Sztuka przygotowania galantyny wcale nie jest trudna.

Sztuka robienia galantyn

Galantyny to zimne, najczęściej nadziewane mięsa, nierzadko otoczone cieniutką warstwą bursztynowej galarety. Uznawane są za dania wykwintne. Sztuka ta nie jest trudna.
/ 08.09.2010 17:24
Sztuka przygotowania galantyny wcale nie jest trudna.

Galantyny, podobnie zresztą jak rolady, nie należą do szczególnie trwałych mięs. Powinno się je zjeść w ciągu 1-2 dni od momentu sporządzenia.

Generalnie można uznać, że galantyna to taki sposób na zastąpienie mięsa i kości w drobiu lub rybie masą doprawionego, mielonego mięsa i wypchanie tym skóry – tak, aby wrócić do pierwotnego kształtu. Czasami zastępuje się jedynie kości, mięso pozostawiając „przy skórze”.

Ponieważ zasady robienia galantyn są wszędzie praktycznie te same, podajemy przepis na galantynę z nogi indyka.

Zobacz także: Boczniaki smaczne i zdrowe

Potrzebne ci będą:

  • noga indyka;
  • mielone mięso wołowe (15 dkg) lub dowolne inne mielone mięso;
  • 1 jajko;
  • przyprawa do kebabu (lub inny zestaw przypraw – co lubisz);
  • oliwa;
  • folia aluminiowa;
  • wykałaczki lub bawełniana igła i nitka;
  • sól.

Nacinamy nogę indyka wzdłuż kości, a następnie usuwamy ją. W miejsce po kości kładziemy wałek z mielonego mięsa (mieszamy je z solą, jajkiem i przyprawą do kebabu). Zszywamy na powrót mięso i skórę (lub spinamy wykałaczką), nacieramy oliwą, nieco solą, a następnie zawijamy w folię aluminiową. Pieczemy w nagrzanym do 200 stopni Celsjusza piekarniku przez 50 minut.

W innym wariancie można też zdjąć delikatnie skórę z nogi indyka – trochę tak, jak zdejmuje się rękawiczkę z dłoni. Dość ostrożnie, aby nie naruszyć drobiowej skóry. Następnie oddzielić mięso od kości. Mięso posiekać, doprawić, wymieszać z jajem i nadziać tym skórę, formułując na powrót kształt nogi. Owijamy całość w folię aluminiową i gotujemy w osolonej wodzie z dodatkiem selerów i pietruszki. Woda powinna jedynie mrugać. Gotujemy ok. 30 minut.

Zobacz także: Jak upiec karkówkę?

W obydwu przypadkach należy poczekać, aż upieczona lub ugotowana noga ostygnie. Następnie kładziemy ją na talerzu i polewamy ścinającą się żelatyną (rozpuszczoną w bulionie). Można też pokroić schłodzoną nogę indyczą, ułożyć plastry na talerzu i polać je tężejącą żelatyną.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)