Szczaw na zimę warto przygotowywać w pełni sezonu, gdy jest intensywnie zielony i jędrny. Przed jego przygotowywaniem warto zadbać o słoiki idealnej wielkości - nie powinny być zbyt duże. Najlepiej sprawdzą się takie o pojemności 200 ml - z takiej porcji przygotujesz zupę dla 4 osób.
Przepis na szczaw na zimę do słoików
Składniki:
- 4 pęczki świeżego szczawiu,
- 2 łyżeczki soli,
- 50 ml wody.
Sposób przygotowania:
- Szczaw dokładnie umyj, oderwij łodygi i zniszczone liście. Osusz na ręczniku papierowym lub ściereczce i drobno pokrój.
- Do garnka przełóż szczaw, zalej go wodą i dodaj sól.
- Gotuj na małym ogniu przez 10 minut, co jakiś czas mieszając.
- Jeszcze gorący szczaw przełóż do wyparzonych wcześniej słoików.
- Szczelne je zakręć i ustaw do góry dnem do wystudzenia.
- Tak zawekowany szczaw na zimę możesz przechowywać przez kilka miesięcy.
fot. Szczaw na zimę/Adobe Stock, Elena Fetisova
Inne sposoby przechowywania szczawiu na zimę
Szczaw na zimę możesz również zblanszować - dokładnie opłucz liście szczawiu i osusz na ściereczce. Posiekaj i wrzuć na minutę na osolony wrzątek.
Gorący szczaw odciśnij z nadmiaru wody i przełóż do wyparzonych słoików. Na wierzch wlej po łyżce oleju roślinnego. Słoiki zakręć i odstaw do góry dnem do całkowitego wystudzenia.
Szczaw na zimę możesz również zamrozić - to tak samo proste, jak mrożenie botwiny. Wystarczy umyte liście szczawiu osuszyć i przełożyć do woreczków strunowych. Nie krój ich zbyt drobno i staraj się nie układać ich zbyt ciasno, między liśćmi powinno zostać nieco wolnej przestrzeni.
Więcej przepisów na domowe przetwory: