Jak przechowywać przetwory?

Przetwory
Rzędy kiszonych ogórków, rubinowych konfitur i smukłych butelek ze słodkimi sokami, a wszystko pięknie opisane, ozdobione, czyściutkie… Taki widok bywa przyjemniejszy niż patrzenie na niejednego przystojniaka. Ale żeby móc ten obraz utrwalić, przetwory trzeba jeszcze umiejętnie przechowywać.
/ 23.09.2010 11:22
Przetwory

Najlepsze do tego celu są chłodne, ciemne piwnice (o temp. 4-8 stopni Celsjusza). Miejsce to powinno być czyste, suche i przewiewne. Przetwory w słoikach są np. wrażliwe na działanie światła słonecznego – tracą wówczas barwy i wartość witaminową.

Jeśli nie dysponujemy piwnicą, przetwory przechowujmy w szafach lub szafkach, z tym że przeznaczmy na ten cel meble przewiewne. Przetwory z cukrem można przechowywać w nieco wyższych temperaturach, natomiast marynaty i kiszonki oraz przetwory pasteryzowane – w miejscach chłodniejszych. Do tego celu (z braku piwnicy np.) wybierajmy szafki choćby pod oknem, gdzie temperatura bywa zazwyczaj niższa. I uwaga – muszą to być meble wentylowane (plecy z otworami lub brak tylnej płyty).

Zobacz także: Jak się robi dżemy?

Szafki takie powinny być często wietrzone, idealnie czyste (inaczej wyhodujemy sobie na przetworach kolonie bakterii) i nie powinno się w nich przechowywać oprócz przetworów innych rzeczy.
Przetwory ustawiamy na półkach rodzajami (szukanie np. dżemu truskawkowego między kiszonkami wiąże się z ciągłym wstrząsaniem naszych smakołyków, co wcale im nie służy), opisujemy i koniecznie zaznaczamy datę wykonania! Co 2-3 tygodnie przeglądamy nasze zapasy, czy czasem coś się nie psuje. Jeśli tak, wyjmujemy taki egzemplarz, aby nie „zarażał” reszty.

Odnośnie kwaszonek, najlepiej jest przechowywać je oczywiście w temperaturze 0-5 st. Celsj., ewentualnie do 8 st. Jeśli nie mamy takich warunków, kwaszonki po zakwaszeniu trzeba pasteryzować. Wówczas można je przechowywać np. w mieszkaniu. Niska temperatura służy wydłużonemu przechowywaniu przetworów. Jeśli musimy je trzymać w ciepłym mieszkaniu, wówczas zróbmy tylko tyle zapasów, ile będziemy w stanie zjeść w ciągu 4-6 miesięcy.

Polecamy: Jak robić powidła?

Redakcja poleca

REKLAMA