POLECAMY

Na czym polega badanie beta HCG?

Dowiedz się, na czym polega i po co wykonuje się badanie beta HCG!
Na czym polega badanie beta HCG? fot. Fotolia
HCG (gonadotropina kosmówkowa) - tym skrótem oznaczany jest hormon, który jest produkowany w twoim ciele od momentu zapłodnienia. To właśnie za jego pomocą możliwe jest wykrycie ciąży za pośrednictwem aptecznych testów ciążowych. Beta HCG (bHCG) jest to zaś część składowa hormonu HCG. Dzięki niej możliwe jest wczesne wykrycie ciąży - nawet zaraz po zagnieżdżeniu się komórki jajowej w błonie śluzowej macicy.

Czym jest badanie beta HCG?

Badanie bHCG przeprowadzane jest w celu potwierdzenia ciąży. Wynik badania jest bardzo wiarygodny, bowiem ta część składowa gonadotropiny kosmówkowej może być wykryta już tydzień po zapłodnieniu.

Na czym polega badanie?

Do badania nie musisz być na czczo. Wykonuje się je o dowolnej porze dnia. Zwykle w celu ustalenia poziomu hormonu bHCG konieczne jest przeprowadzenie analizy moczu lub krwi kobiety.

Jak czytać wyniki bHCG?

Jeśli wynik jest zdecydowanie poniżej normy i utrzymuje się przez okres kilku pierwszych tygodni ciąży (do 12. tygodnia), może to świadczyć o nieprawidłowym rozwoju zarodka, poronieniu lub ciąży pozamacicznej. Zbyt wysokie stężenie w tym czasie może zaś wskazywać na ciążę bliźniaczą lub zaśniad groniasty. Jeśli wysokie stężenie utrzymuje się do ok. 4. miesiąca trwania ciąży, może to świadczyć o pojawieniu się wad genetycznych płodu (np. zespole Downa).
Tagi: ciąża
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)