Wartości odżywcze grzybów

Chińskie shi-take maja wiele wartości odżywczych.
Dawniej rozpowszechnione było przekonanie, że grzyby nie posiadają żadnych cennych składników odżywczych, poza niektórymi minerałami. Obecnie dowiedziono, że grzyby dostarczają organizmowi wiele cennych składników.
/ 28.06.2019 13:28
Chińskie shi-take maja wiele wartości odżywczych.

Woda i białka

Jak powszechnie wiadomo grzyby składają się z 80-90% z wody, która pod wpływem obróbki termicznej częściowo odparowuje. W grzybach suszonych znajdujemy praktycznie same białka, bardzo wartościowe, bo zawierające także takie aminokwasy, których człowiek nie jest w stanie wytworzyć sam. Warto więc pamiętać o grzybach, gdy decydujemy się na dietę wegetariańską.

Witaminy 

W grzybach znajdziemy witaminy z grupy B, PP, A, D, nie zawierają natomiast witaminy C.
Na przykład popularna kurka - Pieprznik jadalny, łac Cantharellus, jadalny zawiera znaczne ilości witaminy B1, porównywalne z drożdżami piekarskimi. Natomiast mleczaje, łac. Lastarius zawierają duże ilości witaminy A, zaś borowik łac Boletus i podgrzybek brunatny łac. Xerocomus radius. Odznaczają się sporą zawartością cennej witaminy D. Wszystkie grzyby zawierają witaminę PP.

Zobacz także: Oryginalne dania z grzybów

Błonnik

Grzyby posiadają specyficzny błonnik zwany funginem, który nie jest trawiony przez człowieka. Nóżki grzybów mają go więcej niż kapelusze, dlatego pod względem kulinarnym powinniśmy w większym stopniu wykorzystywać kapelusze niż nóżki.

Węglowodany

Węglowodany grzybów natomiast są dobrze przyswajane przez człowieka, stąd poczucie sytości po najedzeniu się grzybami.

Tłuszcze

Grzyby zawierają 8-9% tłuszczu, przypominającego zwierzęcy i jest on dla człowieka łatwostrawny.

Zobacz także: Grzyby w kuchniach świata

Sole mineralne i mikroelementy

W grzybach znaleziono żelazo, sole mineralne potasu, fosforu, wapnia, sodu, oraz takie mikroelementy jak cynk, miedź, jod, fluor, mangan i ołów, które można znaleźć w innych jadalnych roślinach.

Najbardziej jednak cenimy grzyby za niepowtarzalne walory smakowe i substancje aromatyczne, które powodują, że stosujemy grzyby nie tylko jako składnik podstawowy potraw, ale też jako stosunkowo drogą przyprawę.

Niestety grzyby są ciężkostrawne, nie zaleca się ich podawać dzieciom oraz osobom z chorobami wątroby.

Redakcja poleca

REKLAMA