Czy można pić kawę w ciąży

Czy można pić kawę w ciąży fot. Fotolia
Lubisz kawę? Sprawdź, czy możesz ją pić w ciąży.
Milena Oszczepalińska / 25.08.2015 06:39
Czy można pić kawę w ciąży fot. Fotolia
Picie kawy w ciąży jest wskazane czy zakazane? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet w momencie, kiedy dowiadują się, że są w stanie błogosławionym. Jeżeli przed ciążą nie byłaś wielką fanką kawy, pewnie bez trudu zrezygnujesz z niej na kolejnych 9 miesięcy. A jeśli jesteś wręcz smakoszem tego napoju z kofeiną,... przeczytaj, czy nadal możesz pić go bezkarnie.

Czy można pić kawę w ciąży?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jaką ilość kawy dziennie zamierzasz wypijać. Kawa w dużych ilościach może być szkodliwa i powodować nawet poronienie lub przedwczesny poród. Natomiast przy jej umiarkowanym spożyciu nie zauważa się żadnych negatywnych zmian dla płodu. Jeśli zatem nie jesteś w stanie przetrwać dnia bez kawy nawet w ciąży, pij nie więcej niż 2 filiżanki dziennie.

Kofeina nie tylko w kawie

Powinnaś pamiętać też, że kofeina, czyli ten składnik kawy, który może szkodzić dziecku, jeśli będziesz spożywała go w nadmiarze, występuje nie tylko w kawie. Kofeinę zawiera też herbata. Nie powinnaś zatem zamieniać kawy mocną, czarną herbatą, bo wówczas ilość kofeiny dostarczana organizmowi może wcale nie ulec zmniejszeniu. Kofeinę zawierają także: czekolada, coca-cola oraz inne napoje słodzone. To oznacza, że również te produkty powinnaś znacznie ograniczyć w ciąży.

Dlaczego kawa może szkodzić w ciąży?

Kawa w nadmiarze szkodzi, ponieważ:
  • wypłukuje magnez i wapń z organizmu - składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu;
  • utrudnia gromadzenie żelaza w organizmie - może powodować anemię i ciężarnej;
  • może utrudniać przepływ krwi do łożyska - dziecko może być wówczas niedotlenione, a także niedokarmione;
  • działa moczopędnie - a i bez kofeiny ciężarne zwykle korzystają z toalety częściej niż zwykle;
  • podwyższa ciśnienie;
  • powoduje zgagę;
  • drażni żołądek - może wzmagać nudności.

Zdrowsze zamienniki kawy

Jeśli uważasz, że jesteś w stanie zamienić prawdziwą kawę na inne, podobne, ale zdrowsze napoje, wybierz kawę zbożową lub bezkofeinową. Oczywiście nie jest to to samo, ale na pewno wyjdzie na zdrowie twojemu maluszkowi. Kawa oczywiście nie powinna szkodzić, jeśli pije się ją w małych ilościach, ale nie można też z całą pewnością stwierdzić, że ma korzystny wpływ na rozwój płodu i że jest zdrowa. Może zatem warto poświęcić się tych kilka miesięcy, aby maluszek rósł zdrowo?

Przeczytaj też:

Redakcja poleca

REKLAMA