Kabaczek, cukinia, dynia, patison - co warto o nich wiedzieć

cukinia faszerowana fot. Kasia Bukowska
Są smaczne, niedrogie, łatwo je przechowywać. Podawaj najlepiej w towarzystwie ziół i czosnku
/ 09.09.2017 12:32
cukinia faszerowana fot. Kasia Bukowska

Niskokaloryczne, bo 100 g cukini to 20 kcal, dyni ok. 30 kcal; i lekkostrawne, dlatego są doskonałe w diecie odchudzającej.

Ich miąższ i skórka (cukinii i młodych patisonów nie obiera się) są źródłem beta-karotenu, który chroni przed nowotworami, schorzeniami serca, poprawia koloryt skóry i wygładza ją. Cukinia dostarcza też wit. C i potasu. Nasiona dyni zawierają białko i cynk, a jej miąższ witaminy z grupy B i E.

Co warto wiedzieć o warzywach dyniowatych?

Jadalne kwiaty warzyw dyniowatych


Kwiaty dyni, cukinii i innych warzyw dyniowatych można dodawać do sałatek i zup. Doskonale smakują faszerowane ryżem i mięsem i obsmażone w cieście naleśnikowym. Farsz należy przygotować przed zerwaniem kwiatów, bo szybko więdną.

Patison


Najlepszy smak i odpowiednią kruchość mają owoce ważące do 20-30 dag. Większe patisony są mdłe w smaku i mają twardą skórkę.


Kabaczek


Najsmaczniejsze są owoce o długości do 30 cm, ważące 60-80 dag. Mają małe nasionka, których nie trzeba usuwać. Większe kabaczki należy obierać.


Cukinia


Najlepsza jest młoda, o długości do 20 cm, z cienką, delikatną skórką i miąższem z ledwo widocznymi pestkami. Taką można dodawać do potraw ze skórką. Wyrośnięte, starsze warzywa lepiej obrać ze skórki. Od niedawna w sprzedaży jest nie tylko zielona cukinia, ale również jasnozielona i żółta. Wszystkie świetnie wyglądają zmieszane w jednej potrawie. Cukinia żółta jest bardziej chrupka.

Dynia


Powinna być dobrze dojrzała, wtedy jej miąższ jest słodkawy i ciemnopomarańczowy. By sprawdzić, czy jest dobra, naciśnij skórkę przy ogonku - powinna się zagłębić. Smaczne są nasiona dyni, można je jeść po wysuszeniu lub usmażone.

Jak przygotowywać warzywa dyniowate?

  • Wszystkie warzywa są znakomite faszerowane mięsem i zapiekane. Dobrze komponują się z pomidorami i żółtym serem.
  • Młodą cukinię można dodawać do surówek, miąższ dyni - do ciast i zup. Można ją też dusić, robić konfitury i marynaty.
  • Kabaczek świetnie smakuje, zapiekany pod beszamelem, smażony w plastrach.
  • Patisony najlepiej ugotować z czosnkiem i pomidorami, obsmażyć.

Przechowywanie


  • Młode cukinie, kabaczki i patisony w foliowej torebce, w lodówce przechowywać do tygodnia - potem miękną i więdną. Starsze, w chłodnym, suchym miejscu można trzymać kilka tygodni.
  • Dynie bez usuwania ogonka przechowywać w temp. 0-4°C, zrywane we wrześniu - 2 miesiące, dojrzewające późną jesienią - pół roku.

Proste i pyszne dania z warzyw dyniowatych

Tarteletki z cukinią i dynią

Z 30 dag mąki, 15 dag margaryny, 3 łyżek wody i szczypty soli zarób ciasto, wstaw na 1 godz. do lodówki. Rozwałkuj na grubość 1 cm, 3/4 ciasta wyklej małe foremki. Pół cukinii pokrój na plasterki, 20 dag miąższu dyni w kostkę, a paprykę na paski. Warzywami wypełnij foremki, oprósz solą, przykryj paskami ciasta, piecz 30 min w 180°C.

Zapiekanka z cukinią

2 młode cukinie i 3 pomidory pokrój w kostkę, a seler naciowy na małe kawałki. Posiekaj 2 dymki razem ze szczypiorkiem. Składniki wymieszaj z 20 dag żółtego sera pokrojonego w kostkę. Przełóż do natłuszczonego olejem żaroodpornego naczynia. Zapiekaj ok. 20 minut w 180°C, posyp natką pietruszki.

Redakcja poleca

REKLAMA