Czereśnie w ciąży fot. Adobe Stock

Czereśnie w ciąży i podczas karmienia piersią - czy wolno je jeść

Jedzenie czereśni w ciąży jest jak najbardziej dozwolone, a nawet wskazane: w 80% składają się z wody, a pozostałe 20% to cenne składniki mineralne potrzebne kobiecie w ciąży i dziecku do rozwoju. Można też jeść czereśnie podczas karmienia piersią.
Milena Oszczepalińska / 27.05.2020 06:37
Czereśnie w ciąży fot. Adobe Stock

Czereśnie w ciąży szkodzą - prawda czy fałsz?

Wszystkie przyszłe mamy mogą czuć się spokojnie - jedzenie czereśni w ciąży jest wskazano medycznie i naukowo. Te smaczne owoce w 80% składają się z wody, dają zatem idealne nawodnienie organizmowi w upalne, letnie dni. W pozostałych 20% czereśnie zawierają mnóstwo cennych składników mineralnych, tak bardzo potrzebnych przecież kobietom w ciąży. 100 g czereśni dostarcza organizmowi aż 330 mg jodu, to więcej niż w niejednej rybie morskiej. A to właśnie jod odpowiedzialny jest w dużej mierze za prawidłowy rozwój dziecka w łonie matki.

Zalety jedzenia czereśni w ciąży

Oprócz jodu, czereśnie zawierają też inne cenne składniki odżywcze. Są to:

  • potas - ma on działanie odtruwające, pomaga pozbyć się nadmiaru soli z organizmu i reguluje pracę nerek,
  • wapń - wpływa na prawidłowe tworzenie się tkanki kostnej,
  • żelazo - poprawia krążenie krwi,
  • fosfor - wzmacnia zęby,
  • magnez,
  • chlor,
  • cynk,
  • witaminy: C, A, PP oraz witaminy z grupy B (B1, B2, B5, B6, B12).

Czereśnie poprawiają też jędrność i elastyczność skóry, dzięki czemu przyszła mama nie będzie miała kłopotów z rozstępami. Poza tym zawarte w nich witaminy przeciwdziałają powstawaniu opuchnięć, uczucia ciężkości.

Jedzenie czereśni w ciąży: wskazane, ale z umiarem

Czereśnie mają właściwości moczopędne, dlatego nie należy spożywać ich w nadmiarze. Nadmiar szkodzi też sylwetce - zbyt duża ilość może powodować wzdęcia brzucha, które są niekorzystne i niekomfortowe w ciąży. 

Czereśnie a karmienie piersią

Czereśnie to wartościowe owoce, które mają działanie wzdymające i są ciężkostrawne. Mama karmiąca piersią powinna dbać o to, by jej dieta była bogata w sezonowe warzywa i owoce, więc nie powinna rezygnować z czereśni tylko dlatego, że należą do pestkowców, podobnie jak śliwki czy morele. Nie udowodniono, by jedzenie czereśni w trakcie karmienia piersią miało bezpośrednie przełożenie na kolki u niemowlaka. Większe spustoszenie w organizmie może spowodować zjedzenie nieumytych czereśni nieznanego pochodzenia.

Jeśli natomiast sama czujesz, że ten owoc ci nie służy - unikaj go. Kobieta w ciąży i kobieta karmiąca piersią powinna intuicyjnie podchodzić do diety mamy karmiącej - wsłuchuj się w swój organizm i jego potrzeby.

 

Artykuł pierwotnie opublikowany 30.06.2015.

Wartościowe artykuły: Czego nie wolno jeść w ciąży?Cukrzyca ciążowa - co powinnaś wiedziećDieta w ciąży - miesiąc po miesiącu

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/02.07.2015 08:59
Zawsze można je jeść! Czereśnie a ciąża nie mają nic wspólnego, tak samo mogą uczulac bez ciązy...