Zaśniad groniasty: co to, objawy, przyczyny ciąży zaśniadowej

Kobieta cierpiąca na zaśniad groniasty fot. Adobe Stock
Zaśniad groniasty powstaje w wyniku nieprawidłowego zapłodnienia komórki jajowej. Jest to groźna choroba, która niekiedy przekreśla marzenie o dziecku.
Edyta Liebert / 03.11.2019 18:10
Kobieta cierpiąca na zaśniad groniasty fot. Adobe Stock

Zaśniad groniasty brzmi groźnie, zwłaszcza gdy o diagnozie słyszymy podczas I USG ciążowego, kiedy spodziewamy się radosnych wieści i bicia serca malca. Co to jest zaśniad groniasty (częściowy lub całkowity)?

Na skróty:

  • Co to jest zaśniad groniasty
  • Zaśniad groniasty - przyczyny
  • Zaśniad groniasty - klasyfikacja
  • Jak leczy się zaśniad groniasty?
  • Zaśniad groniasty a ciąża

Test ciążowy pokazał dwie kreski, już cieszyłaś się z dziecka lub dopiero oswajałaś się, że zostaniesz mamą, a teraz usłyszałaś niepokojącą diagnozę od lekarza? Niestety, nie mamy dobrych wieści. Przeczytaj, z czym wiąże się ciąża zaśniadowa.

Zaśniad groniasty - co to jest 

Zaśniad groniasty niezłośliwą postacią choroby trofoblastycznej. W każdej z tego typu chorób dochodzi do nieprawidłowego rozwoju trofoblastu, a to wywołuje w organizmie kobiety szereg nieprawidłowości i dolegliwości.
Początkowo przyszła mama swoje kiepskie samopoczucie wiąże jedynie z typowymi objawami ciąży, ale w przypadku zaśniadu są one zmaksymalizowane i bardzo uciążliwe.
 
Rozpoznana ciąża zaśniadowa wiąże się z olbrzymim ryzykiem dla zdrowia i życia kobiety i powinna zostać przerwana. 

Zaśniad groniasty - przyczyny

Zaśniad groniasty występuje średnio u 1 na 1000 ciąż. Wszystkie jego typy powstają wskutek komplikacji, które pojawiły się w procesie wytwarzania gamet (komórki jajowej i plemników) lub podczas zapłodnienia. 
 
Zazwyczaj pusta komórka jajowa zostaje zapłodniona przez jeden lub dwa plemniki. Taki zarodek zagnieżdża się w macicy i rozrasta się. Kobieta sądzi, że jest w ciąży.
 
Badanie USG w I trymestrze zazwyczaj nie pokaże ciąży zaśniadowej. Obraz w II trymestrze przy zaśniadzie całkowitym pokazuje tzw. zamieć śnieżną, a zaśniad częściowy - częściowo rozwinięty płód.
 
Często na badaniu USG okazuje się, że dziecka nie ma, a organizm wciąż utrzymuje ciążę i przygotowuje się do nowej roli. Dla rodziców, zwłaszcza dla matki, jest to szok i rozpacz. Poronienie może nie wystąpić samoistnie. 
 

Zaśniad groniasty - typy

Zaśniad groniasty występuje najczęściej w postaci zaśniadu groniastego całkowitego oraz częściowego, ale może ulec zezłośliwieniu w raka kosmówki, bardzo niebezpieczną chorobę, która może wywoływać wiele przerzutów na różne organy.

  • Zaśniad groniasty całkowity. Powstaje na skutek zapłodnienia pustej komórki jajowej (nie zawiera materiału genetycznego) przez jeden lub dwa prawidłowe (haploidalne) plemniki. W obu tych przypadkach nie dochodzi do rozwoju zarodka oraz łożysko rozwija się niewłaściwie. Pojawia się krwawienie z dróg rodnych w 4-5 miesiącu ciąży, silne wymioty. Może wystąpić także zatrucie ciążowe.
  • Zaśniad groniasty częściowy. Powstaje na skutek zapłodnienia prawidłowej komórki jajowej dwoma prawidłowymi plemnikami lub jednym nieprawidłowym. Powstały zarodek najczęściej nie jest zdolny do życia i ginie po kilku tygodniach od zapłodnienia. Przebiega jak poronienie niedokonane. Pojawia się ciągła brązowa wydzielina z dróg rodnych. Niekiedy może dojść do urodzenia dziecka, ale pojawiają się u noworodka liczne wady rozwojowe. 
  • Zaśniad inwazyjny. Powstaje, gdy zaśniad groniasty całkowicie nacieka na błonę mięśniową macicy lub jej naczynia krwionośne. Powikłaniem nieleczonego zaśniadu inwazyjnego jest pęknięcie macicy na skutek osłabienia ściany i krwotok

Zaśniad groniasty - leczenie

By usunąć zaśniad, lekarz najczęściej dokonuje do metodą łyżeczkowania jamy macicy oraz kanały szyjki. Uleczalność waha się w granicach 80-95%. 
 
Po usunięciu zaśniadu niezbędne jest wykonanie badania histopatologicznego, by stwierdzić czy zaśniad nie przekształcił się w raka kosmówki nazywanego kosmówczakiem.
 
W cięższych przypadkach lekarz może zalecić całkowite usunięcie macicy.
 

Zaśniad groniasty a ciąża

U kobiet, które nie planują następnej ciąży, można rozważyć usunięcie macicy, które daje największe szanse na pełne wyleczenie i nieprzekształcenie zaśniadu w kosmówczaka.
 
Kobiety planujące kolejną ciążę powinny odczekać co najmniej rok po wyleczeniu i być pod szczególną opieką lekarzy, którzy mogą zalecić dodatkową suplementację.
Nie ma badań, które określałyby ryzyko ponownego wystąpienia choroby oraz danych pokazujących, jak następna ciąża będzie przebiegać.
 
Okres po leczeniu wiąże się z częstymi kontrolami ginekologicznymi, przyjmowaniem hormonów i badaniami USG, ale nie martw się - uleczalność zaśniadu jest wysoka.

Czytaj także:Kiedy ból brzucha w ciąży powinien cię niepokoić 

Czy częste USG w ciąży szkodzi dziecku?

Redakcja poleca

REKLAMA