POLECAMY

Test Pappa – badanie, które wg Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego powinno być wykonywane u każdej ciężarnej!

W niektórych krajach testowi Pappa poddaje się wszystkie kobiety w ciąży. Ale nie w Polsce. Na czym, polega to badanie i czemu ma służyć?
/ 7 miesięcy temu
Test Pappa – badanie, które wg Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego powinno być wykonywane u każdej ciężarnej! fot. Fotolia

Test Pappa to nieinwazyjne i bezpieczne dla kobiety i płodu badanie prenatalne, wykonywane między 11 a 14 tygodniem ciąży. Jego celem jest określenie ryzyka wystąpienia u płodu zespołu Downa (trisomia chromosomu 21), zespołu Edwardsa (trisomia chromosomu 18) i zespołu Patau (trisomia chromosomu 13), a także wad ośrodkowego układu nerwowego.Skuteczność wykrywania zespołu Downa w teście Pappa oceniana jest na 90%, co oznacza, że pozwala stwierdzić trisomię 21 u 9 na 10 dzieci nią dotkniętych.


Z drugiej strony prawidłowy wynik (wynik ujemny testu – ryzyko na poziomie niższym niż 1:300) nie gwarantuje, że dziecko urodzi się bez np. zespołu Downa, mimo to, przy uzyskaniu prawidłowego wyniku testu Pappa nie stosuje dodatkowych badań, gdyż ryzyko urodzenia dziecka ze wspomnianymi wyżej wadami genetycznymi jest niskie.

Na czym polegają badania prenatalne?
 

Na czym polega wykonanie testu Pappa?

Pierwszym krokiem jest szczegółowy wywiad przeprowadzony z pacjentką przez lekarza. Następnie pobiera się od ciężarnej krew i wykonuje badanie USG – czyli tzw. test podwójny Pappa.
We krwi oznacza się poziom białka PAPP-A oraz wolnej podjednostki beta gonadotropiny kosmówkowej beta hCG.

Podczas badania USG lekarz ocenia u płodu tzw. przezierność karkową NT, ale także obecność kości nosowej i czynność serca.

Uwaga! Lekarze wykonujący badanie USG i interpretujący test powinni posiadać Certyfikat Kompetencji Fundacji Medycyny Płodu (FMF). Wiarygodność testu gwarantuje także aparatura USG i analizator biochemiczny zgodny z wymogami FMF


Jak interpretować wyniki?

Obniżony poziom białka PAPP-A, podwyższony poziom beta hCG i zwiększona przezierność karkowa sugerują zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu Downa.

Obniżone wartości białka PAPP-A i beta hCG w połączeniu z podwyższoną przeziernością karkową sugerują zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu Edwardsa lub Patau.

Oba przypadki kwalifikuje się jako dodatni wynik testu – ryzyko wynosi więcej niż 1:300.
 

Ryzyko jest podwyższone. Co dalej?

Ponieważ średnio tylko jedna kobieta na 50, u których stwierdzono nieprawidłowości w teście Pappa, rodzi dziecko z zaburzeniami, w celu potwierdzenia lub wykluczenia wad konieczne jest wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych: amniopunkcji i biopsji trofoblastu.


Wskazania do testu Pappa

Wykonanie badania zalecane jest kobietom po 35 r.ż., które urodziły dzieci z wadami genetycznymi, pochodzącym z rodzin, w których wystąpiły wady genetyczne. W takim przypadku (gdy wystąpiło choć jedno z w/w wskazań) pacjentka ma prawo do testu refundowanego przez NFZ. Test wykonywany prywatnie kosztuje od 250 zł wzwyż.

Dlaczego test Pappa powinien być wykonywany u wszystkich kobiet?

Odpowiedź jest bardzo prosta – nieprawdą jest, że większość dzieci z zespołem Downa rodzą kobiety po 35 roku życia. Aż 70% takich dzieci rodzą kobiety młodsze.
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)