POLECAMY

Hemoroidy w ciąży – jak zapobiegać, jak leczyć?

W ciąży hemoroidy powstają na skutek ucisku powiększającej się macicy na żyły jamy brzusznej oraz rozleniwienia jelit przez zmiany hormonalne. Dają o sobie znać dokuczliwym pieczeniem, bólem oraz krwawieniami podczas oddawania stolca. Jak nie dopuścić do ich powstania? Jak leczyć?
Hemoroidy w ciąży – jak zapobiegać, jak leczyć?

Czym są i jak powstają?

Hemoroidy to sploty żylne, których zadaniem jest wspomaganie zwieraczy w uszczelnianiu odbytu. Występują one u każdego człowieka, a dolegliwości sprawiają dopiero wtedy gdy dochodzi w nich do zatrzymania krwi i obrzęku. Nazywamy je wtedy żylakami odbytu, guzkami krwawniczymi lub, po prostu, hemoroidami. Podczas ciąży powstają one bardzo często, zwłaszcza u ciężarnych, które cierpią na zaparcia. Sprzyja im nieodpowiednia dieta (zbyt mało błonnika), rozleniwienie jelit na skutek zmian hormonalnych oraz ucisk powiększającej się macicy na żyły jamy brzusznej.

Polecamy: Czego można się nauczyć w szkole rodzenia?

Objawy choroby hemoroidalnej:

  • Świąd i pieczenie w okolicy odbytu,.
  • Pojawianie się śladów krwi na papierze toaletowym lub na bieliźnie.
  • Krwawienia z okolicy odbytu podczas wypróżniania.

Jak nie dopuścić do powstania hemoroidów?

  • Wzbogać dietę o błonnik. Znajduje się on przede wszystkim w surowych owocach i warzywach, a także w otrębach i pieczywie pełnoziarnistym.
  • Wypijaj dziennie co najmniej 2 litry płynów – rozluźniają one kał, ułatwiając wypróżnienia.
  • Zadbaj o odpowiednią ilość ruchu każdego dnia – nawet krótki spacer wspomaga pracę jelit, zapobiegając zaparciom.

Leczenie

Jeśli nie udało się odpowiednio wcześnie zapobiec hemoroidom, udaj się do lekarza. Jedynie badanie lekarskie pozwala na jednoznaczne określenie, czy przyczyną krwawień lub pieczenia są rzeczywiście żylaki odbytu. Jeśli zdiagnozowano u ciebie hemoroidy, ratunku poszukaj w aptece. Nawet bez recepty dostępne są specjalne maści i czopki, łagodzące przykre dolegliwości.

Pamiętaj o zachowaniu szczególnej higieny w okolicy odbytu. Po każdej wizycie w toalecie guzki należy przemyć wodą z mydłem o neutralnym pH lub płynem do higieny intymnej. Wielu kobietom ulgę w dokuczliwym pieczeniu przynosi chłodna kąpiel, w ciąży zabronione jest natomiast stosowanie nasiadówek. Na bolące miejsca można położyć okłady z naparu z herbaty lub kory dębu. Warto również posmarować je maścią nagietkową, która delikatnie nawilży i wzmocni skórę.

Jeśli hemoroidy bardzo ci dokuczają, poproś lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie do proktologa. Czasem, jeśli choroba hemoroidalna zbytnio się rozwinie, konieczne jest zastosowanie bardziej zaawansowanej terapii, jak np. umieszczenie wokół guzków specjalnych gumek zaciskowych, czy wstrzyknięcie do guzków środków powodujących ich zwłóknienie.

Czytaj także: Blizny - jak je usuwać?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)