kobieta w ciąży, bucik fot. Fotolia

Przedwczesny poród - co moze wywołać

Zobacz, o co musisz zadbać, by twój maluch nie urodził się przed terminem!
/ 02.10.2017 16:01
kobieta w ciąży, bucik fot. Fotolia

Wypowiedź lekarza: jak objawia się poród?

W brzuchu mamy dziecko rozwija się niemal do samego końca ciąży. Jeśli poród odbywa się tak, jak natura to zaplanowała, maleństwo rodzi się w momencie, w którym naprawdę jest do tego gotowe. Jednak z danych WHO wynika, że nawet co dziesiąte dziecko jest wcześniakiem. Wśród przyczyn pojawienia się przedwczesnych oznak porodu wymienia się coraz późniejsze macierzyństwo, nadwagę mamy i jej stan zdrowia. Ale nie bez znaczenia jest także styl życia. To, czy twoje dziecko przyjdzie na świat w terminie, czyli dobrze do tego przygotowane, zależy czasem także od pozornie błahych spraw.

1. Braki w badaniach

Mniej więcej co cztery tygodnie – właśnie tak często powinnaś odwiedzać swojego lekarza. Podczas kolejnych wizyt dostaniesz skierowania na badania, które pomogą ocenić, w jakiej formie jesteś ty i dziecko. Wykonywanie ich ogranicza do minimum ryzyko komplikacji podczas ciąży.

Co robić: Przypuszczasz, że jesteś w ciąży? Nie bój się, że zapeszysz, tylko od razu umów się do lekarza, który skieruje cię na potrzebne badania. Odwiedzaj go w wyznaczonych terminach i zawsze wtedy, gdy coś cię zaniepokoi. Nawet zwykłe badanie lekarskie może wykluczyć zagrożenie przedwczesnym porodem.

2. Infekcje miejsc intymnych

Do przedwczesnego porodu mogą doprowadzić zakażenia bakteryjne (grzybicze są mniej groźne).

Co robić: Gdy zauważysz zmianę koloru i zapachu wydzieliny z pochwy, poczujesz pieczenie lub swędzenie, umów się na wizytę do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie, np. lekami doustnymi, które są bezpieczne dla dziecka, globulkami dopochwowymi lub kremami.

3. Wysiłek ponad miarę

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie musisz tylko siedzieć i leżeć. Możesz spacerować, a nawet ćwiczyć. Zachęty do aktywności nie myl jednak z forsowaniem się.

Co robić: Ruch ma sprawiać przyjemność, a gimnastyka powinna być dostosowana do twoich możliwości i – najlepiej – prowadzona pod okiem trenera, który wie, że jesteś w ciąży. Nawet jeśli czujesz, że masz więcej sił, nie podnoś ciężkich przedmiotów. W trakcie dźwigania napinają się mięśnie brzucha, obniża macica tak jak podczas parcia, co może grozić przedwczesnym porodem.

4. Zła dieta

Według WHO do przedwczesnego porodu może przyczynić się nadwaga przyszłej mamy. Nie bez znaczenia jest również niedożywienie. Przed czasem mogą więc urodzić zarówno kobiety, które przed ciążą były bardzo szczupłe, jak i te, które spodziewając się dziecka, przybrały na wadze zbyt mało.

Co robić: Dbaj o to, co jesz. Od drugiego trymestru na twoim talerzu powinno znaleźć się o ok. 300 kcal dziennie więcej (tyle, ile ma dodatkowa porcja zupy czy kanapka). Zażywaj przepisane przez lekarza preparaty, szczególnie kwas foliowy. U kobiet, które zaczęły go zażywać jeszcze przed ciążą, ryzyko przedwczesnego porodu spada aż o 70%.

5. Ciągłe zmartwienia

Przedwczesne narodziny dziecka może wywołać również stres, zwłaszcza jeśli jesteś pod jego wpływem dość długo. Gdy mocno się czymś martwisz albo denerwujesz, organizm uwalnia adrenalinę, która może przyczynić się do skurczów macicy.

Co robić: Nie zawsze jest to łatwe, ale staraj się unikać sytuacji konfliktowych. Spróbuj codziennie znaleźć trochę czasu tylko dla siebie (na spacer, czytanie książki, słuchanie muzyki, obejrzenie filmu czy drzemkę). Gdy jesteś wypoczęta, łatwiej zachowasz spokój w trudnych sytuacjach.

6. Unikanie stomatologa

Popsute zęby są nie tylko twoim problemem. Z?chorego zęba drobnoustroje docierają do twojego organizmu, a przez łożysko także do dziecka. Nawet zwykły kamień nazębny może być przyczyną przedwczesnych skurczów lub urodzenia dziecka, które waży zbyt mało.

Co robić: Aby uniknąć kłopotów, odwiedzaj regularnie stomatologa. Nawet w sciąży możesz leczyć zęby w znieczuleniu – wystarczy, że przed wizytą uprzedzisz dentystę o swoim stanie.