Kapusta to warzywo, które dobrze przechowuje się, zachowując cenne składniki. Przyrządzaj ją więc nawet kilka razy w tygodniu. Najpopularniejsza jest kapusta biała, którą można przyrządzać na wiele sposobów. Ale pozostałe odmiany są również łatwo dostępne i wartościowe. Dobrze jest więc także nimi urozmaicać sobie dietę. Warto przy tym pamiętać, że zewnętrzne zielone liście są bogatsze w cenne składniki niż te wewnętrzne, niemal białe.
Kapustę należy przechowywać w chłodzie, bo wtedy jej liście nie więdną i nie obsychają. Powinna też mieć ograniczony dostęp światła, inaczej żółknie i staje się mniej wartościowa. Odkrojony kawałek kapusty warto przykryć folią, trzymać w lodówce i szybko zużyć.
Jak przyrządzać kapustę?
Kapusta uchodzi za ciężkostrawną. Czas obalić ten mit!- To, co czyni potrawy z kapusty ciężkostrawnymi, to dodatek tłuszczu i tłustych mięs. Jeśli z nich zrezygnujesz oraz dosypiesz do gotującej się kapusty trochę kminku, cząbru lub majeranku, otrzymasz niskokaloryczne, lekkostrawne danie.
- Potrawy z kapusty należy gotować przy uchylonej pokrywce przez pierwsze 15-20 minut. W tym czasie ulotni się z nich większość związków dających potrawom nieprzyjemny zapach i powodujących wzdęcia.
- Potraw z kapustą (głównie świeżą) nie gotuj dłużej, niż tego wymagają. Rozgotowane stają się bowiem nieapetyczne, bardziej wzdymające i nabierają przykrego siarkawego zapachu.
- Nie przesalaj potraw z kapusty. Nadmiar soli jest nie tylko niewskazany dla naszego serca, ale też żołądka. Podobnie jak zasmażka.
Na kolejnych stronach dowiesz się więcej o odmianach kapusty!
Zobacz też przepisy na dania z kapustą:
Młoda kapusta - przepisy na dania z młodej kapusty
Kapusta z grochem - przepis
Kapusta biała
- Ta wczesnych odmian tworzy zwykle mniejsze, bardziej zielone główki, które nadają się jedynie do przechowywania przez kilkanaście dni. Główki późnych odmian są zwarte, duże, w środku niemal białe. Trwałe i doskonałe do kiszenia.
- Do czego wykorzystywać białą kapustę? Na surówki (w tej postaci jest najzdrowsza). Można ją też dusić, dodawać do potraw mięsnych, zapiekanek. Da się z niej przygotowywać gołąbki. Kiszona jest jeszcze pyszniejsza!
- 24 kcal w 100 g, bogata w potas, magnez, fluor.
Czerwona kapusta
- Główki są mniejsze niż kapusty białej, ale bardzo twarde i zwarte. Późne odmiany doskonale się przechowują. Można je kisić! W czasie gotowania jej kolor nabiera mało apetycznego odcienia, ale po zakwaszeniu wraca do różowej barwy.
- Co przyrządzić z czerwonej kapusty? Można z niej robić surówki, sałatki. Dobrze komponuje się z czosnkiem
- 21 kcal w 100 g, ma dużo potasu i witaminy C.
Kapusta pekińska
- Ma podłużne, pofałdowane, zielonożółte liście z białym, szerokim żyłkowaniem. Część zielona jest delikatna i cienka, zaś biała - twarda i chrupiąca. Dosyć dobrze przechowuje się, najlepiej zawinąć ją w folię spożywczą.
- Do czego używać kapusty pekińskiej? Zazwyczaj serwuje się ją w formie surówek, ale równie dobrze smakuje na ciepło. Można ją dusić z mięsem, innymi warzywami, albo krótko smażyć. Warto dodawać ją do zup!
- 12 kcal w 100 g, ma sporo sodu, potasu i białka.
Kapusta włoska
- Jedna z najbardziej wartościowych kapust. Jej mocno pofałdowane liście tworzą mniej lub bardziej zwarte główki, głąb jest niewielki. Smak można ocenić jako łagodniejszy niż białej. Do przechowywania najlepiej nie pozbawiać jej wierzchnich liści, a dłużej pozostanie świeża.
- Do czego używać włoskiej kapusty? Doskonała do gołąbków! Możną ją też faszerować w główkach, piec i podawać z sosem. Liście nadają się do mięsnych rolad, zup, robi się z nich surówki.
- 25 kcal w 100 g, zawiera dużo fosforu, wapnia, żelaza, białka i potasu.
Brukselka
- Zwana kapustą brukselską ma małe, zielone główki wielkości orzecha włoskiego. Rosną one po kilkadziesiąt sztuk na jednym pędzie. Jej odmiany są dość późne, ale liście więdną szybciej niż u dużych kapust.
- Brukselka nie nadaje się do jedzenia na surowo. Po ugotowaniu może stanowić doskonałą jarzynkę (wystarczy zasmażka z tartej bułki), nadaje się też do zapiekania. Dobry dodatek do zimowych zup jarzynowych.
- 36 kcal w 100 g, niezwykle bogata w potas, błonnik, witaminę C i żelazo.