zaczyna także wydzielać maź płodową, która jest białym naturalnym „kremem ochronnym” dla delikatnej skóry dziecka.

Mózg maleństwa skompletował  już wszystkie potrzebne neurony i przystępuje do procesu mielinizacji. Polega on na rozroście osłonki  mielinowej wokół długich wypustek  komórek nerwowych. Specjalna substancja, z której zbudowana jest ta osłonka, działa nie tylko jako izolator, ale przede wszystkim przyspiesza przewodzenie bodźców elektrycznych wzdłuż włókien nerwowych. Obrastanie nerwów osłonką mielinową jest długim i powolnym procesem, przedłużającym się na kilka pierwszych lat życia. Osłonka mielinowa zbudowana jest w 80% tłuszczów i w 20% z białek i jest jedną z przyczyn, dla których lekarze zalecają wysoką zawartość tłuszczów w diecie małego dziecka.   

Ty

Co się z tobą dzieje fizycznie

Być może samej jest ci trudno w to uwierzyć, ale to prawda. Pod koniec tego tygodnia będziesz dokładnie na półmetku ciąży!

Twój coraz większy brzuszek ciążowy podnosi się coraz wyżej i powoli zaczyna anektować drugą, górną połowę twojego ciała.  Lekarz prowadzący twoją ciążę z początkiem tego tygodnia rozpocznie monitorowanie wzrostu macicy, badając palcami położenie jej dna, a także mierząc centymetrem  obwód twojego brzucha.

W tym tygodniu dno macicy przekracza linię pępka i z każdym kolejnym dniem przesuwać się będzie ku górze w tempie jednego centymetra tygodniowo.

Zobacz także:  Kalendarz ciąży - tygodnie 21 - 23

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj artykuł w dziale "Ciąża tydzień po tygodniu": 20. tydzień ciąży lub 5. miesiąc ciąży

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)