POLECAMY

Jak zrobić rybę w piekarniku?

Przygotowywanie ryb w piekarniku stało się modne - ryba z piekarnika jest zdrowsza niż smażona, bo nie wchłania nadmiernie tłuszczu z patelni. Jak zrobić rybę w piekarniku?
Jak zrobić rybę w piekarniku? fot. Fotolia

Jak upiec rybę?

Zaletą pieczenia ryb jest możliwość wprowadzania różnych składników dodatkowych, a także tworzenia od razu całych kompozycji smakowych, które potem w atrakcyjnej formie będziemy mogli od razu podać na stół. Przy pieczeniu ryby nie trzeba też stać cały czas w pobliżu, jak przy smażeniu, uważając, czy jakiś mniejszy kawałek nie przypieka się właśnie nadmiernie. Nie bez znaczenia jest też to, że minimalizujemy rybne zapachy, a kiedy gotowe danie pojawi się na stole, wokół roztacza się aromat ziół, warzyw i innych sekretnych ingrediencji, a nie tylko ryby.

Zobacz także: Jak grillować ryby?

Jak długo piec rybę w piekarniku?

Długość pieczenia dostosowujemy do wielkości ryby. Nieduże kawałki, pokrojone dzwonka i filety, dojdą do siebie po nieco ponad kwadransie. Jeśli wstawiamy do pieczenia większą rybę, to patrzymy nie na jej długość, a grubość. Dziesięć minut na każde dwa i pół centymetra grubości sprawia, że przeciętna rybka posiedzi w piekarniku około pół godziny.

Trochę więcej czasu wymagać będą bardziej skomplikowane dania, faszerowane i zwijane, a także całe ryby, ale i tak nie przesadzajmy. Godzina to absolutne maksimum przy naprawdę dużej sztuce. Piekarnik powinien być rozgrzany nieco powyżej 180 °C.

Pieczona ryba - z folii czy w kokilkach?

Ryby doskonale komponują się z sosami warzywnymi, które wzbogacają i urozmaicają smak, a poza tym zapobiegają przesuszeniu ryby. Można rybę obłożyć warzywami, nakryć plastrami boczku lub systematycznie podlewać oliwą czy marynatą. Dobrym rozwiązaniem jest pieczenie ryby w folii, co znacznie zmniejsza ryzyko nadmiernego wysuszenia. Doskonale sprawdza się to szczególnie w przypadku filetów i niedużych kawałków. Całą rybę można piec bez folii, bo naturalną ochroną jej skóra. W kokilkach lub naczyniach żaroodpornych świetnie poradzą sobie także ryby w sosach oraz ryby tłuste. 

Zobacz także: Ryby w diecie odchudzającej - sprawdź kaloryczność

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/8 miesięcy temu
lepiej zawinąć w papier do pieczenia :)
/rok temu
Tak w folii aluminiowej, można nieco podlać rtęcią i podlać którąś z oliwek kosmetycznych ( parabeny do smaku)
/rok temu
Tak extra ryba z folii aluminiowej jest szczególnie zdrowa. Gratuluję!!
POKAŻ KOMENTARZE (4)