POLECAMY

Kalendarz ciąży – tygodnie 9 – 12

Najwyższa pora zapoznać się z kalendarzem ciąży na kolejne tygodnie! Zbliżasz się końca pierwszego trymestru ciąży. Przed Tobą i Twoim skarbem ostatni, trzeci, miesiąc. Zobacz, czego możesz się po nim spodziewać.
Kalendarz ciąży – tygodnie 9 – 12

Kalendarz ciąży - tydzień 9

Wiek płodowy: 7 tygodni (50 – 56 dni)

Przed tobą 31 – 30 tygodni (216 – 210 dni) do terminu porodu

Twój maluszek

Wielkość

Twoje dziecko ma już około 2 cm długości.

Rozwój

Część lekarzy nazywa zarodek płodem, począwszy już od pięćdziesiątego dnia jego życia. Twoje dziecko ma już błoniaste powieki, które zakrywają oczy, a coraz lepiej rozwinięte mięśnie pozwalają mu na wykonywanie pierwszych, delikatnych ruchów. Kończyny maluszka rosną nierównomiernie – górne zdecydowanie szybciej od dolnych. Dłonie dziecka nadal kształtem przypominają wiosła, ale w ich obrębie zaczynają tworzyć się przewężenia, które już niebawem dadzą początek dobrze wyodrębnionym palcom. Miejsca w których będą kolana i kostki są zaznaczone niewielkimi wgłębieniami, ale łokcie powoli stają się już dobrze widoczne. W tym tygodniu rozwiną się także gruczoły płciowe – jądra lub jajniki według ustalonego z góry planu genetycznego. Chociaż będą już uformowane, dopiero po około dwóch miesiącach twój lekarz będzie mógł zidentyfikować je w badaniu USG. Natomiast już teraz jest możliwa rejestracja fal czynności elektrycznej mózgu.

Ty

Co się z tobą dzieje fizycznie

W tym tygodniu poziom odpowiedzialnej za nudności gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w twoim organizmie osiąga najwyższy poziom. Już od następnego tygodnia, w miarę stabilizacji wydzielania hormonów, twoje samopoczucie zacznie się poprawiać.

Twoja macica powiększyła się już dwudziestokrotnie i można porównać jej wielkość do piłki tenisowej. Możesz także wyczuć, że okolica poniżej pępka stała się wyraźnie twardsza niż zazwyczaj.

W 9. tygodniu ciąży możesz także wyczuć pierwsze wyraźne zmiany w skórze i włosach. Twoje włosy albo pięknieją w oczach – są grube i lśniące – albo niestety odwrotnie: łatwiej się przetłuszczają i wypadają. Pamiętaj aby w tym czasie zdecydowanie zrezygnować z zabiegów upiększających w rodzaju farbowania, trwałej czy rozjaśniania. W tym stanie lepiej nie narażać włosów na kontakt z substancjami chemicznymi, które dodatkowo mogłyby się wchłonąć nierównomiernie.

Jak to przeżywasz

Trudno zachowywać się jak gdyby nigdy nic, gdy nieustannie walczysz z mdłościami. Pomimo wszystko staraj się dbać o siebie i nie tracić wiary, że wkrótce poczujesz się lepiej.

Będąc w ciąży, możesz czuć się wyjątkowo, jakbyś sama na świecie (i jako pierwsza) przeżywała ten stan. Z pewnością nie pomaga również fakt, że twoja ciąża jest nadal niewidoczna dla twojego partnera. Być może masz o to do niego cichy żal, ale on zauważa jedynie, że jesteś kapryśna, wybuchowa, zmęczona i naprawdę ciężko z tobą wytrzymać. Zapewne zastanawia się, kiedy wreszcie będziesz taka jak dawniej.

Jeśli dotychczas prowadziłaś intensywne życie towarzyskie  naznaczone próbowaniem kolorowych drinków, to teraz  z pewnością zastanawiasz się, jak wytłumaczyć znajomym nagłą zmianę twoich nawyków i rezygnację z alkoholu. Dobrą wymówką będzie dieta odchudzająca – co w twoim przypadku będzie tym zabawniejsze, że już niebawem znajomi zobaczą, jak zaokrąglasz się w szybkim tempie.

Co powinnaś zrobić

Jeśli jeszcze nie odbyłaś pierwszej wizyty u lekarza, koniecznie umów się na nią teraz. Im wcześniej zostaniesz zbadana pod kątem ewentualnych infekcji i innych czynników ryzyka, tym większa szansa, że urodzisz zdrowe dziecko.

Już w tym tygodniu przygotuj się na  pierwsze badanie ultrasonograficzne USG.

Polecamy: Witaminy - źródło zdrowia mamy i dziecka

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj artykuł w dziale "Ciąża tydzień po tygodniu": 9. tydzień ciąży lub 3. miesiąc ciąży

Kalendarz ciąży - tydzień 10

Wiek płodowy: 8 tygodni (57 – 63 dni)

Przed tobą 30 – 29 tygodni (209 – 203 dni) do terminu porodu

Twój maluszek

Wielkość

Ma około 2,5 cm długości i waży 5 g – dokładnie tyle, co ogrodowy żuczek

Rozwój

Z końcem drugiego miesiąca twoje maleństwo z dnia na dzień przybiera coraz bardziej ludzkie kształty. Gdybyś miała możliwość zajrzenia do środka swojej macicy, zobaczyłabyś malutką istotkę wielkości opuszka kciuka, na wpół przezroczystą, ale ewidentnie ludzką. Twoje dziecko ma już nerki, płuca, narządy płciowe i przewód pokarmowy, a w jego kończynach zaczynają tworzyć się kości. Fundamenty pod budowę jego ciała zostały już położone, a przez kolejne trzydzieści tygodni plan ten będzie po prostu dopracowywany i wykańczany.

Jeśli twoje dziecko będzie chłopcem, jego jądra już produkują testosteron.

W tym tygodniu, lekarz przykładając do twojego brzucha głowicę aparatu dopplerowskiego, jest w stanie usłyszeć pierwsze tony serca płodu.

Jeśli bicie serca zaczyna być słyszalne, ryzyko wczesnego poronienia samoistnego spada i wynosi odtąd  5 – 10%.

Ty

Co się z tobą dzieje fizycznie

Twoja macica jest już wielkości średniej pomarańczy. Z pewnością gdy patrzysz na siebie w lustrze, zauważasz już wyraźne zmiany swojej sylwetki: brak talii i większy biust.

Wokół twoich sutków mogą pojawiać się drobne białawe guzki, zwane gruczołami lub guzkami Montgomoery’ego (od nazwiska irlandzkiego położnika, który opisał je po raz pierwszy). Guzki te wydzielają białą substancję nawilżającą, która działa niczym smar. Już za kilka miesięcy ułatwi ci ona karmienie piersią.

Możesz także zauważyć zmiany w pigmentacji skóry, które polegają na ściemnieniu brodawek sutkowych, znamion czy też piegów. Nie martw się! Po urodzeniu maleństwa przebarwienia te powrócą do stanu sprzed ciąży.

Jak to przeżywasz

Twoje hormony nadal płatają ci figle, przede wszystkim w sferze emocjonalnej. Być może łatwo wpadasz w złość, smutek, przygnębienie, ale i łatwo dajesz się unieść euforii, a wszystko to w przeciągu kilku minut. Z pewnością denerwuje cię to, bo ostatnio nierzadko masz poczucie braku kontroli nad własnym ciałem i emocjami, a tego przecież nikt nie lubi. Pamiętaj, że ciąża to jedno wielkie ćwiczenie cierpliwości i zdrowej autoironii. Postaraj się zaakceptować to wszystko nad czym nie panujesz, jednocześnie starając się panować nad tym, co pozostaje w twojej gestii.

Nie wybiegaj także myślami zbyt daleko w przyszłość, nie martw się na zapas i nie przerabiaj bez przerwy rozlicznych czarnych scenariuszy.

Co możesz zrobić

Postaraj się zdrowo się odżywiać, spać i nie wpędzaj się w poczucie winy. Pamiętaj, że ciąża sprzyja rozpulchnieniu dziąseł, co może objawiać się krwawieniem w kontakcie ze szczoteczką do zębów lub nicią dentystyczną. Dodatkowo wzrasta wydzielanie śliny. Używaj miękkiej szczoteczki, myj zęby po każdym posiłku i unikaj lepkich słodyczy, które mogą z łatwością osadzać się w szczelinach między nimi, przy szyjkach i na dziąsłach.

W tym okresie wybierz się także do dentysty. To dobry moment na przegląd, usunięcie kamienia nazębnego i wykonanie niezbędnych napraw. Pamiętaj, ze choroby dziąseł i inne problemy stomatologiczne zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu i niskiej wagi urodzeniowej dziecka.

Nie rezygnuj także z zapinania pasów  w samochodzie nawet jeśli wyruszasz na krótkie dystanse. Gdy pasy zaczną cię uwierać, odwiedź najbliższy sklep motoryzacyjny i zaopatrz się w odpowiednie wstawki i końcówki.

Polecamy: Problemy ze skórą w ciąży

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj artykuł w dziale "Ciąża tydzień po tygodniu": 10. tydzień ciąży lub 3. miesiąc ciąży

Kalendarz ciąży - tydzień 11

Wiek płodowy: 9 tygodni (64 – 70 dni)

Przed tobą 29 – 28 tygodni (202 – 196 dni) do terminu porodu

Twój maluszek

Wielkość

Twoje  dziecko ma 4,5 – 6 cm długości i waży 8 – 9 g. mniej więcej tyle co jeden orzeszek ziemny.

Rozwój

To bardzo ważny tydzień dla rozwoju twojego dziecka, które właśnie podwaja swoją długość. Pod koniec 11. tygodnia prawie połowa tej długości będzie przypadać na jego głowę, a reszta na tułów.

Również w tym tygodniu maluszek znacznie się uaktywnia – zaczyna przemieszczać się w macicy, obracać, zginać i prostować kończyny, a także reagować czkawką na zachłyśnięcie. Jego ruchy będą niestety nadal dla ciebie niewyczuwalne przez najbliższe półtora miesiąca. Na razie ma dużo miejsca i swobodnie unosi się w płynie owodniowym.

Z miękkich wyrostków po obu stronach tułowia rozwijają się kończyny górne i dolne, z wyraźnymi zakończeniami w postaci dłoni i stóp zaopatrzonych w maleńkie palce. Coraz lepiej zarysowują się również paznokietki i mieszki włosowe.

Wokół miejsca połączenia sznura pępowiny z ciałem zarodka tworzą się pętle jelitowe. Jelita twojego dziecka już od początku są zdolne do skurczów i wytwarzania fali perystaltycznych, jednak długo jeszcze nie będą miały okazji do aktywnej pracy – przez cały okres życia wewnątrzmacicznego twój maluszek otrzymuje substancje odżywcze z krwi do krwi, z pominięciem przewodu pokarmowego.

Twoje maleństwo w zależności od płci ma już jądra lub jajniki, jednak  identyfikacja jego płci w ultrasonografie będzie możliwa nie wcześniej niż za miesiąc. Cierpliwości!

Ty

Co się z tobą dzieje fizycznie

Twój organizm rozrasta się wszerz, a także w głąb. Przez najbliższe dziesięć tygodni będzie okresem intensywnego powiększania się nie tylko dziecka, ale i także ciebie samej.

Pamiętaj o tym, by pić jak najwięcej płynów, gdyż produkujesz coraz więcej krwi, płynu owodniowego i innych wydzielin, w tym potu i łoju. Najlepsza będzie woda mineralna, bezkofeinowa zimna herbata i mleko. Uważaj na słodkie napoje gazowane i soki owocowe, które z łatwością przekładają się na dodatkowe, zbędne kilogramy. Aby ustrzec się przed odwodnieniem noś przy sobie coś do picia.

Objętość twojej krwi wciąż wzrasta. W organizmie przeciętnej kobiety krąży około 4,5 litra krwi, przez cały okres ciąży przybywa jej prawie litr. Z biegiem czasu gdy łożysko naczyniowe wypełni się dodatkową porcją krwi, normalizuje się ciśnienie tętnicze, nieco obniżone w pierwszych tygodniach ciąży, a to oznacza, poprawę twojego samopoczucia – mniej zawrotów głowy i więcej energii.

W 11. tygodniu ciąży mogą ci dokuczać intensywne  bóle głowy związane z odwodnieniem albo obrzękiem zatok przynosowych. Obrzęk wynika ze wzmożonej aktywności zatok, których zadaniem jest ochrona twojego organizmu przed drobnoustrojami. Jeśli bóle głowy stają się nie do wytrzymania, zapytaj swojego lekarza o dozwolony środek przeciwbólowy. Pamiętaj jednak, że z pewnością nie będzie to aspiryna ani paracetamol, które w ciąży są absolutnie zabronione!

W tym okresie ciąży możesz także zacząć odczuwać zachcianki. Wiele kobiet odczuwa apetyty na rzeczy całkowicie niejadalne, takie jak ziemia, kreda, popiół lub nawet surowa mąka. Jest to zjawisko dość częste. Jeśli doświadczasz takich zachcianek, koniecznie poinformuj o tym swojego lekarza, ponieważ mogą one świadczyć o niedoborach pewnych witamin i minerałów.

Polecamy: Przyrost wagi w czasie ciąży. Ile powinnaś przytyć będąc w ciąży?

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj artykuł w dziale "Ciąża tydzień po tygodniu": 11. tydzień ciąży lub 3. miesiąc ciąży

Kalendarz ciąży - tydzień 12

Wiek płodowy: 10 tygodni (71 – 77 dni)

Przed tobą 28 – 27 tygodni (195 – 189 dni) do terminu porodu

Twój maluszek

Wielkość

Twoje dziecko osiąga 6,5 cm długości (rozmiar twojego kciuka) i ciężar około 15g. Powoli już nie tylko macica, ale i ono samo zaczyna dorastać do rozmiarów piłeczki tenisowej.

Rozwój

Twoje dziecko coraz szybciej staje się piękniejsze. Gdybyś miała teraz możliwość obejrzenia swojego maluszka w macicy, zaskoczyłaby cię zmiana  proporcji jego ciała: główka zwalnia tempo wzrostu, a tułów przyspiesza. Tak samo szybko rosną również kończyny i palce. Twój maluszek coraz bardziej przypomina prawdziwego noworodka, a jego pozycja w macicy zmienia się ze zwiniętej na bardziej wyprostowaną.

Ty

Co się z tobą dzieje fizycznie

W 12. tygodniu ciąży perystaltyka twoich jelit ulega dalszemu spowolnieniu, co może objawiać się zaparciem stolca, wzdęciami brzucha i nadmiarem gazów jelitowych.

Twoja wciąż powiększająca się macica staje się zbyt duża, by wystarczyło jej miejsca w dotychczasowej okolicy, czyli w obrębie miednicy. Zaczyna powoli napierać ku górze na narządy jamy brzusznej, w sposób delikatny nie powodujący jeszcze dyskomfortu.

Twoje serce może przyspieszyć z powodu zwiększonej objętości krwi do przepompowania.

Czy wiesz, że podczas każdego wdechu wciągasz teraz do płuc o 40 – 50% większą objętość powietrza niż przedtem? Twoja klatka piersiowa poszerza się, a żebra zmieniają położenie na bardziej poziome. W efekcie, niezależnie od powiększania się gruczołów sutkowych, możesz poczuć, że dotychczasowy biustonosz stał się za ciasny. Powinnaś go zastąpić większym o jeden numer.

W wyniku rozluźniania się więzadeł miednicy mogą doskwierać ci bóle w okolicy kości guzicznej (ogonowej), zwłaszcza jeśli spędzasz większość dnia w pozycji siedzącej.

Poszerza się także obwód twoich bioder, które przygotowują miejsce dla rosnącej macicy. Jeśli chcesz załagodzić dolegliwości stosuj piętnastominutowe zimne lub gorące okłady (w zależności od tego, co ci pomaga) na okolicę kości guzicznej.

Jak to przeżywasz

Już tylko tydzień dzieli cię do zakończenia pierwszego trymestru ciąży, więc nic dziwnego, że zaczynasz powoli nabierać przekonania, że twoja ciąża jest rzeczywistością.

Dla wielu przyszłych rodziców jest to okres prawdziwej więzi i bliskości. Twój wciąż powiększający się brzuszek może wzbudzać w twoim partnerze czułość i opiekuńczość, o jakich wcześniej nawet nie marzyłaś.

Co powinnaś zrobić

Zbliża się pora zakończenia pierwszego trymestru, więc musisz się liczyć z rychłą koniecznością poinformowania  o wszystkim swojego szefa, współpracowników i krewnych – oczywiście o ile wcześniej sami się tego nie domyślili.

Spaceruj jak najczęściej, jedz pokarmy bogate w błonnik – warzywa i owoce – pij dużo wody, by pobudzić rozleniwione jelita.

Jeśli ponownie nabrałaś ochoty na seks, wykorzystaj okazję, bo w miarę zaawansowania ciąży może spadać libido twojego partnera.

Zobacz też:  Kalendarz ciąży - tygodnie 13 - 16

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj artykuł w dziale "Ciąża tydzień po tygodniu": 12. tydzień ciąży lub 3. miesiąc ciąży

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/4 lata temu
Apap to paracetamol :/
/5 lat temu
przeciwbólowy tylko apap
/5 lat temu
Paracetamol jest jedynym srodkiem przeciwbolowym bezpiecznym w czasie ciazy. W artykule jest blad.
POKAŻ KOMENTARZE (1)