Kapary po zerwaniu można zamarynować w occie, oleju albo roztworze solnym. Niekiedy zalewa się je również winem. Włosi doskonale wiedzą, że ich specyficzny smak idealnie pasuje do pizzy, spaghetti i sałatek. Polacy przekonali się do tej przyprawy dość niedawno i dodają ją m.in. do ryb i wieprzowych polędwiczek w sosie ziołowym.
W smaku przypominają trochę oliwki, chrzan i czarny pieprz. Niektórzy wyczuwają też delikatny aromat kapusty. Są one niezastąpionym dodatkiem do mięs (głównie drobiu i wieprzowiny), ryb, sosów (w szczególności pomidorowych) oraz sałatek. Idealnie komponują z takimi przyprawami, jak: bazylia, czosnek, oregano i estragon. Dodajemy do ciepłych dań na końcu. Nigdy ich nie gotujemy i nie wrzucamy do gorących dań, bo w wysokiej temperaturze tracą smak.
W kuchni używa się również liście krzewu (surowe albo marynowane) lub korzenie (otrzymany po ich spaleniu popiół zastępuje sól).
Kapary można dodawać do wielu potraw. Największym powodzeniem cieszą się m.in:
- krokiety rybne z kaparami (składniki: filety z pangi, mąka, mleko, oliwa, bułka tarta, jajko, kapary, przyprawy),
- cukinia z miętą i kaparami (składniki: cukinia, kapary, liście mięty, ocet winny, oliwa z oliwek, przyprawy),
- tosty z kaparami i serem (składniki: chleb tostowy, ser żółty, ser camembert, oliwki, kapary, cebula, zioła, ketchup).
- sałatka z kaparów i suszonych pomidorów (składniki: suszone pomidory, sałata lodowa, kapary, parmezan, oliwki, sos vinegrette),
- sos szpinakowy z kaparami (składniki: pietruszka, ogórki konserwowe, masło, kapary, sos beszamelowy, estragon).
Kapary w dużej części (niecałe 90%) składają się z wody, dzięki czemu są niskokaloryczne. 1 sztuka to ok. 0,5 kcal.
Zobacz przepisy z dodatkiem kaparów: Polędwiczki wieprzowe w ziołowym sosie, Śledzie w sosie ziołowo-koperkowym, Boeuf Stroganoff po polsku, Tapenada z czarnych oliwek, Pasta z wątróbki drobiowej z kaparami i filetami anchois, Kurczak po prowansalsku, Caponata – sycylijska potrawka z bakłażana, Królik w sosie kaparowym, Carpaccio.