POLECAMY

Badania prenatalne w ciąży. Ryzykowne, ale konieczne?

Przekonaj się, kiedy warto je zrobić, a kiedy są zbędnym ryzykiem.
Badania prenatalne w ciąży. Ryzykowne, ale konieczne? fot. Fotolia
Badania prenatalne to takie, które wykonuje się jeszcze przed narodzinami dziecka, czyli wtedy, gdy jest w brzuchu mamy. Mają na celu wykrycie ewentualnych wad genetycznych i chorób. Im szybsze zdiagnozowanie, tym większa szansa na ich wyleczenie. Z tego powodu niektóre kobiety decydują się na te badania. Inne z kolei nie wykonują ich, sądząc, że są zbyt niebezpieczne dla płodu. Czy zatem badania prenatalne warto robić?

Badania prenatalne w ciąży

W wielu przypadkach wykonanie badań prenatalnych nie jest konieczne i decyzja o ich wykonaniu zależy wyłącznie od kobiety. Jeśli ma poczucie, że musi je zrobić dla własnego spokoju i lekarz zgodzi się, może je wykonać, ale wówczas za badania płaci sama i nie ma żadnej refundacji z NFZ. Powinna jednak mieć świadomość, że takie badania mogą być szkodliwe dla nienarodzonego jeszcze dziecka.

Warto jednak wiedzieć, że są różne rodzaje badań prenatalnych. Jedne nazywane są inwazyjnymi, a inne nieinwazyjnymi, czyli bezpieczniejszymi. Zawsze, gdy mają być wykonane takie badania, w pierwszej kolejności robi się te nieinwazyjne, żeby jak najbardziej ochronić dziecko, a dopiero następnie jeśli lekarz uzna to za konieczne, robi się badania inwazyjne.

Kiedy badania prenatalne są potrzebne?

Jeśli:
  • masz więcej niż 35 lat,
  • w twojej rodzinie (lub w rodzinie partnera) spotyka się choroby genetyczne,
  • urodziłaś wcześniej dziecko z wadą lub chorobą genetyczną lub
  • badania wykryły, że masz wysokie stężenie alfa-fetoproteiny w surowicy krwi,
powinnaś poddać się badaniom prenatalnym. Nie są one oczywiście konieczne, ale ich wykonanie daje większe szanse na urodzenie zdrowego dziecka, ponieważ będzie można podjąć leczenie już w ciąży. Poza tym nawet jeśli nie będzie się dało usunąć danej wady u dziecka, będziesz miała więcej czasu na oswojenie się z daną sytuacją i odpowiednie przygotowanie.

Sprawdź też inne porady dla ciężarnych:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)