Jagody - cenne lekarstwo
Jagody zawierają witaminy z grupy B, prowitaminę A, witaminę C, dużo składników mineralnych, wapnia, potasu, magnezu, fosforu i żelaza. Okazuje się, że są najbogatszym źródłem antyoksydantów. Poprawiają pamięć i koncentrację.
W czasach, gdy nie znano antybiotyków, czarnymi jagodami leczono zakażenia, tyfus, a nawet polio. Zwalczano nimi również gronkowca. Napary z tych suszonych owoców działają uspokajająco i przeciwbólowo, a syropy leczą kaszel i infekcje układu oddechowego. Ekstrakty z jagód znajdziemy w wielu preparatach okulistycznych. Stosuje się je nie tylko przy problemach z przewodem pokarmowym, lecz także w zaburzeniach mikrokrążenia w gałce ocznej, jak i przy chorobach siatkówki oka. Jagody sprawdzą się też po wielogodzinnej pracy przy komputerze.
Polecamy także: Jak zrobić syrop, dżem i tartę wiśniową?
W kuchni na wiele sposobów
Jagody doskonale smakują na surowo, z jogurtem naturalnym i cukrem, nadają się do letnich zup owocowych, kompotów i soków. Możemy je również dodawać do ciast i deserów, nadziewać nimi pierogi i bułeczki drożdżowe. Sok z czarnych jagód jest uznawany za antidotum na zatrucia, ponieważ wychwytuje z organizmu wszelkie toksyny i chroni przed pylicą.
Ciasto z jagodami na maślance
Składniki na ciasto: 1 szklanka maślanki, 2 jajka, 1 szklanka cukru, 1 opakowanie cukru waniliowego, 0,5 szklanki oliwy, 2,5 szklanki mąki, 3 łyżeczki proszku do pieczenia, świeże jagody.
Składniki na kruszonkę: 3/4 szklanki mąki, 3/4 szklanki cukru, 1/2 kostki margaryny lub masła.
Przygotowanie:
Ciasto: cukier i jajka ubijamy mikserem, dodajemy maślankę i oliwę. Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia i powoli dodajemy do ciasta. Na koniec wsypujemy cukier waniliowy. Owoce układamy na cieście. Kruszonka: miękką margarynę ucieramy z cukrem, następnie dodajemy mąkę. Rozkruszamy na owocach. Pieczemy 55 min w 180 stopniach.
Zobacz także: Jakie ciasta i desery z czereśni?
Muffiny z jagodami
Składniki: 1 i 3/4 szklanki mąki, 1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej, 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia, pół szklanki cukru, pół tabliczki startej gorzkiej czekolady, niecała szklanka (ok. 200ml) kefiru, pół szklanki oleju, 1 jajko, szklanka jagód.
Wykonanie: W jednej misce wymieszać wszystkie suche składniki: mąkę, sodę, proszek do pieczenia, cukier i startą czekoladę. W drugiej wymieszać jajko z kefirem, a następnie dodać olej. Połączyć suche składniki z mokrymi, a następnie delikatnie wmieszać jagody. Formę do muffinek wyłożyć papilotkami, nakładać ciasto do ¾ wysokości foremek. Piec w temp. 180st. przez około 25 min., do tzw. „suchego patyczka”. Po upieczeniu przestudzić.
Kaszka manna z jagodami
Składniki: 15 łyżeczek kaszki manny, 0,5 l mleka, około 0,5 szklanki wody (opcjonalnie), 2 łyżeczki cukru, szczypta soli, jagody (może być jedna szklanka lub więcej).
Przygotowanie: Potrzebne będą 2 garnki - mniejszy i większy. W większym gotujemy mleko z jedną łyżeczką cukru i szczyptą soli. W mniejszym gotujemy na małym ogniu jagody z drugą łyżeczką cukru - dusimy około 5 - 10 min. Do gotującego się mleka wsypujemy kaszkę, mieszamy. Jeśli jest za gęste dodajemy wody. Na ogniu trzymamy, mieszając około 3 min.
Na talerz/miseczkę nakładamy kaszkę, dekorujemy sokiem z jagód i owocami.
Zobacz także: Jak zachować witaminy w przetwarzanych owocach i warzywach?