Zimowe grzyby, które rosną pomimo mrozów i są jadalne: znasz te gatunki? Możesz je znaleźć pod warstwą śniegu

grzyby zimowe fot. Adobe Stock, orestligetka
Grzyby zimowe, które są jadalne? Tak! Zimą możesz znaleźć w lesie gatunki, które są odporne na niskie temperatury i nadają się do przygotowania pysznych potraw. Wśród jadalnych grzybów zimowych w Polsce znajdują się 3 gatunki: boczniaki, uszak bzowy oraz zimowa płomiennica. Zobacz, gdzie ich szukać.
/ 12.12.2023 05:29
grzyby zimowe fot. Adobe Stock, orestligetka

Zimą najczęściej sięgasz po grzyby suszone lub mrożone. Okazuje się jednak, że istnieją gatunki, które są w stanie rosnąć pomimo zimowej aury na zewnątrz. Zobacz, gdzie szukać grzybów zimowych i jak je wykorzystać.

Spis treści:

  1. Boczniak ostrygowaty
  2. Płomiennica zimowa
  3. Uszak bzowy

Grzyby zimowe jadalne: boczniak ostrygowaty

Boczniaki (pleurotus ostreatus) to bardzo popularne grzyby, dostępne w wersji świeżej w większości marketów. Wyglądają dość egzotycznie, tymczasem możesz je znaleźć w polskich lasach. Różnią się one jednak nieco wyglądem od tych wykorzystywanych w handlu.

Boczniaki leśne rosną dziko w skupiskach, ich barwa może być naprawdę różnorodna - od szarej przez brązową aż po lekko fioletowawą. Możesz je spotkać przy martwych lub umierających drzewach, na których boczniaki żerują, przy okazji rozkładając je. Pamiętaj, żeby zbierać jedynie kapelusze boczniaków i uważać na przejrzałe owocniki.

Uważaj, bo boczniaki łatwo pomylić z trującym łycznikiem późnym (panellus serotinus) - jest on mniejszy, niż boczniak, dodatkowo ma mocno żółty trzon. Kapelusz czasem jest wybarwiony na zielono. Jeśli nie masz pewności, czy to boczniak, nie zbieraj go.

grzyby zimowe w polsce

fot. Grzyby zimowe w Polsce: boczniaki/Adobe Stock, Jaroslav Machacek

Grzyby zimowe w Polsce: płomiennica zimowa

Płomiennica zimowa (flammulina velutipes) to charakterystyczny grzyb, którego łatwo odróżnić od innych gatunków. Występuje dość pospolicie jesienią i zimą - możesz na niego trafić nawet na przełomie lutego i marca. Zdecydowanie woli ciepłe zimy i nie do końca toleruje mrozy.

Może rosnąć zarówno na żywych, jak i obumarłych drzewach, w szczególności wierzbach, topolach i wiązach. Posiada charakterystyczne duże blaszki i dość krótki trzon. Płomiennica świetnie nadaje się do marynowania i duszenia. Ma łagodny smak, dzięki czemu sprawdzi się w większości potraw.

zimowe grzyby w lesie

fot. Grzyby zimowe jadalne: płomiennica zimowa/Adobe Stock, Alexander Kurlovich

Grzyby zimowe: uszak bzowy

Ten charakterystyczny grzyb znany jest pod nieco inną nazwą - grzyb mun. Nazywany też chińskim smardzem, uszakiem judaszowym albo grzybem bzowym. Uszak bzowy (auricularia auricula-judae) ma ciekawy wygląd i kształt, przez co porównywany jest właśnie do uszu.

Możesz go spotkać w okolicy bzów, najczęściej porasta obumarłe gałązki oraz pniaki. Uszaki rosną nie tylko w lasach, ale także przestrzeniach miejskich, np. parkach. Nie mają szczególnie charakterystycznego smaku, dzięki czemu dobrze komponują się z większością potraw. Zwykle wykorzystywane są jako dodatek do dań na ciepło.

zimowe grzyby jadalne

fot. Grzyby zimowe: uszak bzowy/Adobe Stock, PiLensPhoto

Czytaj także:
Czy można mrozić grzyby?
Czy można wyhodować grzyby w domu?
Jak szybko rosną grzyby?
 

Redakcja poleca

REKLAMA