Jedną z trudniejszych w „leczeniu” dolegliwości ciążowych jest niskie ciśnienie. Niekiedy taki jest urok organizmu, a niekiedy kobieta nabywa je w czasie ciąży i trudno jej znaleźć odpowiedź, jak temu zaradzić. Co może pomóc na niskie ciśnienie w ciąży?
Na skróty:
- Niskie ciśnienie w ciąży: skąd się bierze?
- Objawy i diagnostyka niskiego ciśnienia w ciąży
- Jak leczyć niskie ciśnienie w ciąży
Niskie ciśnienie w ciąży: skąd się bierze?
Na pewno słyszałaś, że kobieta w ciąży nie powinna stać w kolejce do kasy czy w autobusie, ale równie często mogły dojść do ciebie słowa, że skoro może chodzić na zakupy, to może też poczekać na swoją kolej.
Otóż nie.
Organizm ciężarnej funkcjonuje - już od samego początku, czyli I trymestru ciąży - na zupełnie innych obrotach jeśli mowa o krążeniu krwi. Pierwszeństwo dla kobiet w ciąży nie wzięło się z powietrza (ba, to nie kwestia kultury, a prawa), a wiąże się m.in. z zagadnieniem niskiego ciśnienia krwi.
- Kobiet o drobnej budowie, niskich i mało aktywnych fizycznie
- Kobiet, u których w rodzinach pojawiała się już hipotonia.
- Osób, które leczą się endokrynologicznie lub kardiologicznie.
- Ciężarnych, które zapominają o piciu wody i niskie ciśnienie jest efektem nienawodnionego dostatecznie organizmu.
Objawy i diagnostyka niskiego ciśnienia w ciąży
Niskie ciśnienie tętnicze czyli hipotonia lub hipotensja to stale utrzymujące się ciśnienie krwi poniżej 100/60 (część źródeł mówi o niższym niż 90/60). Najczęściej jest bezobjawowe, ale gdy pojawiają się zawroty głowy, mroczki przed oczami, omdlenia, zasłabnięcia, upadki, to nietrudno się wystraszyć. Wtedy lekarz podejmuje decyzję o bardziej złożonej diagnostyce.
Sprawa jest o tyle kłopotliwa, że niskie ciśnienie w ciąży jest łatwe do rozpoznania (od czego jest ciśnieniomierz), ale trudne do leczenia. Lekarze często też bagatelizują wahania ciśnienia tłumacząc, że to typowe dla ciężarnych, a raczej nie dostrzega w nich problemu medycznego.
Niskie ciśnienie w ciąży może mieć charakter stały, pojawiać się po jedzeniu czy danej aktywności. Towarzyszy mu też wysokie tętno. Dlaczego? Wysokie tętno powoduje, że krew płynie szybko i szybko dociera do narządów, mimo iż ciśnienie wyrzucania krwi z serca jest niskie. To zabezpiecza kobietę w ciąży przed nagłym omdleniem, osłabieniem, co jest bardzo ryzykowne w tym szczególnym czasie.
Jeśli występują u ciebie objawy niedociśnienia, notuj je skrupulatnie z datą i godziną i informuj lekarza. Wywiad z lekarzem jest kluczowy, bo jest podstawą do dalszej diagnostyki - nie wszystko widać jak na dłoni, a lekarz musi ci po prostu wierzyć na słowo.
Jak leczyć niskie ciśnienie w ciąży
- odpowiednie nawadnianie - wypijanie około 2-3 litrów płynów na dobę, a trakcie upałów jeszcze więcej,
- zwiększenie spożycia soli do 10g/dobę,
- unikanie obfitych posiłków (mniej, a częściej),
- zwiększenie aktywności fizycznej,
- unikanie długotrwałego stania, dusznych pomieszczeń itp.
- spanie w pozycji podniesionej, nieco półleżącej,
- po przebudzeniu rano siedzenie przez 30 sekund, a dopiero potem pionizacja oraz wypijanie szklanki wody,
- unikanie płynów moczopędnych, zwł. kawy czy herbaty. Koniecznie przeczytaj też o tym, jak działa kawa w ciąży na dziecko.
Porady dla ciężarnych: Sprawdzone sposoby na bolące plecy w ciążyMożesz zapanować nad mdłościami: jak im zapobiegaćMasz zawroty głowy? Zobacz, jak sobie z nimi radzić