Kalendarz ciąży – tygodnie 38 – 40

Kobieta w  ciąży
Przed Tobą ostatnia faza ciąży – rozwiązanie zbliża się wielkimi krokami. Teraz pozostało Ci już tylko czekać z niecierpliwością, aż usłyszysz pierwszy krzyk swojego dziecka. Zobacz kalendarz ciąży na tygodnie 38 - 40!
Kobieta w  ciąży

Kalendarz ciąży - tydzień 38

Wiek płodowy: 36 tygodni (253– 259 dni)

Przed tobą  2 – 1tydzień  (13– 7 dni) do terminu porodu

Twój maluszek

Wielkość

Zazwyczaj noworodek waży 3400 g i ma 54,5 cm długości.

Rozwój

Gratulacje! Twój smyk zakończył już w całości pierwszy, wewnątrzmaciczny etap rozwoju, choć w dalszym ciągu przybywa mu nowych połączeń między neuronami mózgu. Proces ten będzie kontynuowany także po narodzinach.

Maleńkie paznokietki swoją długością dochodzą już do czubków palców rąk i stóp. Dziecku robi się coraz ciaśniej i zdecydowanie mniej wygodnie w macicy.

Ty

Co się z tobą dzieje fizycznie

Z pewnością coraz częściej cierpisz na bóle pleców i szyi. Jesteś zmęczona i bardzo zniecierpliwiona. W dalszym ciągu przybywa ci pół kilograma tygodniowo i z trudnością poruszasz się z wdziękiem.

Jak to przeżywasz

Czekanie  na poród, a także niepewność co do chwili jego rozpoczęcia może być dla ciebie psychicznie wyczerpujące. Nie zdziwimy się jeśli z niecierpliwością skreślasz dni w kalendarzu do wyznaczanego terminu porodu.

Co powinnaś zrobić

Jeśli choć przez chwilę pomyślałaś  o samodzielnym wywołaniu porodu przy pomocy ziół czy oleju rycynowego, porzuć ten pomysł natychmiast niezależnie od tego co wyczytasz w Internecie lub usłyszysz od koleżanek. Zioła o tych właściwościach nie są uznane przez lekarzy, a ich efekty mogą być niebezpieczne dla twojego nienarodzonego dziecka. Dlatego czekaj cierpliwie na rozwiązanie  i nie stosuj żadnych mieszanek.

Staraj się zjadać jak najczęściej, niewielkie objętościowo i pełnowartościowe posiłki. Jeśli czujesz, że poród naprawdę się zaczyna, postaraj się zjeść coś niewielkiego. Dodatkowe kalorie przydadzą się  do czekającej cię ciężkiej pracy. Zadbaj także o nawodnienie swojego organizmu. Najlepsze do tego celu będą takie napoje jak woda, owocowe soki, mleko lub herbata. Wystrzegaj się napojów gazowanych, które mogą spowodować lub nasilić u ciebie wzdęcia brzucha.

Warto pamiętać, że podczas pierwszych czterech tygodni od porodu przyda ci się pomoc i to zdecydowanie większa, niż jest ci w stanie zapewnić twój pracujący partner. Poproś zaufaną osobę, która czasowo zamieszka z wami, albo będzie wpadać na kilka godzin dziennie, żeby pomóc ci zająć się domem, zakupami, gotowaniem, opieką nad starszymi dziećmi itp.

Czy już zrezygnowałaś z pracy zawodowej? Pamiętaj, że całodzienne przesiadywanie za biurkiem może nasilić u ciebie wiele dolegliwości – bóle krzyża, żylaki, hemoroidy, obrzęki, zespół kanału nadgarstka itp.

Polecamy: Szpitalna wyprawka - co zabrać ze sobą do szpitala na poród?

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj artykuł w dziale "Ciąża tydzień po tygodniu": 38. tydzień ciąży lub 9. miesiąc ciąży

Kalendarz ciąży - tydzień 39

Wiek płodowy: 37 tygodni (260– 266 dni)

Przed tobą ostatnie dni do terminu porodu

Twój maluszek

Wielkość

Twój maluszek ma właściwą wielkość donoszonego noworodka, czyli od 43  do 60 cm długości i od 2700 do 4500 gramów.

Rozwój

W dalszym ciągu dziecku przybywa połączeń nerwowych, włosków na głowie, a także dodatkowych dekagramów.

Jak to przeżywasz

Z pewnością czujesz się jak wywrotka. Jedynym twoim zajęciem jest niecierpliwe czekanie na poród.

Spokojnie! To już lada chwila!

Co powinnaś zrobić

Jeśli chcesz złagodzić nieustające bóle i obciążenia, postaraj się wykonywać jak najwięcej ćwiczeń rozciągających, takich jak koci grzbiet czy też obroty miednicy. Pomocne w walce z bólem może także okazać się zanurzenie  w wannie z ciepłą wodą.

Tak naprawdę to ostatnia chwila na przygotowanie partnera do przejęcia domowych obowiązków. Pomóż mu w tym zadaniu sporządzając listę wszystkich awaryjnych numerów  telefonicznych, a następnie przyklej kartkę w widocznym miejscu. Na liście powinny znaleźć się numery do:

  • twojego lekarz lub położnej,
  • pediatry waszych starszych dzieci,
  • dentysty,
  • weterynarza,
  • wszystkich innych lekarzy, z którymi się kontaktujecie.

Przygotuj listę wszystkich spraw, które wymagają załatwienia w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, takich jak przegląd samochodu, ubezpieczenie samochodu i mieszkania itp.

Warto także zrobić zapasy dóbr, które nadają się do dłuższego przechowywania, na przykład:

  • żywność w puszkach i w słoikach oraz paczki mrożonek,
  • papier toaletowy, chusteczki jednorazowe, ręczniki papierowe,
  • jednorazowe pieluszki w najmniejszym rozmiarze i kilka opakowań podpasek higienicznych,
  • worki na śmieci,
  • baterie, żarówki,
  • proszek do prania i inne środki czystości.

Być może pomyślisz, że każemy ci przygotować się do przeżycia huraganu bądź innej klęski żywiołowej. Jednak uwierz nam na słowo, że w najbliższej przyszłości będziesz miała naprawdę niewiele wolnego czasu, a jeśli jednak się on zdarzy to będziesz z pewnością wolała go spędzić wyłącznie dla siebie, a nie poświęcając leniwe chwile na odrabianiu niezliczonych zaległości w pracach domowych. Pamiętaj, że twoi bliscy z pewnością chętnie ci pomogą.

Polecamy: Choroby przewlekłe w czasie ciąży

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj artykuł w dziale "Ciąża tydzień po tygodniu": 39. tydzień ciąży lub 9. miesiąc ciąży

Kalendarz ciąży - tydzień 40

Wiek płodowy: 38 tygodni (266 dni lub więcej)

Przed tobą poród

Twój maluszek

Wielkość

Ogromne! Twoje dziecko  w chwili narodzin będzie ważyło około 3,5 kg wagi, zaś jego wzrost będzie wynosił około 50 cm.

Rozwój

Rozwój twojego dziecka na tym etapie jest już w pełni ukończony.

Ty

Co się dzieje z tobą fizycznie

Gdy minie wyznaczona data, już jesteś oficjalnie po terminie, a twoją ciążę uważa się za przenoszoną. Choć z pewnością nie brzmi to przyjemnie, to wiedz, że nie ma powodów do zmartwienia. Od 3 do 12% dzieci rodzi się po upływie terminu porodu. Pamiętaj, że od wyliczonego terminu porodu możesz czekać jeszcze nawet dwa tygodnie.

W tym czasie lekarz prowadzący twoją ciążę będzie sprawdzał stopień rozwarcia i dojrzałość szyjki macicy, szukając oznak zbliżającego się porodu.

Jesteś teraz większa niż w najśmielszych snach, obolała, ociężała i zmęczona. Z pewnością narzekasz na brak snu, bo nie możesz wygodnie się ułożyć w łóżku. Masz wrażenie, że nie nadajesz się już do niczego – poza oglądaniem telewizji i czytaniem, przerywanymi co chwilę dreptaniem do toalety. Z pewnością twoje czekanie staje się coraz bardziej nerwowe. Nie czuj się winna, że nic nie robisz tylko ciesz się ostatnimi dniami spokoju, które podarowała ci Natura. Odpoczywaj, rozciągaj mięśnie i codziennie spaceruj, bo to jedyna naturalna metoda przyspieszenia porodu. Podczas spaceru rozluźnij się psychicznie, a także postaraj się rozluźnić na poziomie mięśni brzucha. Mów do maleństwa jak najczęściej wspominając jak bardzo je kochasz i nie możesz się doczekać jego przyjścia na świat.

Jeśli przekroczysz czterdziesty drugi tydzień ciąży, a maluszek nadal nie będzie chętny na wyjście z twojego brzuszka, lekarz  oceni stan dziecka metodą testu bezstresowego (KTG). Może także wykonać USG, aby upewnić się czy nie zmniejsza się objętość wód płodowych. Jeśli wszystko jest w porządku, lekarz prawdopodobnie poruszy z tobą kwestię indukcji porodu. Pamiętaj tak czy inaczej, twoje dziecko z całą pewnością przyjdzie na świat i niebawem będziesz tuliła  maleństwo w swoich ramionach.

Powodzenia!

Zobacz także:Poród rodzinny - jak się do niego przygotować

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj artykuł w dziale "Ciąża tydzień po tygodniu": 40. tydzień ciąży lub 9. miesiąc ciąży

Redakcja poleca

REKLAMA