Dania z kociołka moga byc alternatywą dla grilla.

Co wrzucić do kociołka

„Kociołek” to dość przyjemna i zachęcająca nazwa dla żeliwnego garnka o znaczącej pojemności od 3 do nawet 8 litrów i całkiem niemałej wadze sięgającej ośmiu kilogramów. Dania z kociołka są ciekawą alternatywą smakoszy grillowanych mięs i warzyw.
/ 21.08.2010 12:01
Dania z kociołka moga byc alternatywą dla grilla.

Przygotowanie dania z kociołka wymaga nie lada cierpliwości – na efekt trzeba bowiem czekać ponad godzinę, a w przypadku większych kociołków – nawet dwie godziny. Jednak gdy już zdecydujesz się na zakup kociołka nie zwlekaj zbytnio z jego przetestowaniem.

Tradycyjne danie z kociołka

Danie to istnieje w polskiej tradycji kulinarnej od dawna. Jego pierwotną wersją było obgotowanie zawartości w żeliwnym garze, który następnie zakopywano w ziemi, by składniki zmiękły pod wpływem utrzymującej się wysokiej temperatury. Dziś napełniony kociołek stawia się w ognisku. Ale czym go napełnić?

Posmaruj wnętrze kociołka oliwą i wyłóż go dokładnie liśćmi kapusty, osobiście polecam kapustę włoską, zdecydowanie odradzam pekińską. Teraz układaj w kociołku na przemian warstwę pokrojonych w grube plastry ziemniaków, warzyw: pietruszka, marchewka, seler, cebula i mięsa (łopatka, karczek) pokrojonego w gruba kostkę.

Polecamy: Jaką kiełbasę wybrać grilla

Mięso należy wcześniej przyprawić solą, pieprzem, czosnkiem. Więcej przypraw nie potrzeba – kiedy wszystko się ugotuje i każdy ze składników odda innym to co ma w sobie najlepszego zrozumiesz dlaczego nie warto używać nadmiaru przypraw. Do kociołka możesz jeszcze dorzucić 2 – 3 liście laurowe i ziela angielskie. Warstwy warzyw przesypuj odrobiną soli i pieprzu.

Warzywa, jeśli są młode możesz jedynie wyszorować i pokroić razem ze skórką, wyjątkiem jest oczywiście cebula.

Dymfok

Taką nazwę kociołka również możesz spotkać, pod tą nazwą szukaj również przepisów na potrawę o tej samej nazwie. Na Śląsku do dymfoka zamiast mięsa dodaje się kiełbasę i boczek. Z kolei górska wersja kociołka to baranina, smalec, kminek, papryka słodka i ostra, czosnek, pomidory, ziemniaki, cebula. Która wersja Ci bardziej pasuje? – smacznego!

Czytaj także: Boczniaki smaczne i zdrowe

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)