Gęś pochodząca z listopadowego uboju ma białe, delikatne mięso, dlatego właśnie w listopadzie pieczona gęś smakuje najlepiej. Przed włożeniem gęsi do piekarnika trzeba natrzeć ją przyprawami (głównie solą i majerankiem lub cząbrem).
Jak upiec gęś w piekarniku?
Gęś zazwyczaj faszeruje się przed pieczeniem. Warto także natrzeć ją przyprawami, a zwłaszcza solą i wstawić na kilka godzin do lodówki. Wówczas będzie się piekła szybciej.
Jeśli chcesz upiec gęś nadziewaną, ustaw temperaturę 160 - 190 stopni (grzałka góra - dół) i piecz przez minimum 1,5 godziny do około 3 godzin (dla gęsi małej i średniej wielkości). Czas pieczenia gęsi możesz wydłużyć dla dużych okazów (nawet do 4,5 godz.).
Przed pieczeniem zważ gęś - średnio należy piec ją przez około 45 minut na 1 kg mięsa.
Aby pieczona gęś była miękka i soczysta, w trakcie pieczenia podlewaj sosem, który będzie się wytapiał, co około 15 minut. Gęś jest dosyć tłusta, nie potrzeba dodawać żadnego innego tłuszczu do pieczenia.
fot. Adobe Stock
Jeśli skórka na wierzchu mimo długiego pieczenia nie będzie tak rumiana jak oczekiwałaś, możesz oprószyć ją z wierzchu mąką i włożyć z powrotem do pieca.
Co zrobić z sosem z pieczenia gęsi?
Spod pieczonej gęsi zostanie zwykle sporo tłuszczu oraz sosu, z którego w lodówce zrobi się galareta. Po zastygnięciu tłuszczu i oddzieleniu się od galarety, zbierz go, roztop na patelni i dodaj do niego drobno pokrojonej cebuli oraz majeranku – w ten sposób powstanie jeden z najlepszych smalców, jakie zna polska kuchnia.
Naturalny sos, z którego zrobiła się w lodówce galaretka, doskonale wzbogaci też smak innych pieczonych mięs, będzie stanowił dobrą bazę do ostrych sosów, może też być wykorzystany do zup z kapustą lub warzywami strączkowymi.
Artykuł powstał na podstawie tekstu Doroty Dardzińskiej. Pierwotnie został opublikowany 1.10.2010.
Zobacz jak upiec inne mięsa:
Jak upiec kaczkę?
Pieczone udka kurczaka
Pieczeń wołowa - jak ją przyrządzić?