Najprostszy babciny przepis na żeberka w kapuście kiszonej. Czy wiesz, jak wybrać dobre mięso i dodatki?

prosty przepis na żeberka w kapuście kiszonej fot. Adobe Stock, elena_hramowa
Ten prosty przepis na żeberka duszone w kapuście kiszonej to doskonały wybór, jeśli szukasz pomysłu na klasyczny, domowy obiad, który rozgrzeje i zachwyci bogactwem smaków. W tym daniu liczy się przede wszystkim cierpliwość, ale także odpowiedni dobór mięsa oraz dodatków. Sprawdź, jak zrobić pyszne żeberka duszone.
/ 30.10.2024 17:27
prosty przepis na żeberka w kapuście kiszonej fot. Adobe Stock, elena_hramowa

Żeberka w kapuście kiszonej to tradycyjna, domowa potrawa, która łączy soczyste mięso z wyrazistym smakiem kiszonej kapusty. To jedno z tych dań, które idealnie sprawdza się na chłodniejsze dni, gdy szukasz posiłku sycącego i rozgrzewającego.

Klasyczne połączenie soczystych żeberek z kwaśną kapustą sprawia, że danie jest pełne smaku, aromatu i przypomina kuchnię, którą pamięta się z rodzinnego domu. Co więcej, przygotowanie żeberek w kapuście kiszonej jest prostsze, niż się wydaje, choć wymaga sporej cierpliwości.

Spis treści:

  1. Prosty przepis na żeberka w kapuście kiszonej
  2. Jakie żeberka wybrać do duszenia w kapuście?
  3. Dodatki do żeberek w kapuście kiszonej

Prosty przepis na żeberka w kapuście kiszonej

Żeberka w kiszonej kapuście to potrawa, która jest silnie zakorzeniona w tradycyjnej kuchni polskiej, zwłaszcza w regionach, gdzie kiszenie kapusty było częścią lokalnej kultury kulinarnej. W dawnych czasach przygotowanie dużych beczek kiszonej kapusty na zimę było niemal obowiązkiem, a gotowanie z jej wykorzystaniem - w zasadzie codziennością.

Żeberka w kapuście były ulubionym daniem na polskich stołach także dlatego, że stanowiły sycący i tani posiłek, który można było przygotować w dużym garnku dla całej rodziny.

Składniki:

  • 80 dag żeberek wieprzowych,
  • 60 dag młodej kiszonej kapusty,
  • garść suszonych śliwek,
  • pół szklanki soku jabłkowego,
  • 4 łyżki oliwy,
  • 3-4 ząbki czosnku,
  • 2-3 liście laurowe,
  • majeranek,
  • tymianek,
  • ziele angielskie,
  • imbir,
  • kolorowy pieprz,
  • sól.

Sposób przygotowania:

  1. Żeberka opłucz pokrój na 6 kawałków. Natrzyj czosnkiem, imbirem, pieprzem i solą. Przykryj i wstaw do lodówki na 2-3 godziny. Następnie obsmaż je krótko z każdej strony na oliwie.
  2. Dopraw majerankiem, tymiankiem, kolorowym pieprzem. Dodaj liście laurowe i ziele angielskie.
  3. Na koniec dodaj pokrojone suszone śliwki.
  4. Kapustę wymieszaj, połowę wyłóż na dno garnka. Na warstwie kapusty ułóż żeberka. Przykryj pozostałą kapustą. Zalej całość sokiem jabłkowym.
  5. Duś pod przykryciem około 45 minut.

żeberka w kapuście kiszonej

fot. Prosty przepis na żeberka w kiszonej kapuście/Adobe Stock, miro

Jakie żeberka wybrać do duszenia?

Sekret pysznych domowych żeberek tkwi nie tylko w dobrze przyrządzonej kapuście kiszonej, ale także w odpowiednim wyborze mięsa. Wybierając żeberka, warto zwrócić uwagę na te z dużą ilością mięsa i niewielką ilością tłuszczu, który podczas duszenia wytopi się i co prawda wzbogaci smak, ale zostawi żeberka "samotne".

Wybierając świeże, mięsiste żeberka, możesz mieć pewność, że będą one soczyste i pełne smaku po przyrządzeniu.

Dodatki do żeberek w kapuście kiszonej

Żeberka w kapuście samo w sobie są bardzo treściwe, ale idealnie komponują się także z klasycznymi dodatkami. Najczęściej podaje się je z gotowanymi ziemniakami, ale sprawdzą się także kluski śląskie czy pyzy.

Dla miłośników klasyki świetnym dodatkiem może być także chrupiący chleb, który można maczać w aromatycznym sosie.

Choć tradycyjne żeberka w kapuście nie wymagają większych modyfikacji, niektórzy kucharze eksperymentują z dodatkami. W nowoczesnych wersjach można spotkać żeberka marynowane wcześniej np. w miodzie i musztardzie. Inną wersją jest dodanie jabłek, które, podobnie jak śliwki, wzbogacają potrawę o delikatnie słodkie nuty, przełamując kwaskowatość kapusty.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 10.07.2012.

Czytaj także:
Tradycyjny kapuśniak z kiszonej kapusty
Ile gotować kapustę kiszoną?
Czy warto pić sok z kapusty kiszonej?

Redakcja poleca

REKLAMA