Domowy przepis na ketchup z cukinii: sprawdzona receptura, która zawsze się udaje

Tradycyjny ketchup jest robiony z pomidorów, ale wersja z cukinii to ciekawa, zdrowsza alternatywa. Cukinia ma niską kaloryczność i jest bogata w witaminy, takie jak C i K, a także minerały, m.in. magnez i potas. Dodatkowo cukinia ma łagodny smak, który świetnie przejmuje aromat przypraw.
Weronika Kwaśniak / 11.09.2024 11:52
DRUKUJ PRZEPIS
Domowy przepis na ketchup z cukinii: sprawdzona receptura, która zawsze się udaje fot. Adobe Stock, Veronika Idiyat
Czas wykonania: 35 min
Poziom trudności: łatwy
Składniki:
  • 1,5 kg cukinii,
  • 1/2 kg cebuli,
  • 3/4 szklanki cukru,
  • 1 szklanka octu 10%,
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki,
  • 1 łyżeczka ostrej papryki,
  • sól i pieprz,
  • 300 g koncentratu pomidorowego.
Przygotowanie:
  1. Cebulę obierz i pokrój w paski.
  2. Obraną cukinię zetrzyj na tarce.
  3. Warzywa posyp solą i odstaw na kilka godzin.
  4. Po tym czasie gotuj razem z powstałym sosem, aż zmiękną.
  5. Dodaj cukier, ocet, gotuj kolejne 20 minut.
  6. Następnie dodaj koncentrat pomidorowy i przyprawy, gotuj i często mieszaj do momentu, aż ketchup z cukinii będzie gęstniał.

Gotowy ketchup z cukinii można przechowywać w słoikach przez całą zimę. Aby to zrobić, należy przelać gorący sos do wyparzonych słoików, dokładnie zakręcić i pasteryzować przez około 20 minut.

ketchup z cukinii

fot. Ketchup z cukinii: przepis/Adobe Stock, Hanna

Ketchup z cukinii: ciekawostki i wskazówki

Choć może to być zaskoczeniem, ketchup z cukinii nie jest zielony ani wodnisty. Cukinia stanowi składową część ketchupu, którego bazą jest mimo wszystko koncentrat pomidorowy. 

Ketchup z cukinii jest bardziej lekkostrawny, orzeźwiający i w sam raz dla dzieci. Sprawdzi się jako sos do frytek, nuggetsów czy innych przekąsek, do których zwykło się dodawać tradycyjny ketchup.

Do robienia ketchupu najlepiej wybierać cukinie średniej wielkości. Zbyt duże cukinie mogą mieć twardą skórę i dużo pestek, co może wpłynąć na konsystencję ketchupu. Mniejsze są delikatniejsze i łatwiejsze w obróbce.

Aby uzyskać idealnie gładki ketchup, warto dokładnie zblendować masę na koniec gotowania (lub po lekkim wystudzeniu). Można też przetrzeć ją dokładnie przez sito, aby pozbyć się wszelkich grudek. Dzięki temu ketchup będzie przypominał konsystencję klasycznego, pomidorowego sosu.

Aby uzyskać głęboki, skoncentrowany smak ketchupu z cukinii, warto gotować go na wolnym ogniu przez dłuższy czas, nawet do dwóch godzin. Długie gotowanie pozwala na redukcję płynów i sprawia, że finalny smak jest intensywniejszy.

Jak zagęścić ketchup z cukinii?

Jeśli po długim gotowaniu ketchup nadal jest zbyt rzadki, można dodać do niego odrobinę mąki ziemniaczanej lub kukurydzianej (rozpuszczonej najpierw w zimnej wodzie). Można też dodać odrobine startego jabłka lub pomidora, które zagęszczą sos naturalnie.

Ketchup z cukinii: na słodko i ostro

Ketchup z cukinii, podobnie jak klasyczny, można doprawić według własnych upodobań. Podstawowe przyprawy to czosnek, cebula, ocet jabłkowy, ziele angielskie i liść laurowy. Możesz też dodać cynamon, goździki, chili, a nawet imbir, aby nadać ketchupowi wyjątkowego, orientalnego charakteru.

Jeśli chcesz uzyskać delikatnie słodki ketchup bez dodatku cukru, spróbuj dodać do przepisu kilka startych jabłek. Jabłka naturalnie osłodzą sos.

Dla miłośników pikantnych smaków polecamy kilka papryczek chili. Pikantność świetnie równoważy naturalną słodycz cukinii i przypraw.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 23.06.2020.

Czytaj też:
Sałatka z grillowanej cukinii sprawdzi się na lunch do pracy Kurczak z bakłażanem i cukinią to idealny letni obiad Zobacz pomysł na pizzę z cukinią

DRUKUJ PRZEPIS

Redakcja poleca

REKLAMA