Panierowanie mięsa przed smażeniem.

Panierka – zrezygnuj z bułki tartej

Kotlet schabowy, to jedno z wielu dań kuchni tradycyjnej, które Polacy lubią jeść na obiad. A jeśli kotlet schabowy, to wiadomo - obtoczony w grubej warstwie panierki. Tylko czy ktoś z nas, zastanawiał się nad tym, jak bardzo tradycyjna panierka zwiększa kaloryczność przygotowywanych potraw? A może warto zmienić nawyki żywieniowe i zastosować zdrowszą wersję panierki? Oto kilka przydatnych informacji na ten temat.
/ 28.11.2012 13:54
Panierowanie mięsa przed smażeniem.

Panierka a zdrowie

Trzeba być świadomym tego, że panierka zwiększa kilkukrotnie kaloryczność potraw podczas smażenia. I nie ma tutaj znaczenia to, czy wykorzystujemy do przygotowania posiłku domowo robioną, tradycyjną panierkę, czy gotową kupioną w sklepie. Bułka tarta, będąca tak chętnie stosowanym przez wiele osób w kuchni dodatkiem, to nic więcej jak zbędny pochłaniacz kalorii. Zresztą to samo dotyczy mąki pszennej. Podczas smażenia, panierka pochłania tłuszcz znajdujący się na patelni, powodując wzrost kaloryczności spożywanych potraw.

Nawet, jeśli przygotowujemy coś niskokalorycznego, np. rybę, to tłuszcz, na którym smażymy zostaje wchłonięty właśnie przez panierkę, a następnie trafia do naszego żołądka. Nie bez znaczenia jest również rodzaj tłuszczu, którego używamy do smażenia.

Lepiej, a na pewno korzystniej dla zdrowia jest, gdy do przygotowywania kotletów czy innych potraw smażonych wykorzystujemy tłuszcz roślinny, tj. olej słonecznikowy lub rzepakowy. Są one zdecydowanie lepsze dla zdrowia, niż tłuszcze zwierzęce, takie jak smalec czy masło. Zawarte w olejach kwasy nienasycone, obniżają poziom cholesterolu we krwi i zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby miażdżycowej, a co za tym idzie problemów z układem krążenia. Tłuszcze zwierzęce, choć zdecydowanie smaczniejsze, wykazują działanie odwrotne, aniżeli tłuszcze roślinne. Są wysokoenergetyczne, podnoszą poziom cholesterolu (w tym „złego” LDL) i sprzyjają chorobom układu krążenia. A więc jeśli mamy ogromną ochotę na schabowego w panierce, usmażmy go na oleju roślinnym, oczywiście rozgrzanym do odpowiednio wysokiej temperatury.

Zobacz także: Idealna panierka do mięsa

Czym zastąpić lub wzbogacić tradycyjną panierkę?

Coraz chętniej szukamy alternatywy dla tradycyjnej panierki przygotowanej z mąki, jajek i bułki tartej. Ciekawym pomysłem może być dodanie to niej sezamu, otrąb, orzechów włoskich i arachidowych. Przygotowując kotlety drobiowe czy wieprzowe możemy wykorzystać do ich obtoczenia ziarna dyni i słonecznika, oraz płatki owsiane lub kukurydziane. Takie „inne” panierki bardzo dobrze smakują, czyniąc z naszych dań posiłki bardziej efektowne i urozmaicone. Aby nieco obniżyć kaloryczność panierki, warto zastąpić bułkę tartą płatkami owsianymi, otrębami, sezamem lub siemieniem lnianym.

Polecamy również: Schabowy na piątkę

Dietetycy zalecają, aby produkty panierowane nie były spożywane częściej niż raz w tygodniu, ze względu na swoją kaloryczność. Osoby starsze, u których metabolizm jest znacznie wolniejszy, nie powinny w ogóle jadać takich produktów. Dzieci warto zapoznawać z nowymi smakami i pokazywać, że kotlet schabowy może być równie dobry bez panierki.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (13)
/15.05.2018 10:34
Pseudo porady. Wszystko na odwrót. A czy siemię lniane można poddawać obróbce w wysokiej temperaturze? Komentarze nie do końca prawidłowe.
/26.11.2016 14:46
Tluszcze roslinne to w wiekszosci kwasy tluszczowe wysokonienasycone ktore pod wplywem temperatury zamieniaja sie w tak zwane trans tluszcze (trucizne). Tluszcze zwiezece skladaja sie glownie z kwasow tluszczowych nasyconych ktore nie reaguja po podgrzaniu czyli sa bezpieczne dla zdrowia. Tluscze roslinne jak i oleje zawarte w orzechach jemy na surowo. Oleje roslinne wybieramy tylko tloczone na zimno i nie podgrzewamy. Przestanicie ttruc ludzi...
/20.07.2016 10:57
Taaak, smażcie dalej na tłuszczach roślinnych... Poza kokosowym żaden nie nadaje się do smażenia.
POKAŻ KOMENTARZE (10)