POLECAMY

Czy jedzenie czereśni w ciąży naprawdę uczula?

Jaka jest prawda?
Czy jedzenie czereśni w ciąży naprawdę uczula? fot. Fotolia

Kobiety w ciąży często mają dylemat, czy mogą jeść normalnie i czy wszystko to, na co mają ochotę, będzie zdrowe dla dziecka. Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta w ciąży? Różne opinie słyszy się na temat jedzenia czereśni w ciąży. Czy są one wskazane, czy lepiej unikać tych owoców? Sprawdź!

Czereśnie w ciąży szkodzą - prawda czy fałsz?

Wszystkie przyszłe mamy mogą czuć się spokojnie - jedzenie czereśni w ciąży jest jak najbardziej dozwolone, a nawet wskazane. Dlaczego?

Czereśnie w 80 procentach składają się z wody, dają zatem idealne nawodnienie organizmowi w upalne, letnie dni. W pozostałych 20 procentach czereśnie zawierają mnóstwo cennych składników mineralnych, tak bardzo potrzebnych przecież kobietom w ciąży. 100 g czereśni dostarcza organizmowi aż 330 mg jodu, to więcej niż w niejednej rybie morskiej. A to właśnie jod odpowiedzialny jest w dużej mierze za prawidłowy rozwój dziecka w łonie matki.

Jakie są zalety jedzenia czereśni w ciąży?

Oprócz jodu, czereśnie zawierają też inne cenne składniki odżywcze. Są to:
  • potas - ma on działanie odtruwające, pomaga pozbyć się nadmiaru soli z organizmu i reguluje pracę nerek;
  • wapń - wpływa na prawidłowe tworzenie się tkanki kostnej;
  • żelazo - poprawia krążenie krwi;
  • fosfor - wzmacnia zęby;
  • magnez;
  • chlor;
  • cynk;
  • witaminy: C, A, PP oraz witaminy z grupy B (B1, B2, B5, B6, B12).
Czereśnie poprawiają też jędrność i elastyczność skóry, dzięki czemu przyszła mama nie będzie miała kłopotów z rozstępami. Poza tym zawarte w nich witaminy przeciwdziałają powstawaniu opuchnięć, uczucia ciężkości.

Jedzenie czereśni wskazane, ale nie zawsze bezkarne

Czereśnie mają właściwości moczopędne, dlatego nie należy spożywać ich w nadmiarze. Nadmiar szkodzi też sylwetce - jeśli zjemy zbyt dużo tych owoców, poczujemy, że nasz brzuch się wzdymał.

Jedzenie czereśni może być niewskazane dla kobiet karmiących. Tak jak inne owoce pestkowe, może powodować uczulenie u dziecka. Nie ma co jednak od razu panikować. Nie musisz rezygnować z ulubionych owoców wyłącznie w celach profilaktycznych. Jeżeli nie zauważysz u dziecka żadnych dolegliwości, gdy w twojej diecie znajdą się czereśnie, możesz jeść je śmiało, nawet karmiąc piersią.

Sprawdź też:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 lata temu
Zawsze można je jeść! Czereśnie a ciąża nie mają nic wspólnego, tak samo mogą uczulac bez ciązy...