Najsmaczniejszy jest duży owoc ze lśniącą i gładką skórką. Dojrzały owoc przekrój w poprzek na pół. Nasiona otoczone miąższem można wyjąć łyżeczką, ale wygodniej jest opukać skórkę łyżeczką, a potem lekko ją zgniatać nad miską. Pestki granatu same wypadną.
Powinna być jędrna o intensywnej barwie i lekko brązowym zabarwieniu w narożach "żeber". Owoc karamboli dokładnie umyj i pokrój w plasterki lub w kostkę.
3. Kasztan jadalny
Wybierz twarde, lśniące, ciemnobrązowe i ciężkie owoce. Owoce umyj, osusz, gotuj we wrzącej wodzie przez ok. 30 minut. Skórkę usuń po ugotowaniu lub upieczeniu. Nie zwlekaj z tym, bo kasztany mogą nabrać gorzkiego smaku.
Przed zakupem potrząśnij owocem, by sprawdzić czy wewnątrz przelewa się sok. Najsmaczniejszy miąższ mają bowiem owoce pełne płynu. Metalowym szpikulcem przebij wgłębienia, które każdy owoc ma u nasady (zwykle są trzy). W tych miejscach skorupa jest cieńsza. Wylej ze środka sok. Rozbij owoc młotkiem, by wydostać miąższ. Możesz zetrzeć go na wiórki.
Najlepsze są owoce o żywej barwie i jędrnej, nie wysuszonej skórce. U dojrzałych liczi skórka jest matowa, czerwonobrązowa, z lekko spłaszczonymi brodawkami.Łamliwą skórkę łatwo rozłupiesz palcami. Uważaj, by nie uszkodzić delikatnego miąższu. Najlepiej małym nożykiem natnij skórkę na krzyż na spiczastym końcu owocu i delikatnie ją zdejmij. Następnie przekrój miąższ i usuń małą pestkę, która znajduje się w środku.
6. Mango
Najsmaczniejsze są dość twarde owoce o lśniącej skórce. W temperaturze pokojowej owoc szybko zmięknie. Miąższ mango wraz ze skórką odkrój ostrym nożem tuż przy pestce (najpierw jedną połowę, potem drugą). Następnie natnij go w kostkę aż do skórki i naciskając dwoma kciukami na skórkę wypychnij do góry. Odkrój nożem od skórki.
Dojrzały owoc wydziela wyraźny aromat. Opukiwany wydaje głuchy odgłos. Owoc melona przekrój na pół i łyżką usuń pestki. Następnie połówki podziel na ćwiartki lub ósemki i obierz ze skórki. Obrany miąższ pokrój na plasterki.