Czy czytasz etykiety na opakowaniach?
Czy wybierając płatki śniadaniowe zastanawiasz się nad ich wartością odżywczą, czy też czynnikiem decydującym o wyborze jest dla Ciebie wyłącznie smak lub cena? Czy kupując wodę butelkowaną interesuje Cię, czy jest to woda mineralna czy źródlana, czy też wybierasz tą butelkę, której kształt lepiej dopasowuje się do dłoni?
Producenci żywności celowo wprowadzają coraz to nowsze opakowania produktów żywnościowych i prześcigają się w spotach reklamowych. Doskonale wiedzą jak przyciągnąć uwagę konsumenta… Ale czy aby na pewno decydującą rolę przy wyborze produktu powinien odgrywać kolor lub kształt opakowania?
Polacy mają jeden z najgorszych wyników na świecie w zakresie umiejętności czytania etykiet. Badania przeprowadzone przez Nestle Polska S.A. wykazały, że jedynie 50% Polaków czyta etykiety produktów przed podjęciem decyzji o ich zakupie. Niestety co czwarta osoba nie potrafi wykorzystać posiadanych informacji.
Informacje, które producenci zamieszczają na opakowaniach swoich produktów, bardzo często są dla nas niezrozumiałe, co zniechęca do tego, żeby się z nimi zapoznać. Wielu z nas pyta: po co tyle cyferek, słówek, zdań, obrazków?
Jeśli nie masz nawyku czytania etykiet, nabądź go! Etykiety są tworzone dla Ciebie jako konsumenta żywności! Etykieta to nie tylko ładna oprawa, ozdoba opakowania produktów, które kupujesz. Etykieta to nieoceniona pomoc w świadomym wyborze najbardziej odpowiedniego dla Ciebie produktu!
Zdziwisz się, jak wiele cennych informacji żywieniowych możesz uzyskać o produkcie, którego kupno rozważasz. Nawyk czytania etykiet to kluczowy krok w zmianie swoich nawyków żywieniowych.
Po co nam etykiety?
Znakowanie opakowań żywnościowych to jeden z elementów szeroko rozumianej polityki zapewnienie bezpieczeństwa żywności, za którą odpowiadają rząd i producenci żywności.
Informacje, które producent zamieszcza na etykiecie, nie są przypadkowe, tylko ściśle regulowane prawnie. Szczegółowe wytyczne odnośnie tego, co powinno znaleźć się na opakowaniu, określa ustawa o Bezpieczeństwie Żywności i Żywieniu człowieka, Rozporządzenie w sprawie znakowania środków spożywczych i dozwolonych substancji dodatkowych.
Zobacz też: Jak czytać etykiety na opakowaniach żywności?
Informacje, których nie może zabraknąć na etykiecie:
- nazwa handlowa,
- nazwa produktu (określa rodzaj produktu: np. napój energetyzujący),
- lista składników,
- zawartość netto opakowania, ilość sztuk lub porcji,
- wartość kaloryczna,
- wartość odżywcza,
- ostrzeżenia przed występowaniem składników alergennych,
- warunki przechowywania, przygotowania i obróbki kulinarnej (jeśli brak tej informacji mógłby spowodować niewłaściwe postępowanie ze środkiem spożywczym),
- data minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia,
- nazwa producenta i miejsce produkcji,
- źródło pochodzenia,
- oznaczenie partii produkcyjnej,
- klasa jakości handlowej.
Data minimalnej trwałości a termin przydatności do spożycia. Czym się różnią?
Jaka jest różnica między datą minimalnej trwałości a terminem przydatności do spożycia?
- data minimalnej trwałości oznacza datę, do której prawidłowo przechowywany środek spożywczy zachowuje swoje właściwości. Data powinna być poprzedzona określeniem "najlepiej spożyć przed" albo określeniem "najlepiej spożyć przed końcem”.
- termin przydatności do spożycia oznacza się określeniem: „należy spożyć do:" i informuje nas o terminie, po upływie którego środek spożywczy traci przydatność do spożycia. Termin ten jest podawany w przypadku środków spożywczych nietrwałych mikrobiologicznie, np. na produktach mięsnych, nabiale, sałatkach.
Zobacz też: Jak przechowywać jedzenie w lodówce?