Jak jeść makrelę?

Caviche jest przedmiotem wielu sporów, który kraj jest ojczyzną tego dania.
Wędzona makrela należy do ulubionych polskich smaków, ale ryba ta jest równie dobra w tradycyjnej formie, smażona czy pieczona.
/ 05.04.2011 10:54
Caviche jest przedmiotem wielu sporów, który kraj jest ojczyzną tego dania.

Morski drobiazg

Jak na morską rybę makrela jest okazem dość niepozornym. Maksymalnie może osiągnąć długość do pół metra, ale zazwyczaj jest mniejsza i wielkością przypomina śledzia. Waży również niewiele. Łowiona jest przez cały rok, choć największe połowy odbywają się wtedy, gdy wielkie ławice zjawiają się w stałych miejscach na tarło. Mięso makreli jest szarawe z lekkim odcieniem różowym, ma mało ości, więc jest proste w przyrządzaniu i jedzeniu. Zawiera sporo tłuszczu, a przy tym dużo bardzo polecanego przez lekarzy omega 3. Dostarcza także fosfor, potas, jod i witaminy A, D i E. Warto makrelę włączyć do codziennego menu, bo jest prawdziwym przyjacielem zdrowia. Niektórym przeszkadza jednak jej dość wyrazisty, charakterystyczny zapach. Można go zmniejszyć moczeniem w mleku z pieprzem lub obkładaniem warzywami czy przyprawami. Jeśli decydujemy się na kupienie makreli nie wędzonej, lecz świeżej, musimy bardzo uważnie sprawdzić, czy na pewno mamy do czynienia z rybą świeżą. Powinna mieć błyszczące oczy, różowe skrzela i jędrne mięso.

Zobacz także: Ryba na patelni

Mocne do mocnego

Ponieważ makrela ma dość tłusty i wyrazisty smak, to zupełnie nie sprawdzą się przy niej dodatki zbyt delikatne. Dlatego myśląc o przyrządzeniu tej ryby, warto brać pod uwagę na przykład ostre sosy i cierpkie owoce. Chodzi o to, by zrównoważyć smaki, wzbogacić naturalny smak makreli, a to jest możliwe tylko wtedy, gdy towarzystwo będzie równie charakterne jak sama makrela. Przed smażeniem lub grillowaniem można rybę zamarynować, na przykład w białym winie. Sprawdzi się też podana do gotowej ryby sałata z sosem o intensywnym, nieco kwaskowym smaku, na przykład na bazie cytryny lub kaparów. Pomysłem wartym rozważenia są też sosy owocowe na bazie tych najbardziej cierpkich, na przykład agrestu. Nie jest propozycja oczywista, gdyż owoce na pierwszy rzut oka nie bardzo pasują do ryb, ale w tym wypadku efekt może nas mile zaskoczyć. Mniej rewolucyjne jest połączenie makreli z sosem musztardowym, a nawet sałatka z kiszonej kapusty. Makrelę wędzoną można jeść solo, ewentualnie robić z niej przepyszne pasty lub dodawać do sałatek.

Zobacz także: Jak zrobić rybę w piekarniku?

Redakcja poleca

REKLAMA